Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Bailando la salsa

5.5.2007, Zuzana Chromá, článek
Vamos a la playa, vamos a la salsa! Salsa je jedním z nejdynamičtějších hudebních stylů, jejíž kořeny leží ve dvou prolínajících se kulturách - Kuby a Puerto Rica. Výraz salsa pochází ze španělštiny a znamená nejen „omáčku“, která dává latinské kuchyni její tradičně ostrou chuť, ale vyjadřuje také volnost v pohybu. Druhů salsy je tolik, kolik tanečníků ji tančí.

Sbohem naškrobené límečky – salsa je tu!


Salsa si získává srdce všech, kteří ji okusí a poznají volnost projevu. Můžete být dravá, laškovná, smyslná, něžná, romantická… prostě taková, jaká jste Vy. Můžete být sama sebou, dostat ze sebe všechny negativní emoce a nechat se unášet chytlavou hudbou.


Laškování pro dámy


Dámy si u salsy odpočinou, protože vše za ně rozhoduje partner a ony se nechávají unášet rytmem, hledí svému partnerovi do očí a němě se usmívají. Když dostanou indicii k otočce, připraví se na točení, když dostanou indicii k převedení, nechají se převést, když však dané nápovědy nejsou dostatečné, dělají, že nerozumí a jen povytáhnou obočí ;o) ... a když je partner pustí z držení, mohou se rozhodnout, jestli by nebylo lepší utéct k jinému. Přeci jen na salsotékách je spousta dalších tanečníků, kteří čekají s otevřenou náručí na tu pravou.


Nespoutanost pro pány


U salsy musí partnerka stoprocentně poslechnout vedení partnera. On je ten, který celý taneční pár řídí, rozhoduje o tom, jaká variace po které bude následovat, má přehled o tom, co se děje na parketu. Stane se z něj přirozený vůdce, a to aniž ho zdobí lesklá kravata, naškrobená košile a honosný oblek. Na takové upnuté oblečení pánové zapomeňte. Dámy chtějí vidět rozepnuté knoflíčky nejmíň do poloviny hrudi a vyhrnuté rukávy u košile, na nohách kalhoty, ve kterých neschováte váš sexy zadek.


Foto: Sinan Isakovic

Na druhé straně, když partnerku rozparádíte, budete se mít nač dívat po celou dobu tance. V párové salse nejsou žádná pravidla, která by se musela striktně dodržovat a platí, že to, co není zakázáno, je povoleno.


Máte rádi omáčku?


Taková prostinká otázka by vás neměla zaskočit. Začnete-li však rozebírat, nač se vás dotazující ptá, zjistíte, že se vám na jazyku převaluje mnoho chutí a nevíte, kterou si vybrat. Jen si představte, kolik už jste jich během života ochutnali a vybrat jen jednu jedinou a s čistým svědomím říci, že ty ostatní opravdu nestojí za zmínku, je zhola nemožné. Ta svíčková od babičky s brusinkami … možná ta smetanová s houbami … nejlepší je přeci rajská od maminky … mám raději sladkokyselé nebo více pikantní? Salsa znamená v překladu „omáčka“. Jak jsme se vám stačili naznačit v úvodu, omáček existuje nepřeberné množství.


Tanec jako obraz duše


Salsa je tanec „volného stylu“. Platí zde tedy přímá úměra mezi počtem tanečníků a počtem stylů tance. Můžeme říci, že existuje přesně tolik tanečních stylů salsy, jako je tanečníků, kteří ji tančí. Salsa v sobě slévá mnoho stylů. Její podobu ovlivnily africké rytmy jako rumba, francouzská contradanza (která byla domestikována Španěly a stala se z ní danza, jež se stala základem pro kubánský národní tanec), kubánský son a quaquanca, puertorická bomba a plena, dominikánská merenque, mambo obsahující prvky swingu, jazzu a big bandu, karibská cha-cha, hip-hop i break dance… Velmi krásné ukázky salsy najdete například na této stránce.


