Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Antonín Mikolášek

Sauna: zásady správného saunování

Sauna: zásady správného saunování

Před obléknutím po saunování můžeme uvažovat, jestli můžeme ještě něčím pokračovat, záleží totiž jen na nás, zda si příjemný výsledek celého průběhu saunování udržíme či vylepšíme, případně zhoršíme. Co tedy můžeme? Ledaco, ale vždy podle chuti a hlavně typu saunování.
21.9.2009, Antonín Mikolášek
Sauna: co jíst a pít při saunování

Sauna: co jíst a pít při saunování

Představa, že několik desítek minut člověk v sauně nevydrží bez jídla a pití, je úsměvná. Nic více nemůže pokazit celkový účinek saunové lázně než příjem nevhodných nápojů a přílišného množství jídla před saunováním, během něho, i v jeho závěru.
4.9.2009, Antonín Mikolášek
Horká touha po chladu

Horká touha po chladu

Ochlazení je jednou z nezbytných fází správného saunování. Koncem prohřívání je totiž každý saunující se takřka postižen touhou po ochlazení, čert vezmi po jakém, už aby bylo. Má na výběr – v chladné vodě sprchy, bazénku či kádi, v rybníce či v potoce, v moři či v jezeru anebo jen na čerstvém vzduchu.
9.5.2007, Antonín Mikolášek
Masáž v sauně II

Masáž v sauně II

Víte, proč je masáž v sauně oblíbený požitek tolika sanujících se? Nejspíše to bude tím, že obě činnosti jsou založeny na podobném principu – uvolnění svalů a celková relaxace těla. Dnes se zaměříme na automasáže a jejich působení na naše tělo.
26.3.2007, Antonín Mikolášek
Masáž v sauně

Masáž v sauně

Masáže jsou díky svým příjemným relaxačním účinkům velmi vyhledávanou procedúrou. Ve většině zemí, kde se saunuje, je zvykem doplnit vlastní saunování právě nejrůznějšími druhy masáží. Masáž a sauna si nejen nekonkurují, naopak své regenerační účinky násobí. Vyzkoušejte i vy příznivý účinek masáže při saunování.
17.3.2007, Antonín Mikolášek
Zvyšte účinek svého saunování

Zvyšte účinek svého saunování

Saunování je již samo o sobě regenerační cvičení pro náš organismus. Jeho léčebný a relaxační účinek se však dá ještě znásobit jednoduchým respiračním cvičením, které se provádí buď vsedě, nebo ve stoje.
14.2.2007, Antonín Mikolášek
Náraz parou: finské löyly

Náraz parou: finské löyly

Sauna je pro Finy tisíciletími osvědčená koupelna. Není proto divu, že od nich čerpáme inspiraci pro zpříjemnění našeho saunování. Nyní vám představíme takzvaný náraz parou, který ocení nejen zkušení „saunovači“.
14.11.2006, Antonín Mikolášek
Proč být v sauně zticha?

Proč být v sauně zticha?

Chodíte do sauny pro odpočinek těla i ducha, nebo v ní pořádáte s kamarádkami mohutné debaty, co se kde děje nového? V tomto článku se dozvíte, proč si debaty raději nechat do kavárny či příjemné hospůdky.
10.11.2006, Antonín Mikolášek
Sauna: příjemná relaxace duše i těla

Sauna: příjemná relaxace duše i těla

Jak se uvelebíš, tak se zahřeješ! V dnešním článku se dozvíme, zda je lepší v sauně sedět nebo ležet.
2.11.2006, Antonín Mikolášek1
Sauna: jak vydržet horko na padnutí?

Sauna: jak vydržet horko na padnutí?

Teplokrevný lidský organismus si udržuje stabilní vnitřní teplotu v rozmezí 36,7 – 37,2 °C. Ta se v horku prohřívárny a chladu ochlazovny dá zachovat díky „výzbroji“ organismu autonomními ději, které podivuhodně dokáží regulovat teplotní poměry těla.
27.10.2006, Antonín Mikolášek
Není vše sauna, co se tímto názvem honosí

Není vše sauna, co se tímto názvem honosí

Slovo "sauna" nezní cize ani neobvykle. Co opravdu znamená? Vyplatí se dát si pozor: bývá zneužito v názvu horkovzdušných procedur nebo ohřevných aparátů a zařízení - jako například "infra-sauna", "sauna-belt" a nebo dokonce "kontaktní sauna", která se saunováním opravdu nemá nic společného.
20.10.2006, Antonín Mikolášek2
Tip pro saunisty: Rel-ton saunování

Tip pro saunisty: Rel-ton saunování

Nedivte se této zkratce. Vyjadřuje hlavní smysl saunování, totiž jeho uvolňující (relaxační) a zároveň povzbuzující (tonizační) účinek. To dnešní člověk především potřebuje jako ochranu před napětím, a hlavně psychickou nepohodou, zkrátka před vším, čemu se s oblibou říká stres všedních dnů.
3.10.2006, Antonín Mikolášek