Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Zapomeňte na cvičení, chce to pořádnou židli k počítači

7.2.2006, Kamila Tichá, článek
Dlouhé sezení u počítače tělu neprospívá, často je však nutností. Proto je důležité, na jaké židli u počítače sedíte. Dnes přicházíme s testem počítačových křesel a zaměříme se na to, zda poskytují pohodlné a zdravé sezení.
Zkuste teď vstát od počítače a kritickým okem pohlédnout na židli, z níž jste se právě zvedli. Předměty, které máme dennodenně před očima, totiž máme tendenci přehlížet, zvykat si na jejich nedokonalosti a přizpůsobovat se jim až do chvíle, kdy definitivně vypoví službu...

Práce na počítači - a to třeba i osm, deset hodin denně a pět dní v týdnu - je pro mnohé z nás běžnou praxí, o jejíchž negativních zdravotních dopadech tušíme. Opomiňme nepopiratelnou blahodárnost cvičení a posilování, poněvadž zamyslet se nad vhodným sedacím nábytkem nás bude bolet o dost méně.


Čím je sezení u PC nezdravé?


Nesprávné sezení u počítače zatěžuje náš organismus několika způsoby: přetížením meziobratlových plotének, bederních obratlů a krční páteře, dále namáháním svalstva zad, ramen a hrudníku. Mohli bychom pokračovat výčtem dalších chorob, ale raději se zaměříme na jejich prevenci, a tak podrobíme svou židli následující prohlídce:
  • Je vysoká tak, aby vaše ruce při psaní na klávesnici svíraly v loktech pravý (nebo o něco větší) úhel?
  • Má opěrky na ruce?
  • Židle by měla podepírat celou zádovou oblast bederní i hrudní. Je tomu tak?
  • Umožňuje židle, aby při záklonu zůstalo zrakové pole a zóna dosahu co možná nejvíc stejné? (Prakticky: když sedíte a díváte se na monitor a pak se zakloníte a opřete - máte ruce stále na klávesnici nebo musíte měnit pozici, posadit se jinak a oči znovu zaměřit na obrazovku?)
  • Má židle anatomicky tvarovaný sedák? Při sezení by měla být jeho hloubka plně využívána.
  • Podepírá opěradlo stále záda po celé jejich délce? Kopíruje zádová opěra záda neustále, při každém vašem pohybu?

Upgrade židle


Pokud jste na všechny otázky odpověděli „ano“, pravděpodobně sedíte na té správné, neřku-li ideální židli. Je-li situace jiná, a záleží vám na vlastním pohodlí i zdraví, je čas zauvažovat nad upgradem tohoto kusu nábytku.


Test počítačového křesla nižší cenové kategorie


Dnešním testu jsme podrobili široce dostupné křeslo v cenové relaci 2 000 - 3 000 Kč. Seznámíme vás s jeho vzhledem i vlastnostmi a zaměříme se především na to, zda uživateli poskytuje kvalitní a zdravé sezení u PC.

Kancelářské křeslo James - základní informace:
cena: 2490 Kč
Technické údaje:
  • potah ze speciální pevné mikrovláknové tkaniny připomínající plyš
  • výškově nastavitelné s plynovým pístem
  • otočné
  • houpací mechanismus s aretací
  • čalouněné područky
  • základna na pěti kolečkách
  • celková výška - 115 - 127 cm

Montáž


Výrobek je k zákazníkovi dopraven v „rozloženém“ stavu, takže vyžaduje montáž. Pokud byste se pro výběr tohoto křesla rozhodli, k úspěšnému výsledku vám s trochou dobré vůle pomůže přiložený nákres - mírně matoucí je pouze nákres bodu dva, kde se k sedáku připevňuje otáčecí a polohovací mechanismus. Z tohoto důvodu připojujeme následující názorné fotografie:



Připevnění otáčecího a polohovacího mechanismu.


Připevnění otáčecího a polohovacího mechanismu - detail.

