Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Digitální domácnost: spotřební elektronika, která umí víc

17.10.2006, Zuzana Kobíková, článek
Principem je spojení funkcí počítače a spotřební elektroniky, prvořadým požadavkem zvládnutí velkého množství funkcí spotřebičů, médií a počítačů v celém bytě a najednou - to mají zajistit především vícejádrové procesory. Digitální domácnost tak může být volbou pro náročné uživatele, kteří důvěřují digitální technologii více než té analogové.
Jak byste charakterizoval pojem digitální domácnost?
Podle mě jde o dost komplikované spojení dvou slov, pod kterým si každý představí něco jiného. Obecně jde o to, že uživatelé spotřební i výpočetní techniky jsou stále náročnější - od televize i od videa čekají více než v době, kdy se tato média objevila na trhu: chtějí stahovat filmy a hudbu z internetu a požadují, aby se vše dalo realizovat co nejjednodušeji, nejrychleji a na co nejvíce místech zároveň. Aby doma nemuseli mít desítky samostatných přístrojů, ale jen několik, které zvládnou různé funkce, a hlavně, aby vše bylo mezi sebou komunikativní – abychom výhody digitální technologie mohli využít v celém bytě či domě.

Podstatou digitální domácnosti jsou tři prvky: Centrála, síťové propojení (Wifi nebo kabelová síť) a připojení na Internet plus „content“ tedy obsah a informace na Internetu. Díky tomu nemusíte pro film pěšky do půjčovny, ale rovnou si jej stáhnete do své „centrály“. Ta vznikla z platformy počítače, ale já to slovo nerad používám, je to prostě digitální spotřební elektronika, která spojuje funkci počítače s funkcemi spotřební elektroniky - DVD a dalších přehrávačů, a také s programy, které se dají do centrály nahrát.

Takže centrála může ovládat chod spotřebičů v celé domácnosti?
Ona může mít různé funkce, které ji „naučíte“: pouštět filmy, promítat fotky, stříhat video či třeba i pomáhat hlídat byt či spouštět rolety, rozsvěcet… Centrála pak na základě vašeho nastavení ovládá externí přístroje v dalších místnostech: rolety se mohou zatáhnout vždy v sedm večer, není na tom nic složitého, vše je otázkou toho, jaké příslušenství doplníte a co si jak v centrále nastavíte.

Jaké klade digitální domácnost požadavky na rychlost připojení?
Chcete-li její možnosti využívat se vším všudy, se všemi funkcemi, stahování filmů atd., hovoří se o přibližně 1 Mbps, jde tedy o poměrně hodně rozšířené připojení.

A co výkon počítače?
My tyto centrály vyrábíme na přání klienta, takže si výkon může vybrat sám. Vybere si také, jestli chce digitální příjem televizního signálu nebo ještě analogový a další preference, odpovídající jeho dosavadnímu vybavení domácnosti.



Ono se nedá mluvit o výkonu nebo o rychlosti, dnes mluvíme spíše o tom, jaká je kapacita přístroje, a kolik má uvnitř jader v procesorech, tedy pohonných jednotek – mozků přístroje. Dnes – díky Intelu – lze použít dvoujádrové a chystají se i čtyřjádrové procesory sloužící k tomu, aby centrála zvládla mnoho funkcí najednou: v obývacím pokoji surfovat internetem a posílat jiný film do dětského pokoje plus další funkce. Jde o novou generaci procesorů – tzv. Intel Core 2 Duo procesory, které nám hmatatelně zvyšují výkon přístroje zejména v situacích, kdy chceme vykonávat více činností najednou – manžel si pouští v obýváku Primu, manželka a v kuchyni Novu a vůbec o sobě neví.

Co za přístroje lze na centrálu napojit? Je potřeba pořizovat novou elektroniku nebo na ni lze napojit i staré analogové rádio, televizi nebo třeba discman?
Spotřebičům v ostatních místnostech se říká extendery, a ty mohou nahradit další videa, televizní tunery, rádia a další spotřebiče v bytě. K centrále lze napojit pouze to, co má síťové připojení k počítačové síti. Tedy video a další analogové přístroje, které doma máte, napojit nelze: extendery a centrála je nejen nahrazují, ale představují jejich další generaci.

Digitální domácnost je tedy podstatou počítačová síť, která se tváří jako spotřební elektronika, včetně ovládání. Je tomu tak proto, že stále mnoho lidí má obavu, že počítač neumí ovládat, zatímco s dálkovým ovladačem jsou díky televiznímu „tréningu“ jedna ruka?
Kupříkladu centrála vypadá jako video, i se tak ovládá a vy jako uživatel digitální domácnosti nemusíte o počítačích nic vědět. Nepotřebujete myš, klávesnici – stačí dálkový ovladač jako k televizi. Ale pokud chcete funkci počítače využít, samozřejmě můžete. Vy si volíte, zda budete třeba maily psát pomocí klávesnice a myši, anebo dálkovým ovladačem. Takže i když jste počítačový laik, nemusíte se digitální domácnosti bát. Chcete-li, lze si vše nastavit jednoduše, s jednoduchými programy. A ani nemusíte vědět, že se vevnitř centrály skrývá počítač. A jste-li počítačově zdatný, můžete si digitální domácnost vyladit podobně jako svůj computer. Záleží zkrátka na uživateli a jeho představě.

Foto: COMFOR