Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Biorytmy a náš organismus II

12.5.2006, Simona Grygárková, článek
Zajímá vás, proč se nejvíce dětí rodí ráno? Nebo jaký vliv má světlo na výskyt různých nemocí? Chceme-li se svému organismu zavděčit, buďme za světla aktivní a za tmy odpočívejme.

Rytmy porodu a smrti


Pokud necháme přírodu konat, pak se zázrak zrození odehrává především v časných ranních hodinách. To znamená, že za fyziologických spontánních podmínek nastupují porodní bolesti většinou kolem půlnoci, maximum četnosti porodů je od čtvrté do osmé hodiny ranní.

Ve skutečnosti ovšem přicházejí děti na svět během dne, většinou kolem poledne, což je způsobeno masivními zásahy do rytmů vnitřních hodin z důvodu přizpůsobení se pracovnímu dni v porodnici.

Také umírání podléhá určitým rytmům, které dodnes nebyly zcela odhaleny. K většině úmrtí dochází v noci a odpoledne, záleží přitom na příčinách. Kupříkladu srdeční infarkty propukají dopoledne. Zajímavé je, že k téměř žádná úmrtí nejsou hlášeny v měsíci srpnu. Platí to ovšem za předpokladu, že kraj právě nesužují tropická vedra.


Světlo


Naši předkové dobře věděli, že když je světlo, mají být aktivní a když se setmí, je čas jít spát. Takto by to mělo přirozeně vypadat, ale v dnešní „prozářené“ době stačí zmáčknout vypínač a máme světlo i třeba o půlnoci. Znamená to pro nás jistě nesmírnou výhodu, obzvláště v zimním období, nicméně z hlediska působení na organismus to již tak výhodné není.

Například u žen, které pracují přes noc (barmanky, servírky) a jsou vystavovány umělému osvětlení v době, kdy by dle přirozených zákonů mělo tělo odpočívat, byl zjištěn v hojnější míře výskyt rakoviny prsu.


Vliv elektronických přístrojů na náš spánek


Dalším velkým narušitelem biorytmů jsou mobilní telefony, počítače, televize a další spotřebiče. Jejich účinkům říkáme „elektrosmog“. V dnešní době se bez této elektroniky nedokážeme obejít, ale měli bychom si zapamatovat zásadu, že by se žádný takový přístroj neměl vyskytovat v místnosti, kde spíme. Ložnice by měla být „čistá“ z důvodu poklidné regenerace našeho těla. Na oknech by neměly chybět silné závěsy či žaluzie, které zabrání vniknutí umělého osvětlení z ulice. Je zdravé totiž spát v úplné tmě.


Elektronika a naše děti


Elektrosmog je velmi škodlivý především pro děti. Dbejte na to, aby ani v místnosti, kde si děti hrají, nebyly tyto pro ně velmi nebezpečné elementy.

Zabraňte tomu, aby si vaše dítě příliš brzy zvyklo na sezení u počítače a přílišné sledování televize. Je to nezdravé pro dospělého, natož pro dítě. Dítě nebude pro ostatní „zaostalé“, když se s počítačem seznámí až ve škole. Vřele doporučujeme si s malým dítětem raději číst knížky a hrát různé hry.

Rodiče by si měli uvědomit, že období dětství velice rychle uteče a již nikdy se nevrátí zpět. Proto si s vašimi dětmi užívejte, dokud to jde.