Citronová tráva (voňatka citronová)
30.6.2014, Jana Běhalová, článek
Exotická bylinka je populární především v asijské kuchyni, vypěstovat si ji ale můžete i doma v květináči. Citronová tráva dodá svěží vůni a jemně pikantní chuť polévkám nebo pokrmům z ryb. Navíc podporuje dobré trávení.
Charakteristika
Ne nadarmo se citronové trávě (Cymbopogon citratus) česky přezdívá voňatka citronová, nebo také citronela. Tahle bylinka totiž voní intenzivněji než samotný citron, a proto je mimo jiné oblíbenou součástí parfémů a toaletních vod. Pochází z jihovýchodní Asie, hojně se pěstuje také v Africe nebo Austrálii. Citronová tráva tvoří velké trsy tenkých šedozelených listů, které mohou v přírodě dorůst až do výšky 150 cm.
Pěstování
Citrónová tráva je zvyklá na subtropické oblasti, a je tak choulostivá na zimu a mráz. Ideální místo jí najdete za oknem, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Přes léto můžete květináč umístit na balkón nebo terasu. Citronová tráva se nejlépe množí vegetativně, k dostání jsou ale také semínka, ze kterých si můžete rostlinky sami naklíčit. Doporučuje se sadit do dobře propustné hlinitopísčité půdy a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Pokud bylinku používáte v kuchyni, nepřidávejte žádná umělá hnojiva, protože by tak bylinka ztratila své aroma.
Použití
Chuť citrónové trávy rozhodně není kyselá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokrmům dodává lehce pikantní nádech a její využití v kuchyni je velmi rozmanité. Při vaření se využívají stonky rostliny, které se oloupou a poté nakrájí nebo rozdrtí. Pro své vlastnosti je jednou ze základních ingrediencí tradiční asijské kuchyně. Chuť citronové trávy skvěle doplňuje všechny pokrmy z kokosového mléka nebo čili. Hodí se k dochucení rýže, ryb i mořských plodů.
Zdroj obrázku: Pixmac
Čerstvou bylinku v českých supermarketech moc často nenajdete, ale určitě ji objevíte v asijských tržnicích a obchodech. Obvykle se prodává trs několika stonků s listy. Při nákupu si dejte pozor na to, aby byl stonek pevný, ne měkký nebo gumový, což znamená, že je příliš starý. Spodní část stonku by měla být bílá, zatímco horní část světle zelená.
Účinky
Bylinka se využívá do čajových směsí a můžete z ní připravit i samostatný výluh, který má povzbuzující účinky, podporuje koncentraci a myšlení, ale také dobré trávení. V lidovém léčitelství se citronová tráva využívá pro své antibakteriální účinky, a to především při léčbě chřipky a nachlazení. Přidává se také do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.