Biopotraviny aneb Jste to, co jíte
29.10.2008, Adriana Dosedělová, článek
Již čtvrtý rok bylo září měsícem biopotravin a již poosmé bude oceněna ta nej - biopotravina roku. Tyto projekty jsou vytvářeny z mnoha důvodů, jedním z nich je propagace bio produktů, které stále nejsou příliš zakořeněny v našem podvědomí. Účelem této kampaně je seznámit širokou veřejnost s bio výrobky, zrušit mylné předsudky, a kdo ví - třeba i přesvědčit o skutečnosti, jak je dobré bio produkty používat.
Bio nebo ne bio
Nutno poznamenat, že by však přechod na bio neměl být pouhým módním trendem, ale měl by být synchronní i se smýšlením a životním stylem daného člověka. Povědomí o tom, co jsou bioprodukty, se sice rok od roku zlepšuje, přesto je stále velmi chabé. Koluje o nich nespočet nepravdivých dojmů. Řada lidí si myslí, že biopotraviny jsou určeny pouze pro vegetariánskou či makrobiotickou stravu. Další lidé žijí v mylném dojmu, že po jedení bio potravin zázrakem zhubnou. Jaké je pak rozčarování z opačného efektu. Bio totiž znamená něco docela jiného.
Co je vlastně bio?
Začněme u potravin. Bio potravinou můžeme nazvat produkt vzniknuvší z ekologického zemědělství, je vyroben z rostlin, živočichů, anebo z jejich produktů, které podléhají přísným regulím zákona o ekologickém zemědělství a nařízení organizace Evropské hospodářské společnosti. Kromě toho musí taková bio potravina splňovat i další zásady, hygienické normy a zákony o potravinách platných všeobecně na všechny potraviny.
Teď se automaticky nabízí otázka, co je to vlastně ekologické zemědělství. Ekologické zemědělství ještě před patnácti lety patřilo pouze k okrajovým záležitostem našeho půdního hospodaření. Od devadesátých let se však postupně ekologické zemědělství začíná vzmáhat. Princip tohoto hospodaření je ochrana půdy a přírody, zajišťuje šetrné zacházení se zvířaty a nepoužívání syntetických hnojiv a pesticidů. Zvířata nesmí být chována ve velkochovech a musí mít ke svému žití dostatečný prostor.
Proč kupovat bio potraviny?
- Podle průkazných testů bylo zjištěno, že bio produkty obsahují mnohem více minerálů (vápníku, hořčíku, železa, chlóru), antioxidantů a vitamínu C, a to až o padesát procent, než potraviny pocházející z komerčního zemědělství.
- Při zpracovávání potravin v ekologickém zemědělství je povoleno používat pouze šestatřicet druhů aditivních látek, narozdíl v běžném potravinářství je Evropskou Unií schváleno přes tři stovky emulgátorů. Ke všemu éčka v bioproduktech musí být vždy přírodní (jedná se kupříkladu o kyselinu askorbovou, oxid uhličitý, arabská guma, karubin, agar, cukr, kyselina jablečná nebo uhličitany sodné).
- Neobsahují žádné chemické látky, obzvlášť pesticidy.
- Tyto potraviny nesmí být geneticky modifikovány. Nesmí jim být urychlován růst, zvětšován růst a podobně.
- Na rozdíl od běžných potravin neobsahují - a ani nesmí obsahovat - zbytková rezidua léků a antibiotik.
- Jistota kontroly. Certifikát bio produkt dostává farma či výrobna vždy jen na jeden rok. Rok co rok tedy prochází novými přísnými testy a i v průběhu roku podléhá namátkovým kontrolám.
- Chovaná zvířata žijí v symbióze s přírodou, ve volném a pohodovém prostředí bez stresu a nesmí být po většinu roku jen ustájeni.
- Podle zkušeností i expertíz se zjistilo, že bio produkty mají mnohem lahodnější chuť než – li běžné potraviny, obzvláště mléko, brambory a maso. Bio potraviny jsou také i voňavější.
Na co musíme dávat pozor
Kromě celistvosti obalu bychom měli kontrolovat i datum spotřeby. Nesmíme zapomenout, že u bio produktů se doba trvanlivosti nesmí prodlužovat, a tím je její použitelnost mnohem kratší, než –li u běžných potravin. Měli bychom kontrolovat certifikované označení těchto potravin. Pouhé označení ekologický produkt, neznačí záruku bio kvality. Může být sice ekologicky vypěstován, avšak proces výroby již nemusel splňovat všechny přísné podmínky dané pro získání bio certifikátu. Označení stoprocentně přírodní bez certifikace je velmi zavádějící skutečností, jelikož se mnohdy jedná o marketingovou strategii. Bio certifikát se u nás vyznačuje logem zelené zebry a číselným kódem kontrolní organizace CZ – KEZ.