Úspěšně složené křeslo vypadá na první pohled bytelně, pohodlně a útulně. S hodnocením začneme pěkně od podlahy:


Křeslo James


Stabilita a jízdní vlastnosti


Pětiramenná podnož je vyrobena z černého plastu, jsou omyvatelná a tedy praktická pro údržbu. Kancelářské křeslo James na kolečkové podnoži je zcela stabilní - můžete se v něm v klidu zaklánět a natahovat se po vzdálenějších předmětech s jistotou, že se nepřevrhne.

Jízdní vlastnosti koleček jsou také vynikající - nepopojíždějí po podlaze v momentu, kdy to nemáte v plánu, na druhou stranu na váš pohyb reagují plynule, vydají se směrem, který jim určíte, a nestane se, že by se „zasekla“ a bránila vám v rozjezdu. Fungují na jedničku a nejsou ani hlučná.


Ideální „povrchová úprava“


Potah z pevné mikrovláknové tkaniny připomínající plyš je příjemný a prodyšný. Čalounění křesla odolává oděru, 'nežmolkuje', nečistoty z něj snadno smetete, neulpívají na povrchu, snad až s výjimkou mikroskopických nečistot typu drobky od sušenek, pizzy apod., se kterými si ale poradí vysavač. Zhruba dvouměsíční každodenní kancelářský provoz nezanechal na křesle viditelné stopy.


Křeslu chybí možnost nastavení podle výšky postavy


Sedák je dosti široký i hluboký, v přední části je sedadlo zaoblené. V těchto parametrech splňuje křeslo jeden ze základních požadavků ergonomického výrobku, ovšem s jediným omezením: že jste vyšší než 170 cm.

Pokud jste menší, připadáte si v křesle asi jako malé dítě na sedačce autobusu - když se posadíte tak, abyste se bedry opírali o opěradlo, bude vás přední hrana křesla tlačit do podkolení.

Stejně tak modelu schází nastavitelné podpěrky rukou, v ideálním případě s možností bočního vychylování - pro vzrůstem menší a útlejší osoby jsou příliš daleko od těla, a když píšete na klávesnici, asi je nevyužijete, protože byste museli nepřirozeně vytočit zápěstí. Naopak ideálně slouží v momentu, kdy se v křesle zakloníte, ruce položíte na opěrky a odpočíváte. Ramena se tak narovnají, mezilopatkové svaly se uvolní, ovšem k dokonalosti komfortu chybí opěrka pod hlavu - bez ní vás křeslo nutí hlavu zaklonit, a setrvávat delší čas se zakloněnou hlavou je pro krční páteř zhoubné.


Křeslo láká k odpočinku


Křeslo jako by bylo stvořeno spíš pro odpočívání - opřít se, zaklonit hlavu tak, že se díváte kamsi nad monitor a v klidu "chytat lelky"... Menšího jedince svádí příliš velký sedák povolit bederní páteř; a aby ho přední stana sedáku netlačila pod koleny, svézt se k okraji židle, což dovoluje pohodlně si opřít hlavu a takto v klidu setrvávat, v případě ospalé nálady i pohodlně klimbat.


Nevyhovující parametry křesla James


Nyní přejdeme k nedostatkům tohoto křesla:
  • Nemá opěradlo stále podepírající záda po celé jejich délce. Opěradlo rovněž nedisponuje vlastním ovládacím mechanismem - je přiděláno „napevno“ a není polohovací.
  • Křeslu chybí výškově nastavitelná zádová opěra. Ta svým vyklenutím sice podepírá páteř v bederní oblasti, ale pak nutí páteř k záklonu a nedává možnost sezení v jiném úhlu.
  • Křeslu chybí centrální pružina, jež by tlumila náraz při prudkém dosednutí a všech dalších pohybech lidského těla.
  • Područky nejsou výškově nastavitelné.

V

yhovující parame

try křesla James


  • Úhel, který svírá opěradlo a sedák, je větší než 90°, což je v pořádku, protože tak nedochází k zatěžování dýchacích a trávicích orgánů, srdce a cév.
  • Nastavování výšky sedadla umožňuje změnu jeho úrovně tak, aby se chodidla plnou plochou dotýkala podlahy, přičemž kolenní kloub svíral úhel 90°. Ovšem, jak již bylo řečeno, pokud chcete sedět s napřímenými zády, musíte se pohodlného opření vzdát.

