Brusno: koruna lesního království
12.5.2008, Adriana Dosedělová, článek
Lesní království Slovenské Rudohoří skrývá před všetečnými zraky kouzelné lázničky Brusno. Ty nepatří k největším na Slovensku, ale stojí za povšimnutí. Nachází se v zajímavé turistické oblasti a krása přírody se zde snoubí s mocí přímo nadzemskou – léčivou.
Kdo hledá, najde
Lázně Brusno leží v srdci Slovenska, severovýchodně od Bánské Bystrice (asi dvacet kilometrů), na svazích Vepra při ústí do Pekla. Nebojte se, ne do skutečného pekla, ale údolí, které se tak jmenuje. Největší pýchou koupelí je nádherná příroda, příhodné klima, pěkný výhled do okolí (na dominantu Prašivou a Velkou Chocholu a dokonce i na Nízké Tatry). Své poloze vděčí (424 metrů nad mořem) za mírné, teplé a celkem vlhké podhorské klima. Díky rozsáhlému okolnímu zalesnění je vzduch čistý a prosáklý příjemnou vůní ze silic jehličnanů.
Bylo nebylo, když to začalo
Minulost lázní sahá na počátek devatenáctého století, kdy zdejší prameny začali místní využívat i k léčebným účelům. Výstavba prvních lázní na sebe nedala dlouho čekat, a již v roce 1834 byla vystavěna první lázeňská budova. Zájem klientů však převyšoval kapacitní možnosti lázeňského domu, a proto v roce 1985 přibyl nový dům Polana, který je právě po celkové rekonstrukci a modernizaci. Lázně se tedy po dlouhé době konečně otevřely veřejnosti.
Tam u křišťálové studánky, kde šumí tichý les se léčí dnes
Chronické onemocnění jater, oběhová onemocnění, hypertenze, ischemická choroba srdeční, klienti po implantaci kardiostimulátoru, onemocnění tepen končetin, stavy po trombózách, tromboflebitidách, chronická onemocnění žlučových cest, stavy po operacích žaludku a žlučníku, dyspeptický syndrom, stavy po resekci tenkého a tlustého střeva, bulbititda, benigní onemocnění, poruchy látkové výměny, cukrovka, hyperlipoproteinémie, obezita, některá onemocnění ledvin, nemoci z povolání, skleróza multiplex a stavy po operacích a úrazech pohybového aparátu.
Moderní lázně nabízí i moderní procedury
- Vodoléčba: rehabilitační bazén cvičení v bazéně, hydrokineziterapie, vodní aerobic, sedací minerální koupel se zábalem, perličková koupel, vanová minerální koupel, vířivka na končetiny, celková vířivka, voda se živou solí, aroma koupel, skotské střiky, šlapací koupel, podvodní masáž, sauna a parní koupel.
- Masáže: klasická, reflexní, reflexní masáž chodidel a japonská masáž Shiatsu.
- Elektroléčba: diatermie, erboterm, hydrogalvan, galvanizace, diadynamik, biotronová lampa, tens, ultrazvuk, solux, laser, horské sluníčko a pamatron.
- Léčebný tělocvik: skupinový, individuální, cvičení v bazéně a fitness.
- A ještě další procedury jako: inhalace, oxygennoterapie, plynové injekce, suchá uhličitá koupel, parafínové zábaly, rašelina, přístrojová a manuální lymfodrenáž, terénní túra a pitný režim. Nabídka pobytů: léčebný, lyžařský, relaxační, relax plus, seniorský, Velikonoční, pro děti (od třech do dvanácti let) a víkendový wellness pobyt.
Za vše vděčíme přírodě
V Brusně najdeme několik pramenů: Ludwig, Paula, Hedvika, Ondřej, Vepor, Ďumbier a vrty BB – 88 Vrt ŠHB1 a BB 89 Vrt ŠHB2. Všechny mají společné, že jsou hlavním prostředkem zdejší léčby, všechny jsou mírně mineralizované uhličité síranovo – hydrogenuhličitanové vody, které také patří i do skupiny vápenato – hořečnato – sodných slabě kyselých studených hypotonických mineráleka a ani jeden zdroj není vydatný. Místní voda je známá po celém Slovensku, jelikož je stáčena z pramene Ondřej a rozvážená do všech koutů země pod jménem Brusnianka. V lázních se minerální voda používá krom pitné kúry i k vodoléčbě.
Brusno svou polohou přímo vybízí k relaxaci a ke sportu
Lázně samotné pořádají taneční večery, připravují zde i různé společenské a kulturní akce. Konají se zde festivaly (folklórní, hudební, taneční), zábavné a estrádní programy. V lázeňském areálu si můžete jít zaplavat, zahrát tenis, půjčit si horské kolo, půjčit si golfovou hůl a jít si zahrát na osmnácti jamkové golfové hřiště či jít si zahrát volejbal. Mimo areál je možná i projížďka na koni.
Místo je ideální pro turistiku (výlety do nedalekých Nízkých a Vysokých Tater). V průběhu léta je možno splavit Hron, rybařit, houbařit, projet se na člunech. Během zimy nasaďte lyže, či běžky a užijte si okolních svahů (lyžařská střediska Mýto pod Ďumbierem, Tále, Osrblie, Donovaly, Králíky a Selce). Střediska jsou připraveny pro úplné začátečníky i malé děti.
Nedaleká Bánská Bystrica nabízí k návštěvě galerii, muzeum, Státní operu a divadlo, různé řemeslné jarmarky, nebo můžete zajet do Turecké na Mistrovství ve vaření halušek. S dětmi můžete podniknout jízdu Černohorskou železnicí s parní lokomotivou, která jezdí po zrekonstruované trati Chvatimy – Černý Balog.
V lázeňském areálu si můžete zajít do restaurace Den a noc, navštívit pizzérii a bar, ve společenských prostorách je k dispozici biliard, stolní tenis, stolní fotbal a různé společenské hry. Lázně pořádají koncerty a zájezdy do mnoha zajímavých lokalit na Slovensku.
Doprava
Cesta autem ze směrů: Bratislava – Nitra – Bánská Bystrica – Brusno.
Žilina – Martin – Bánská Bystrica – Brusno.
Prešov – Poprad – Brezno – Brusno.
Košice – Rožňava – Brezno – Brusno.
Vlakem dojezd do Bánské Bystrice, a pak do Brusna.
Zajímavosti
Z celkové rozlohy Brusna (4065 hektarů) zabírá les osmdesát pět procent (celých 3724 hektarů). Většina porostu je smrková s příměsí borovic, jedlí, limby a smrku opadavého.
Titulní foto: Nyul