Výhody a nevýhody zdravého životního stylu
Jednou z nevýhod bio produktů je špatná dostupnost. V České republice existuje asi tři sta prodejen se zdravou výživou, avšak jen malé procento zboží je bio. Specializovaných prodejen na biopotraviny je u nás pouze padesát. Kompletní aktualizovaný seznam těchto prodejen naleznete na www. pro-bio.cz. Tyto prodejny se musí garantovat, že minimálně třicet procent sortimentu je bio produkt a musí nabízet dalších minimálně sto padesát produktů v bio kvalitě (nesplňuje zcela podmínky na získání certifikátu bio, třeba díky úpravě).
Další možností, jak se dostat k bio produktům, je objednávání si přímo od farmářů. Není dnes problém s dopravou sýrů, uheráků, vín i dalších výrobků. Největší počet biopotravin nám nabízejí obchodní řetězce. Je zajímavé, že podle dostupných statistik, kdy poptávka převyšuje nabídku, bio produkty v naší zemi kupuje pouhé jedno procento obyvatel (jen pro srovnání: ve Velké Británii nakupuje bio produkty padesát sedm procent obyvatel a v Itálii o dvě procenta méně lidí).
A co se u nás nejvíce kupuje? Prim mají mléčné výrobky, dále hovězí maso, čaje a mouka. Velký zájem je také o ovoce a zeleninu.
Za všechno se platí
Jejím značným negativem je však cena. Je sice vysvětlováno, že výška ceny je přiměřená nákladům za pěstování, chov a šetrné zpracování. Že cena je odrazem rizika možných ztrát a že ve skutečnosti za klasickou potravinu skrytě zaplatíme na daních mnohem více, avšak průzkumy ukázaly, že rozdíl cen je mnohdy víc než pětisetnásobný, což je asi tím největším kamenem úrazu a odpovědí, proč u nás stále bio potraviny „nefrčí“ tak, jako jinde ve světě.
Ono je rozdíl dát za kilo cibule deset korun anebo šedesát. Mnoho lidí si toto stravování nemůže bohužel dovolit, avšak abychom ceně bio potravin nekřivdili, co se týče jogurtů, jogurtových nápojů a třeba i kávy nebo hermelínu, tak ty jsou pro zajímavost dokonce až o dvacet procent levnější, než neekologicky vzniklé potraviny stejného řádu.
Co je dobré vědět
Mezi lidmi koluje nesprávný mýtus, že koupí bio produktu zhubnou, jenže bio nerovná se light. Výrobek s light obsahem se totiž vyrábí umělým snižováním nutričních hodnot, což je v přímém rozporu se smýšlením i regulemi ekologického hospodářství. Bio potraviny mají vždy nutriční hodnotu zachovalou a poctivou, takovou jakou by správná strava měla mít (tedy mnohem sladší i tučnější, než klasicky upravované potraviny), takže hubnout s bio potravinami můžete, avšak musíte hledět na kalorie.
Pokud jste alergiky či trpíte intolerancí na některé potraviny, je pro vás strava biopotravinami velmi vhodná, ale i zde platí ale. Alergik bio produkty může jíst jako prevenci vzniku zkřížených alergických reakcí, může je jíst při alergiích na aditiva, ale pokud má alergii na určitou potravinu, tak mu ani bio nepomůže, alergický bude stále.
Možná jste si již všimli, že na českém trhu se setkáme s označením bio nejen u potravin, ale i u jiných produktů, jako je kosmetika, textil či třeba nábytek. Ano, certifikát bio mohou získat i jiné výrobky, jež splňují zákonem dané parametry. Tak například kosmetika nesmí být testovaná na zvířatech, nesmí obsahovat vazelínu, silikon, parafín, syntetické a konzervační látky, barviva a geneticky modifikované suroviny. Sběr surovin pro výrobu kosmetiky musí být šetrný, stejně jako likvidace jejích odpadů. Musí zaručovat vysokou bezpečnost kosmetiky.
A pozor! Ten, kdo má citlivou pleť a trpí častou alergickou reakcí po různých kosmetických přípravcích, musí být u těchto kosmetických přípravků velmi opatrný. Jsou sice kvalitní a bez umělých látek, avšak díky tomu jsou také i velmi koncentrované.
Závěrem
Doufám, že přečtení tohoto článku nebylo pro vás ztraceným časem. To, jestli se stanete dalšími spotřebiteli, jež jí a používají bio produkty, nechám veskrze na vás. Budu jen ráda, pokud vás můj článek zaujal, nabídl vám nové informace, pohled na skutečnost a snad i zamyšlení nad svým dosavadním životním stylem.
Titulní foto: Andres Rodrigues