Křeslo pro horních 170 (cm)


Hned na začátku tohoto odstavce je důležité říci, že následující řádky se opět týkají populace menší než 170 cm. V jejich případě totiž u běžného pracovního stolu výšky 70 cm nedosahuje křeslo ani ve své nejvýše nastavitelné poloze úrovně, v níž by ruce nad pracovní deskou a klávesnicí svíraly v loktech úhly 90 nebo o něco více stupňů, což je jedním ze základních požadavků zdravého sezení u počítače.

Jelikož ruce svírají úhly ostřejší, tak obzvlášť když nad klávesnicí vyvinete maximální frekvenci kmitání prstů, mohou se dostavit křeče do vnějších stan dlaní a vaše předloktí bude vystaveno přílišné námaze a současně nedostatečnému prokrvování, které se může projevit "mravenčením" v předloktí.

Tento problém se opět netýká vzrostlejších jedinců (magických 170 cm a více) - opět se střetáváme s přílišnou statičností křesla, kvůli níž nelze nastavit více poloh pro osoby různé výšky.


Křeslo James - boční pohled.


Ergonomie křesl

a -

principy správného sezení u počítače


Zdravé sezení u počítače je vždy dynamické a umožňuje člověku měnit podle potřeby polohu těla. Následujícím principům dokonale správného sezení můžete podrobit i svou židli:
  • Pohyb zad není strnulý - židle by měla podepírat celou zádovou oblast bederní i hrudní.
  • Pohyby páteře jsou u každého jedince specifické. Opěradlo se musí těmto pohybům umět přizpůsobit.
  • Bederní a hrudní oblast zad si vyžadují oporu jiného typu a jiné intenzity. Židle by proto měla disponovat nezávislým nastavením odpory bederní a hrudní části.
  • Zrakové pole a oblast dosahu ovlivňují naši pozici vsedě. Židle musí umožnit, aby při záklonu zůstalo zrakové pole a zóna dosahu co možná stejné.

Nedynamické sezení


Křeslo James tyto požadavky nesplňuje, jelikož není vybaveno synchronním sedacím mechanismem, který automaticky přizpůsobuje zádové a sedací opěry pohybům trupu. V podstatě dovoluje člověku pracovat ve dvou polohách:
  • Buď se neopírat zády o opěradlo ani rukama o područky, ale předloktím o hranu stolu. Tato pozice nutí člověka udržet rovnou páteř a nehrbit ramena dopředu.
  • Druhá možnost je nahrbit se v zádech, ale opět pracovat na klávesnici bez rukou opřených o stůl. Ovšem aby měl člověk hlavu opřenou o opěradlo, nemůže mít (ani při výšce nad 170 cm), opřenou celou páteř, nýbrž jen její krční část. Tato pozice je spíše klidová, pasivnější, ideální na myšlenkově nenáročnou práci, ale jinak v ní znavenějším jedincům - nebo v době těsně po obědě:-) - hrozí riziko usnutí. Nedynamické sezení navíc zvyšuje statické zatížení a únavu zádového svalstva, a naopak snižuje jeho potřebnou aktivizaci a relaxaci.

Poměr cena/výkon


Podstatným kladem testovaného modelu je dobrý poměr cena/výkon, avšak za cenu minimální možné nastavitelnosti a přizpůsobení postavě. Pokud však měříte více než zmiňovaných 170 cm, nemáte výraznější problémy se zády a ani chuť investovat zhruba 8 000 Kč za dokonale ergonomický kus nábytku, budete s křeslem poměrně spokojeni. A když k tomu přidáte sezení s rovnými zády a neshrbenými rameny, potěšíte i vaši tělesnou schránku.

A pokud byste přeci jen chtěli pro svá záda čas od času něco udělat, zde je tip na jednoduchý, nenáročný, ale velmi účinný cvik, při kterém od počítače ani nemusíte vstávat.

Křeslo James do našeho testu zapůjčil internetový obchod www.casemodding.cz. Za zapůjčení děkujeme.