Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Bolavá záda – nepříjemné vyžeňte příjemným

7.11.2007, Šárka Libenská, článek
Koho by netrápila bolavá záda. Ať už bolí vytrvale nebo jen občas, jedná se o nejčastější důvod pracovní neschopnosti. Existuje však způsob, jak jim ulevit. Žádné lékárenské novinky ani pomůcky z televizních relací. Cvičením a masážemi ulevíte jak tělu, tak i duši.
Dalo by se říci, že se jedná o daň za vzpřímenou chůzi. Průzkumy uvádí závratná čísla – s bolestmi zad se v průběhu života setká minimálně 80 % z nás, co je ale děsivější, je počet dětí, které se s nimi setkávají až v 75 %. Znamená to, že bolesti zad se vyskytují ještě častěji než bolesti hlavy, avšak nutno podotknout, že vše souvisí se vším.

Bolest rozlišujeme na akutní (náhlou) nebo chronickou (dlouhodobou). Do prvního případu se řadí ty, jejíž délka trvání nepřesáhne 3 měsíce. Za dlouhodobé jsou považovány ty, které trvají déle než 3 měsíce a vyskytují-li se dvakrát a vícekrát do roka.


Příčina nebývá jedna


V těle jako dokonalém mechanismu se přesně nedá určit jediná příčina bolestivosti zad. Mohou vycházet ze svalového korzetu, jejich léčba pak spadá do rukou rehabilitačních pracovníků a odborných masérů. Další příčinou jsou obtíže vycházející z poruchy meziobratlových plotének, z nich pochází ústřel, lidově řečený houser. Může zapříčinit uskřípnutí nervu, který v její blízkosti probíhá. Léčba těchto stavů patři do rukou odborných lékařů - neurologů a neurochirurgů. Třetí široká skupina příčin vychází ze samotné kostěné páteře. Postižena může být samotná struktura obratle nebo klouby mezi jednotlivými obratli. K postižení může dojít úrazem nebo degenerativním procesem (například výrůstky na páteři).

Bolesti zad se většinou lokalizují jen do určitého úseku páteře – krční, hrudní nebo bederní. Sami si od bolesti můžete ulevit – klidem nebo aplikací suchého tepla, nikdy však dlouhodobým užíváním tišících přípravků. Dalším doporučovaným bodem bývá i změna životního stylu, tedy více pohybu nebo důraz na úměrné zatěžování páteře.

Jak známo, s ničím se to nemá přehánět a nevhodná sportovní aktivita může potíže jen prohloubit. Vhodnou tělesnou aktivitu je tedy nutné konzultovat s odborníkem – rehabilitačním pracovníkem či ergoterapeutem.


Cvičení


Volba vhodných cviků závisí na míře a lokalizaci postiženého místa. Obecně se dají doporučit cviky na uvolnění svalstva, to znamená žádná výrazná námaha a přepínání. Pojďme si tedy představit ty nejvhodnější formy.


Plavání jako lék


Jedná se o nejvhodnější formu rehabilitace. Nijak nezatěžujete žádnou z částí těla, ač voda klade odpor, není výrazný a tím pádem se jeví jako nejvhodnější cvičení. Při plavání je do pohybu zapojen velký počet svalů, které uvolníte. Při sedavém zaměstnání se doporučuje kraul, naopak po fyzicky náročné práci je to znak, blahodárně působící na krční páteř a svaly v oblasti ramenního pletence.

Pohyb ve vodě je blahodárný zejména pro klouby – jsou zatěžovány jen desetinou vaší skutečné hmotnosti, je to tedy nejlepší způsob, jak ulevit kloubům, šlachám i páteři. Bolest zad se zmírňuje i aquajoggingem, během ve vodě proti proudu. Má i mnoho „vedlejších účinků“ jako je bránění vzniku křečových žil, zmenšení tukové tkáně či minimalizace celulitidy.


Tai – chi pro rovná záda


Toto cvičení napomáhá ke správnému držení těla a postupem času k uvolňování svalových bloků. Instruktor tai – chi vás musí naučit správný postoj, chůzi, rozložení váhy a díky tomu všemu dochází právě k nápravě zad. Z počátku vyžaduje soustředění, postupem času ale dochází k hluboké relaxaci a odbourávání stresu. Je to několik set let staré bojové umění, které kombinuje přesné pohyby se správným dýcháním. Efektivita cvičení se projevila právě na vlivu na zdraví jednotlivce.


Pilates – více v jednom


Metoda vznikla ve dvacátých letech minulého století a děkujeme za ní Josephu H.Pilates, který hledal základní inspiraci v józe. Ale pozor – pilates není jóga, i když se také řadí mezi měkké techniky. Jedná se o sloučení klasického rehabilitačního cvičení a několika dalších východních systému cvičení, jako je výše zmíněné tai – chi, jóga nebo chi – kung. Metoda je však přizpůsobena západní civilizaci, člověku, který nemá potřebu systematického hlubokého pronikání do myšlenek, ale stačí mu samotná myšlenka harmonie.

Cvičení je vhodné pro muže, ženy, gravidní ženy, lidi trpící nadváhou, sportovce, tanečníky, jednoduše pro kohokoliv. Prospěšnost je neoddiskutovatelná, bývá využíváno i jako rehabilitační metoda. Pro zpestření cvičení se používají nejrůznější pomůcky – circle (kruh), fitball (velký gymnastický míč, při bolestech zad vhodný i běžně k sezení) nebo flex – bend (pružné gumy). Pilates udržuje kvalitu před kvantitou – při cvičení se nikam nespěchá, přednost má přesnost provádění cviků, protože jen díky tomu se dá dosáhnout vytyčených cílů.


Cvičíme sami doma


V nejrůznějších příručkách se dá najít mnoho cviků pro domácí posilování a protahování. Na paměti mějte ale důležité zásady:
  • cviky provádějte plynule, klidně, nikoliv švihem a „přes sílu“
  • dýchejte pravidelně, dech nezadržujte
  • cvik vyvolávající bolest vynechejte, naopak zařaďte více cviků přinášejících úlevu
  • kontrolujte správné držení těla

Jak z předchozích řádků vyplývá, pohybová aktivita by měla být klidná a plynulá. Vždy se ale poraďte s lékařem, zda vámi vybraná činnost je vhodná, aby cvičení nemělo právě opačný efekt.


Aromaterapie


Ano, i ta může mít vliv. Horká koupel k uvolnění svalového napětí má účinek i na psychickou stránku. Několik kapek levandulového, heřmánkového, rozmarýnového nebo eukalyptového oleje dokáže divy. Účinné jsou však jen přírodní oleje, se syntetickými náhražkami zázraky nečekejte. Aromaterapeutické oleje lze použít i k masáži. Ta v sobě spojuje terapeutickou sílu doteku s vlastnostmi esenciálních olejíčků.

Zdroj: Ordinace.cz, studioprozeny.cz, stripky.cz

Titulní foto: Andres Rodrigues