Djerba - kouzlo Afriky
8.5.2008, M Chylková, článek
I na začátku jara lze nalézt místo, kde se na vlnách odráží horké slunce, místo, kde lze zapomenout na okolní svět. Touha lenošit a odpočinout si vás dovede až na samý okraj severní Afriky, kde z chráněného Gábeského zálivu vystupuje exotický ostrov Djerba.
Djerba - kouzelný jih Tuniska
Ostrov Djerba leží pouze pár kilometrů od pravého pobřeží Tunisu, s nímž je na jednom z cípů spojen mostem (takzvanou římskou cestou), a turisticky patří mezi nejnavštěvovanější tuniské oblasti. Ostrov svou rozlohou zaujímá asi pět set dvacet metrů čtverečních, znám je i svou „placatostí“, kdy nejvyšší bod nemá více než padesát dva m.n.m.
Na Djerbě se nemusíte bát nejasností, panuje zde jasný řád. Během pár hodin pochopíte, jak život na ostrově běžně funguje. Jediné, na co není dobré při poznávání Djerby spoléhat, jsou místní autobusy – ty na své „pravidelné lince“ nevyrážejí nikdy ve stejnou hodinu. Proto je i při menších cestách na vlastní pěst vhodnější využít taxíky, jejich cena je víc než lákavá díky levnému benzínu, a za jeden den tak můžete s kvalitním průvodcem, kterým djerbanský taxikář jistě je, projet celý ostrov.
I za tak krátký výlet lze z pohledu místního obyvatele Djerbu poznat, dozvíte se něco z bohaté historie a možná si poslechnete i příběh (legendu) o ztroskotání Odysseova korábu. Za pár tuniských liber se kdekdo rozpovídá a o zvědech, kteří ochutnali lahodný sladký plod lotosu a odmítali se z Djerby vrátit do své rodné země. Možná i vám se po pár dnech nebude chtít zpátky – opustit africké slunce, vzdát se lehkosti bytí zdejších lidí a bezstarostnosti, kterou zde zažijete.
Djerba z pohledu cestovatele
Za prohlídkou ostrova můžete vyrazit nejen žlutými taxíky, lze si vypůjčit i vlastní auto či skútr. A nemusíte se bát, žádný z dopravních prostředků neskrývá nijak velké riziko. Vyrazíte po vyznačených silnicích středem i okrajem města, ukazatele jsou srozumitelné, uvedené často až ve třech světových jazycích, a to arabštině, angličtině a francouzštině. Pravidla provozu usnadňuje oblíbený klakson, který Djerbané používají téměř při každé změně směru jízdy.
Chcete-li si užít jízdu v kočáře se zapřaženými koňmi či velbloudy, ani to není problém. Dovezou vás do větších měst, povozí na pláži, jen když dobře zaplatíte. Ale není se čemu divit, turisté jsou pro místní obyvatele často jedinou možnou obživou, a tak se opravdu snaží, ne nadarmo si sami říkají „obchodníci“.
Lze vyrazit i mimo souš, na pláži jsou půjčovny člunů, plachetnic, vodních skútrů, ale na některé je třeba mít příslušné „řidičské“ zkoušky, protože zpravidla na moře vyrážíte sami, jen se svou vlastní posádkou, za kterou berete zodpovědnost. Pro milovníky adrenalinu a výšek jsou zde i možnosti poznávání z ptačí perspektivy – třeba díky paragladingu.
Bělostné pláže - chlouba ostrova
Písek, moře, pláž. Ten, kdo vyráží na dalekou cestu za sluncem, často očekává, že se mu splní přání mít moře co nejčistší, teplé na koupání. Písek jemný, a co nejbělostnější. A pláž – nejlépe jako z pohádky, udržovanou, s možností dlouhých procházek. Djerba je toho důkazem, že i relativně „nedaleko“, jen něco přes dvě hodiny letu z Prahy, se sny mohou stát skutečností.
Djerba je vyhlášena krásnými písečnými plážemi připomínající pravý Karibik. I když se místy objevují kamínky a zatuhlý písek vytvářející neuvěřitelné přírodní útvary, nic to na nezapomenutelné procházce nemění. Za oblačných dní, kterých na jaře bývá více, se můžete setkat na Djerbě i s deštěm a silnějším větrem. Moře je pak rozbouřené, vlny dosahují i několika metrů, pláž bývá pokryta chaluhami. Nánosy řas lemující pláž jsou smetávány na stranu, ale i na tomto neduhu si lze najít pozitivní stránku – v těchto mořských nečistotách najdete ty nejhezčí mušle.
Nejkrásnější plážová oblast – Sidi Mahrez
Oblast pokrytá hotelovými komplexy, pláž Sidi Mahrez, je považována za nejvyhledávanější. Vedou z ní cesty k hotelovým areálům, do centra samotných měst (zejména tržištěm známý Houmt Souk a Midoun) až k bíločervenému majáku. Odtud se turisté nejčastěji vydávají za několika set metry vzdáleným areálem Djerba Explore, kde se kromě muzea, dostanete i na obrovskou krokodýlí farmu.
Počasí na Djerbě v průběhu roku
Na Djerbu lze samozřejmě vyrazit kdykoliv. Ovšem v zimním období musíme počítat s chladnějším a větrným počasím, teploty v lednu a únoru v průměru nedosahují více než patnácti stupňů Celsia. Častěji zde i zaprší.
Již v březnu a dubnu se začíná oteplovat, dny se prodlužují a pokud máte štěstí, lze si užít příjemnou dovolenou s teplotami okolo pětadvaceti stupňů Celsia. Chladnější vánek ale příliš nepřeje polehávání na pláži, písek ani moře ještě není tak vyhřáté, aby se dalo bez obav koupat. Do vody se odváží jen opravdoví otužilci.
Milujete-li horko a opalování, Djerba na vás čeká v období červenec – září, kdy zde panuje typicky africké podnebí s teplotami okolo čtyřicítky.
Djerba i pro sportovní nadšence
Málokde se setkáte s tak aktivními lidmi jako na Djerbě. Možná právě Djerbané předávají turistům energii k tolika sportům – stačí se podívat na pláž. Lidé vyráží na hodinové procházky, každé ráno jsou zde desítky běžců, řada z nich si vyzkouší nordic walking, jízdu na koni, lukostřelbu, petanque, nemluvě o řadě vodních sportů. Z Djerby si tak můžete i při skvělé tuniské kuchyni přivézt o nějaké to kilo míň. Postará se o to sport z vlastní vůle či z aktivního přístupu animátorů. Vliv má jistě i prostředí beze stresu a spalující slunce, které nikoho nenechá ležet jen tak bez pohybu.
Titulní foto: Chylková