Aromaterapií proti celulitidě
27.4.2007, Simona Grygárková, článek
Jaro je tady a sluníčko nás pomalu láká odhalovat naše do svetru zahalená těla. Ale ouha – výsledky našeho zimního lenošného povalování na sebe dlouho nenechají čekat. Neztrácejte však hlavu, přinášíme vám zaručené recepty, jak snadno a hlavně příjemně o nadbytečné centimetry přijít.
Co je to vlastně celulitida?
Je to projev změn podkožní tukové tkáně, kde dochází k velkému zmnožení tukových buněk, které způsobují, že povrch pokožky vypadá jako kůra pomeranče. Dalším průvodním jevem jsou časté otoky doprovázené lymfostázou. Ve většině případů se celulitida projevuje na stehnech, hýždích, bocích a břiše. Určitou roli zde hraje i dědičnost.
Jak vzniká celulitida?
„Velmi zjednodušeně si její hlavní příčiny můžeme definovat asi takto: náš sedavý způsob života bez pravidelného pohybu a k tomu špatné stravovací návyky, nedostatečný příjem tekutin, hormonální nerovnováha výrazně zpomalují krevní oběh, a tím tedy i látkovou výměnu. Zpomalený přísun živin a odvod toxinů mají za následek celulitidu,“ vysvětluje Terezie Šínová, kosmetička a masérka.
Nepodléhejte panice
V dnešní době se o celulitidě až moc mluví. Mnoho žen si provádí na základě přečtených článků svoji vlastní sebediagnostiku takzvaným štípacím testem a připomíná-li stisknutá kůže jen trochu povrch pomerančové kůže, okamžitě podléhají panice. Je to ale někdy úplně zbytečné, poněvadž se tak projevuje typická struktura ženské vazivové tkáně viditelná pod tlakem. O celulitidu se jedná pouze v případě, kdy se kůže těla vykazuje i bez stisku prstů prohloubeniny, tukové dolíčky a zaoblení.
Pryč s celulitidou
„K odstranění celulitidy jsou vhodné všechny metody povzbuzující lokální prokrvení postižených míst a posilující krevní oběh. Nejjednoduššími a nejosvědčenějšími metodami jsou masáže, správná životospráva, aromakoupele a pohyb. Pohybem myslím především alespoň ostrou chůzi – denně půl hodinky, běh, jógu, aerobic, pillates nebo návštěvy fitcenter. Tyto všechny metody musíme propojit a hlavně vytrvat!“ zdůrazňuje Terezie.
Aromamasáží ke krásnému tělu
Terezie Šínová používá ve svém salónu pouze přírodní kosmetiku a velmi si zakládá právě na aromaterapii. Vonné oleje používá u všech masáží a k ošetření pleti. „Problematice celulitu se věnuji již několik let, takže vím, že velkou zásluhu na jeho odstranění mají právě masáže."
K masážím doporučuji tuto směs éterických olejů: osm kapek skořicového, pět kapek rozmarýnového a pět kapek grapefruitového a pět kapek cypřišového, toto vše smícháme s čtyřiceti mililitry olivového, mandlového jojobového nebo sezamového panenského oleje a dobře promísíme. Směs vmasírujeme silnými krouživými pohyby do kůže, pevně omotáme potravinářskou fólií a necháme jednu hodinu působit. V této době můžeme relaxovat. Zábal se nedoporučuje aplikovat na noc, protože doba působení by byla příliš dlouhá a pokožka se velice rychle prokrvila a mohlo by se dostavit úporné svědění.
Tato masáž se stane ještě účinnější, když si před její aplikací pořádně promasírujeme postižené partie lufou či nepříliš tvrdým kartáčem z přírodních štětin nebo rukavicí ze sisálu. To nám pomůže vyhladit povrch kůže, a ta se stane propustnější pro účinné látky proti celulitu. Masážní kartáče či rukavice se doporučují používat „na mokro“, masírovat v menších ploškách a moc netlačit, pokožka nesmí být odřená.
Foto: Raisa Kanareva
Vyzkoušejte relaxační aromakoupele
Jako doplněk masáží jsou výborné aromakoupele, protože uvolňují tělo a působí detoxikačně. Právě na problematiku celulitidy působí výborně tyto koupelové směsi:
- Do dvou lžic panenského rostlinného oleje olivového, mandlového, sezamového či lněného nakapeme dvě kapky citronu, dvě kapky jalovce, dvě kapky pomeranče.
- Do dvou lžic panenského rostlinného oleje přidáme dvě kapky grapefruitu, dvě kapky cypřiše a dvě kapky citronu.
Samotná vůně silic napomáhá k celkové stimulaci, tonizaci a zklidnění. Pozor na vysokou teplotu vody, při ní dochází k velkému roztažení podkožního vaziva, a to není při celulitidě vůbec vhodné. Optimální teplotu koupele udržujeme průběžným připouštěním teplé vody. Tělo je vhodné při koupání masírovat froté nebo masážní žínkou či koupelovým kartáčem. Nepoužíváme žádná mýdla ani jiné koupelové přísady, účinek lázně by se tím snížil.
Doporučená doba koupele je asi dvacet pět minut. Po koupeli bychom měli ještě aplikovat střídavé sprchy s rychlou změnou teploty. Studená voda cévy stahuje a teplá je zase rozšiřuje. Tato metoda je skvělá na zvýšení elasticity cévních stěn. Od samotné koupele se nedají čekat zázraky, ale v komplexní péči má svoje řádné místo.
Změňte stravovací návyky
Celulitidy se nezbavíme, pokud nezměníme stravovací návyky. V našem jídelníčku by mělo mít převahu hlavně ovoce a zelenina (nejlépe v bio kvalitě) dále obiloviny a luštěniny. Omezit bychom měli maso, mléčné výrobky, bílý rafinovaný cukr a bílou mouku. Také je důležitý pitný režim, který by měl zahrnovat dva a půl až tři litry tekutin denně, a to nejlépe čisté vody. „Máte-li problémy s celulitidou, nezapomínejte na jarní a podzimní očistu těla, jednou za čtvrt roku vám neuškodí denní úplný půst. Také je důležitá psychická pohoda, k té vám pomohou krásné vůně éterických olejů, které vám uklidní a zároveň pročistí mysl,“ dodává nakonec Terezie Šínová.
Titulní foto: Andres Rodrigues