Desatero pro boj s chřipkou a nachlazením
8.2.2006, Doris Danielová, článek
Pokud Vás začne obtěžovat kýchání, rýma, bolesti hlavy, svalů a zvýšená teplota, nebo prostě jenom kolem Vás lidé „lehnou“ s chřipkovitým onemocněním, zahajte ihned náš "protichřipkový" režim!
1. Pitný režim a bylinky
Pitný režim znamená: denně vypít asi 2 - 3 litry teplých tekutin ve formě kvalitní pitné vody a čajů, nejlépe bylinných: pomáhá směs jitrocelu, měsíčku a podbělu, každé bylinky jeden díl, dále lípa, černý bez, případně směsi Pulmoran, Species pectorales. Dále lze doporučit čaj anýzový, bezinkový (z květu i plodu), hluchavkový, hřebíčkový, koriandrový, lipový, z violky, maliníkový, měsíčkový, ostružiníkový, podbělový, sedmikráskový atd. Pozor - neužívejte bylinné čaje, pokud jste alergičtí na pyly květů v nich obsažených.
2. Vitamín C a přírodní antibiotika
Denně do sebe „dostaňte“ asi 1 500mg vitamínu C (například 3 tablety šumivého Celaskonu). Jezte hodně zeleniny, ovoce, cibule, česneku, křenu (to jsou přirozená antibiotika proti bacilům).
3. Omezte mléko a mléčné výrobky
Důvod? Zahleňují organismus, a to je při chřipce a rýmě zcela kontraproduktivní.
4. Co jíst, a co ne?
Nejezte uzeniny (salámy apod.) a sádlo, omezte maso. Zvyšte příjem zeleniny vařené i syrové (i ve formě šťáv) a celozrnných potravin - hlavně rýže natural, otruby, jáhly, pohanka apod. Jezte aspoň dvakrát do týdne naklíčené luštěniny nebo obiloviny (pšenice, čočka, cizrna, soja…).
Leckdy prospěje i jeden den půstu, kdy nic nejíme, pouze popíjíme větší množství tekutin, nejlépe vody, zeleninových šťav a bylinných čajů.
5. Antioxidanty
Můžeme si naordinovat i antioxidační léky, které zmírňují uvolňování škodlivých radikálů v těle: jsou to minerály Zinek (1 tableta na noc), Selen (1 tableta ráno), vitamin E (1 tableta denně) a vitamin A (1 tableta denně).
6. Příjemně hřejivé a voňavé koupele
Zkuste takzvané nožní koupele: denně 5 až 10 minut v horké vodě při akutním nachlazení. Postup je následující: nohy ponořte do nádoby s hodně teplou vodou asi po kotníky, můžete přidat bylinkový výtažek, například tymián, citron, levanduli, rozmarýn, mátu, eukalypt, lípu nebo skořicovou esenci.
7. Léky
Co se týče léků, spolehnout se můžete na Preventan - cucejte denně 1 až 2 tablety. Tento lék podporuje přirozenou imunitu organismu, stejně jako kapky Imunal či Echinacea, které si též můžete koupit, a užívat denně až 3 x 20 kapek podle návodu.
Pokud u Vás chřipkovité onemocnění teprve začíná, je možné užít i homeopatický lék Oscilococcinum v dávce 1 lahvička globulí ráno, druhá večer, třetí další den ráno (lék se cucá jako bonbón a nezapíjí se).
Pokud je Vám už opravdu hodně špatně, sáhněte k tomuto opatření:
Kombinace homeopatik, která dostanete volně k prodeji v lékárně: cucají se 3x denně, 10 minut před a po užití se nic nejí a nepije. Jsou to: Engystol + Gripheel + Traumeel tablety.
Máte-li chrapot a silný pocit bolesti v hlasivkách, kupte si lék z kaštanu Aescin a užívejte 3x denně 1 tabletu. Pomáhá též cucat 3x denně 2 tablety homeopatika volně prodejného v lékárně pod názvem HOMEOVOX.
8. Zábaly, inhalace a kloktání
Při kašli a bolestech v krku vám prospěje také zábal - na hrdlo a prsní kost přiložte látku namočenou v teplé bylinné esenci (tymián, heřmánek a další byliny proti nachlazení), překryjte suchou látkou, třeba vlněnou šálkou, a nechte asi hodinu i déle „zapařit“.
Vhodné jsou i domácí inhalace: nemáte-li inhalátor, nechte povařit minerální vodu Vincentku, pak se nad hrnec se stoupajícími parami nakloňte a vdechujte asi 5 až 10 minut. Do Vincentky můžete přidat esenci z máty, eukalyptu, čajovníkový olej Tea tree oil nebo Mucosolvan kapky.
Při bolení v krku je vhodné rovněž kloktání slanou vodou anebo Vincentkou. Pokud jste kuřáci, asi vás nepřekvapí fakt, že byste se měli pokusit o úplný zákaz kouření po dobu nemoci - každá cigareta totiž oslabuje váš imunitní systém.
9. Recepty převzaté z akupunktury
Netradiční boj proti horečce
Při vysoké horečce – nad 38,5 stupňů – Vám pomůže jednoduchý recept převzatý z akupunktury SU-JOK: vezměte černou fixu a začerněte si všech deset špiček prstů rukou, nechte působit na noc. Černá barva reflexně snižuje oheň horečky, protože špičky prstů představují projekci hlavy s hypotalamem, kde se děje regulace tělesné teploty.
Léčba bolesti v krku
Při bolesti v krku a na průduškách vám pomůže rovněž jednoduchý a dobrý recept z akupunktury SU-JOK: vezměte hadřík nebo gázu, namočte ji do lihu, vodky nebo brandy a zamotejte kolem celého palce. Přetáhněte igelitem a nechte působit přes noc. Tento recept sice vyhlíží poněkud šarlatánsky, ale sami se přesvědčíte, jak se Vám uleví. Právě na palec se totiž promítá hlava, krk, průdušnice, průdušky a plíce. Tím, že všechny tyto orgány reflexně ovlivníte, uděláte si jakoby Priessnitzův zábal celého krku a hrudi.
Uvedená doporučení můžete klidně praktikovat sami, aniž byste navštívili lékaře, avšak maximálně po dobu tří dnů. Pokud se do čtvrtého dne Váš stav i přes dodržování uvedených doporučení vůbec nezlepší, raději navštivte lékaře, který rozhodne, zda se již nejedná o komplikovanější stav, jenž by se měl léčit jinými prostředky.
10. Nový pohled na antibiotika
Zdůrazňuji však, že dřívější „obliba“ antibiotik výrazně klesá! Za prvé se zjistilo, že na většinu „chřipkovitých nemocí“ vůbec nepůsobí, za druhé mají spoustu nežádoucích účinků. Proto se jich snažte vyvarovat a užijte je jen, když je lékař důrazně doporučí. Pokud máte pocit, že vaše nemoc není na antibiotika zralá, zkuste s ním na toto téma podiskutovat a zeptat se, zda jsou antibiotika ve vašem případě opravdu nezbytná.
Pěknou a zdravou zimu Vám přeje
Doris Danielová