Bojujeme s mýty: tuky nemusí být nepřítelem!
13.5.2007, PR článek , článek
Přestože jsou tuky módním a ze všech stran probíraným strašákem, nemusíme se jich bát. Stačí se zbavit několika zastaralých mýtů a správnou volbou uděláme hodně nejen pro svou štíhlou linii, ale také pro zdraví své i celé rodiny. Udělejme si z domnělého nepřítele kamaráda.
Hubnout lze i s tukem
Mnoho z nás je i díky reklamním sloganům přesvědčeno o tom, že při hubnutí je nutné jíst potraviny zcela bez tuku. Jenže to je mýtus, naše tělo se totiž bez tuku neobejde.
- Tuk je základním stavebním kamenem buněk, dodává tělu energii a sílu.
- Některé pro život nezbytné mastné kyseliny obsažené v tucích si tělo nedokáže samo vyrobit, a proto mu je musíme dodávat ze stravy.
- Radikální omezení tuků se nutně projeví i nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích, rozkolísanou hormonální hladinou a oslabeným imunitním systémem.
- Tuky by měly tvořit třetinu denního příjmu energie a tato hranice by rozhodně neměla klesnout pod 20 procent.
Jaká je největší chyba týkající se tuků při hubnutí?
Člověk většinou omezí viditelné tuky, jako máslo, sádlo nebo olej, ale často si nekontrolovaně dopřává zákeřné skryté tuky obsažené v uzeninách, tučných mléčných výrobcích, tavených sýrech nebo sušenkách a polevách. Pokud hubnete a potřebujete snížit příjem energie, omezte příjem sacharidů (méně cukru, sladkostí a bílého pečiva), zmenšete porce jídla a u tuků vybírejte z nízkotučných variant: zatímco máslo obsahuje totiž kolem osmdesáti procent tuku, margaríny Flora light, Rama Linie, Rama Idea! nebo Perla jen polovinu.
Dvě třetiny patří tukům rostlinným
Nejen pro správnou dietu, ale zejména pro naše zdraví je důležitý pečlivý výběr těch správných tuků. V živočišných tucích, kromě toho, že přímo obsahují cholesterol, totiž převažují takzvané nasycené mastné kyseliny, které jeho hladinu ještě zvyšují. A podle statistik těchto nasycených tuků dnes do sebe dostáváme dvakrát více než lékaři doporučují. To znamená: méně tučného masa, uzenin, paštik, tučných mléčných výrobků, másla i sádla.
Naopak tuky rostlinné (= margaríny) obsahují více „blahodárných“ nenasycených mastných kyselin, mají nižší obsah kyselin nasycených a neobsahují škodlivé kyseliny transmastné – tím vším v našem organismu dělají zázraky. Kvalitní margaríny jsou také zdrojem vitaminů A a D a oproti máslu jsou navíc zdrojem vitaminu E.
Vybere si každý
Zatímco mléčný tuk, z něhož se vyrábí máslo, má vždy podobné složení, pro výrobu rostlinného tuku lze zvolit právě tu nejvhodnější surovinu. V obchodech si tak můžeme vybrat ze skutečně široké palety rostlinných tuků: pomazánkové tuky snadno roztíratelné ihned po vyjmutí z chladničky (Rama, Perla, Flora), tuky na pečení pro ideální konzistenci těsta (Hera), tuky na smažení a fritování se zvýšenou stabilitou při vyšších teplotách nebo třeba olivové oleje a tuky (Bertolli). Ale také produkty vhodné pro děti (Rama Idea!) nebo pro lidi se zvýšenou hladinou cholesterolu (Flora pro.activ).
S rostlinnými tuky budeme mít prostě zdravý kořínek!