Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Co byste měli vědět před návštěvou solária

13.6.2006, Simona Polcarová, článek
V tomto článku se dozvíte, co před návštěvou solária ano, a co ne. Věděli jste, že není vhodné se před soláriem sprchovat a používat parfém? Dozvíte se také, co je to opalovací kúra a kolik do roka si jich můžete dopřát.
První návštěva solária by nikdy neměla přesáhnout 15 minut. Záleží na vašem fototypu i druhu přístroje a intenzitě trubic. Většinou se však poprvé doporučuje doba 5 minut. V dobrém solárním studiu vám vyškolený personál ochotně poradí a vytvoří program opalování na míru.


Foto: Dreamstime

Pokud jste skutečně dosud soláriem nedotčení, první pětiminutovkou si aspoň prověříte, jak UV záření bude vaše pokožka snášet. Smíte začít i na deseti minutách, jestliže se dobře opalujete na sluníčku a zvolíte solárium s nižší dávkou UV paprsků. Postupně buď přejdete na výkonnější solárium, nebo přidáte minuty. Maximální čas, který v soláriu jednorázově strávíte, má rovněž své meze. Maximum činí 30 minut.


Dopřejte pokožce pauzu


Po prvním „slunění“ dopřejte vaší pokožce pauzu alespoň na 24 hodin, i když vhodnější je dvoudenní přestávka. Další opalování v pořadí už absolvujte obden. Od systému, kdy strávíte v soláriu stejný čas dva dny za sebou, se dnes spíš upouští. U turbo solárií se tato varianta dokonce vylučuje.

Vnímejte reakce vaší pokožky na opalování. Silné rudnutí a opálení v krátkém čase po opalování znamená spálení kůže. S dalším použitím solária vyčkejte, až příznaky odezní. Když se k opalovacímu procesu vrátíte, počet minut pro jistotu snižte.


Foto: Zdenka Micka

Jestliže zůstává kůže ještě dlouho červená, nebude asi solárium pro vás to pravé ořechové. Proto vidinu snadného opálení po rozumné úvaze raději pusťte z hlavy. V případě, že se vyskytnou potíže a v krátkém čase nezmizí, vyhledejte lékaře.


Zapomeňte na make-up


Při opalování v soláriu dbejte, abyste měli očištěnou pleť. Některé látky obsažené v kosmetice totiž mohou proniknout hluboko do kůže a vyvolat negativní reakce. To platí o make-upu i parfémech. Nechcete-li si pořídit nežádoucí skvrny, zbavte se kosmetických přípravků na vaší kůži důkladným ošetřením. Vyčistit pleť se nerozpakujte třeba už tři hodiny před soláriem. Ideální je, když v den slunění make-up a parfém úplně vynecháte. Při slunění si na sobě nenechávejte ani žádné šperky.


Nepodceňujte speciální solární kosmetiku


V soláriu nepoužívejte žádný ochranný krém, olej nebo mléko k opalování na slunci. Ochranný faktor nejenže zabrání bronzovému efektu, navíc tyto přípravky mohou kůži spíše uškodit. Existuje speciální solární kosmetika vyvinutá přímo do solária, která obsahuje betakaroten a velmi často kokosové mléko či další zjemňující instance. Mléka, oleje i gely se používají před i po opalování, posilují jeho účinky a zároveň šetrně pečují o pokožku. Podle intenzity solária máte šanci vybrat si faktor 1 až 3. Když si mléko zapomenete doma, v solárních studiích většinou za rozumnou cenu prodávají i miniaturní lahvičky pro jednorázové použití.


Chraňte si oči


Stejně jako opalovací kosmetika pro solária existují i speciální ochranné brýle s UV filtrem. Nepropouštějí UV záření, které proniká přímo do očí a může způsobit krátkodobé oční onemocnění nebo dokonce poškození sítnice oka. Věřte, že jen zavřená víčka vás před paprsky neochrání a nevystačíte si ani s běžnými slunečními brýlemi, které nosíte v létě. Speciální brýle nebo čočky do solária vám ve studiích ochotně zapůjčí, ale dají se i zakoupit.


Jak se sprchováním a sluníčkem


Abyste nenarušili pigmentaci pokožky, nesprchujte se bezprostředně po návštěvě solária. Mějte po ruce ručník, kdybyste se nadmíru zpotili, a osvěžte se suchou cestou. Díky snadno ovladatelným ventilátorům se však pořádného „zplavení“ v soláriu opravdu bát nemusíte. Ze stejných důvodů se sprcha neradí ani těsně před sluněním. Platí pravidlo: Sprchujte se nejpozději hodinu před opalováním a nejdříve dvě hodiny po něm. Ve stejný den, kdy absolvujete solárium, si také odpusťte slunění na slunci. Vaše kůže by dostala zbytečně zabrat.


Voda ano, alkohol ne


Nic nepokazíte, když při opalování nezapomenete myslet na dodržování správného pitného režimu. Nebudete-li zbytečně dehydrovaní, „opékání“ v soláriu zvládnete bez obtíží a nepříjemných návalů horka. V žádném případě však před návštěvou solária nekonzumujte alkoholické nápoje. Ty způsobují právě nežádoucí dehydrataci a vy se zbytečně vystavujete nebezpečí zkolabování. V případě nevolnosti existuje u každého přístroje tlačítko STOP, abyste kůru okamžitě ukončili.


Foto: Johanna Goodyear


Pozor na léky a potravinové doplňky


Ve spojení se sluněním dávejte pozor na léky, které užíváte, a raději se poraďte s lékařem. Opalovací proces přerušte v okamžiku, kdy máte teplotu, jste nemocní či berete antibiotika. Z potravinových doplňků se ke zvýšení intenzity opálení radí bezproblémový betakaroten. Nesázejte však na přípravky a tablety, slibující samoopalovací účinek. V jejich kombinaci se soláriem riskujete spálení kůže.


Co je opalovací kůra


Opalovací kůru tvoří až deset slunění. Klidně ji ale ukončete dříve v okamžiku, kdy se cítíte dostatečně bronzoví. Pak už si zlatavou barvu stačí udržovat návštěvami jednou týdně. Za rok byste měli opalovacích kůr absolvovat nanejvýš šest. Mezi jednotlivými kůrami dělejte aspoň čtyřtýdenní pauzy. V praxi to znamená, že se asi měsíc „solárkujete“ a v měsíci následujícím si dáte přestávku. Ideální je dát si jednu až dvě kůry na jaře, abyste pokožku připravili na skutečné letní slunce, a jednu na podzim, čímž si opálení déle udržíte.

Titulní foto: Melanie Taylor