Nespoutaná kubánská salsa


Nejčastěji se setkáte s kubánskou salsou, Newyorskou salsou, L.A. salsou a ruedou. Dá se říci, že kubánská salsa je nejklasičtější. Existuje zde pár základních kroků a krokových variací, které je snadné se během krátkého období naučit. Typické je pro ni klasická touha Kubánců po svobodě vyjádřená notnou měrou do tance. V žádném případě zde nenajdete proplé nohy a svázané postavy tančící precizně každý nášlap. Při pohledu na Kubánce tančící salsu uvidíte přirozené pohyby vycházející z jejich srdcí, jakoby nic pro ně nebylo přirozenějšího než laškovné podtáčení partnerky a měkký pohyb boků.


LA salsa pro zvýraznění půvabů ženy


Rozdíl mezi kubánskou a losangelskou salsou tkví v početnějším zastoupení prezentace ženy. LA salsa je více ovlivněna latinskoamerickými tanci jako rumba a cha cha, přebírá i prvky jazzu, hip hopu a dokonce break dance. Zatímco v kubánské salse vidíte jeden tančící pospolitý pár muže a ženy, LA salsa dává více prostoru pro zvýraznění tanečního umu ženy. Je zde více akrobatických toček a a působí na člověka méně uvolněně.


Kruhová rueda pro každého


Zatímco předchozí typy salsy se tančí jednotlivě v párech, rueda je typická pro páry tančící v kruhu. Nejzkušenější salsista vyvolává španělské názvy figur a jednotlivé páry tyto figury následně tančí. Při zvládnutí základních figur jste schopni se rychle přizpůsobit svižnému tempu ruedy a užívat si společné zábavy. Máte zde možnost si zatančit i se zkušenějšími tanečníky a něco nového se naučit, protože během ruedy často dochází ke změně partnerky.


Foto: Miodrag Gajic


Hudební doprovod


V prapůvodu doprovázely tanec především bicí nástroje (bubny, bambusové a dřevěné paličky apod.), se zařazením popových prvků se přidávaly dechové nástroje jako trubka, trombón, flétna, klarinet, saxofón a nelze opomenout ani kontrabas či klavír.


Taneční oděv bez omezení


Na salse je krásné také to, že ji lze tančit prakticky v čemkoliv, v čem se cítíte dobře. Není nikde předepsáno, že je třeba mít na tanec blyštivý kostým a vysoké podpatky. Na salsu není potřeba žádný speciální oděv, stačí se obléci do oděvu, ve kterém se cítíte pohodlně a umožňuje vám volný pohyb (kalhoty, může být i sukně).


Pohodlná taneční obuv


Tančit můžete v měkkých mokasínech, v sálových teniskách, v botách na podpatcích i v „obyčejných křampech“, do kterých se obouváte, když přijdete ze zaměstnání. Nedoporučujeme boty s gumovou podrážkou, ve kterých se špatně dělají otočky, a jehly z důvodu obtížného udržení balancu. Podpatek by měl mít šířku minimálně dva centimetry.


Salsa - životní styl 21. století


První kontakt se zemí původu salsy navázal slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Krištof Kolumbus (r. 1492). Zakotvil u břehů Karibiku v domnění, že nalezl novou cestu do Indie. Jakmile byl tento omyl vyvrácen, otevřely se Evropanům nové možnosti a příležitosti pro rozvinutí obchodních trhů. Dříve než si osadníci Karibiku stačili uvědomit, že jsou terčem španělských šífů, pobřeží se již hemžilo nejen „bílou kůží“, ale také černými africkými otroky. Ostrovy Kuba a Puerto Rico byly obaleny směsicí domácí, evropské a africké kultury.

Rok 1511 se stal významným mezníkem, ve kterém africké rytmy, španělské a indiánské melodie daly vzniknout latinské hudbě. Vzhledem k tomu, že se Kuba dočkala nezávislosti až v roce 1898, lze v salse najít velký díl Afriky.

Paradoxně však největší popularizace salsy probíhala až ve dvacátém století v USA, kde je vzestup slávy spjat se společností Fania Records. Počátkem šedesátých let zastínil výsluní latinských rytmů rokenrol a slavná éra anglických Brouků – Beatles. Šedesátá a sedmdesátá léta opět ožila salsou, kterou v osmdesátých letech vystřídala jednodušší merenque.

Devadesátá léta a následně i vstup do jednadvacátého století už opět patří jen a jen hříšnému tanci – salse.

Zdroj: tance.cz
Titulní foto: Olga Ekaterincheva