Dovolená ve znamení Zlínského kraje a relaxace
23.11.2007, M Chylková, článek
Nejen letní období nám nabízí možnost strávení příjemné dovolené a jistotu vytoužené relaxace. Nemusíme opustit hranice, ani se vydat do vyhlášených lázeňských oblastí, a přece si můžeme aktivně odpočinout a dopřát si pár dnů oddechu. Zároveň tělo příjemně „potrápíme“.
Podzimní dovolená v duchu relaxace
Jako cíl podzimní dovolené jsme si tentokrát vybrali Zlín a okolní obce. Rychle rozvíjející se město proslulé baťovskými závody, historickými památkami a v neposlední řadě i zábavou, kde si na své přijde každý. V menších vesničkách najdeme klid, vstřícnost místních obyvatel, tak trochu „zapomenutou dobu“, a na druhou stranu můžeme vyrazit do centra Zlína strávit divokou noc.
Pojem relaxace je otázkou. Relaxovat lze „pravým“ odpočinkem, kdy čas trávíme meditací, četbou nebo spánkem, a úplně vypneme vědomou mysl. Jiný dá přednost aktivně strávenému volnu a je zřejmé, že po takové dovolené přijedeme opravdu „ještě odpočatější“, než kdybychom jen polehávali. Aktivní odpočinek má svá pozitiva. Dáme vám pár tipů na dny strávené právě v tomto kraji. Vše jmenované lze v okolí Zlína bez potíží nalézt.
Relaxace nejen v centru Zlína
Ubytování v centru města má své výhody v dostupnosti. Ovšem rozhodneme-li se pro okolní vesničky, dýchne na nás pravá atmosféra dávných dob. A nemusíme se obávat, i zde najdeme znalce té správné relaxace. Sauna, masáže, bazén, koupele, zábaly, k tomu delší procházky po okolí, které se dají podnikat díky nenáročným terénům v každém ročním období, to už je dobrá vyhlídka, co říkáte?
Ideální relaxační den začíná masáží
Po dobré snídani a ranní kávě vyrazíme na masáž. Před masáží i po ní bychom měli nějaký čas zůstat v teple, proto je vhodné mít možnost masáží přímo v objektu, kde jsme ubytováni. Vybereme si proceduru, která nám bude přímo na tělo. Vybíráme si mezi masáží celého těla nebo jednotlivých partií. Od toho se samozřejmě odráží i cena, ale v tyto dny bychom bychom otázku financí měli úplně vypustit. Jednou za čas si naše tělo zaslouží i náročnější péči.
Sportovní masáž
Tato masáž není určena pouze pro náruživé sportovce, jak by se podle názvu mohlo zdát. Díky ručnímu hnětení svalstva a dotykům se zmírní napětí, bolesti, které pociťujeme jak při činnosti, tak při odpočinku. Máme-li potíže s usínáním, i v tomto nám může správně provedená a pravidelná masáž pomoci. Ke sportovní masáži se většinou používají tělové a masážní oleje s vitamíny, které pokožku krásně provoní. Masáž se tak stává z části i aromaterapií, psychicky uvolňující procedurou.
Jak při sportu, tak při masáži je důležitá pravidelnost. Proto i po dnech cílené relaxace najděte ve svém okolí salón s příslušnými službami a dopřejte si masáž jednou do týdne. V případě, že máme zdravotní potíže, volíme kratší intervaly. Je to sice finančně náročnější, ale máme-li sedavé zaměstnání či jsme aktivním sportovcem, nic lepšího pro sebe nemůžeme udělat.
Lymfatická masáž – rozproudění lymfy a ztráta kilogramů
Trápí-li nás otoky nohou, nadváha z neznámých důvodů a snížená obranyschopnost organismu, potom může být viníkem špatná činnost lymfatického systému. Lymfatické masáže, které se provádějí ručně i pomocí přístrojů, jsou vhodné pro lidi po operaci, trpící migrénami nebo revmatismem. Účinek lze pocítit i na zlepšení pleti a na rychlejší regeneraci svalů po namáhavém výkonu. Po masáži, kdy lymfu rozproudíme, cítíme pocit lehkosti a znatelné jsou i úbytky na objemu, navíc preventivně zabojujeme proti celulitidě.
Pokud trávíme ve Zlínském kraji až týden, dopřejeme si během relaxačního pobytu až deset lymfodrenáží, případně můžeme pokračovat v relaxačním centru v blízkosti bydliště. Na masáže můžeme docházet prakticky denně. Po této náročné sestavě masáží nám už bude stačit kúra udržovací, kdy na lymfatickou masáž docházíme jednou měsíčně.
Skořicové zábaly proti celulitidě
Vhodnou přidruženou procedurou k lymfatickým masážím je další pročišťovací metoda - zábaly prováděné krémem nebo olejem se skořicovou silicí. Metoda je osvědčená při tvarování postavy, odbourávání celulitidy a podkožního tuku. Krémy se silicí skořice pokožku prohřejí, podpoří krevní oběh a proudění lymfy, tím odplavují škodliviny z těla vzniklé látkovou výměnou. Navíc pravidelným nanášením a masírováním zlepšíme vzhled pokožky.
Samotná metoda skořicových zábalů je velmi jednoduchá. Můžeme ji provádět doma, ale pro začátek je vhodnější naučit se správnému aplikování třeba během relaxačního víkendu či dovolené. Krém se nanese na pokožku pouze v tenké vrstvě, důkladně vmasíruje do pokožky a oblasti s výskytem pomerančové kůže zabalíme do potravinářské fólie. Přikryjeme teplou přikrývkou a až hodinu odpočíváme.
Před prvním nanesením však vyzkoušíme na části pokožky (nejlépe předloktí), zda nám aplikace nezpůsobí nepříznivou kožní reakci. Skořicová silice je častým alergenem, proto je před nanesením na větší plochu těla nutná zkouška.
Skořicové zábaly je opět možné aplikovat jen na určitou partii těla, nejčastěji se používá na stehna, lýtka, hýždě a břicho. Ideální je zvolit si celou sérii aplikací, při první je doporučováno deset opakování., kdy můžeme pozorovat první výsledky.
Masáž – uvolnění i bolest
Masáže nás příjemně nastartují, i když jen ležíme a poddáváme se masérovi, i tehdy spotřebováváme energii. Reakce na masáž je jiná u každého jedince, někdo se po masáži cítí uvolněně, někdo vyčerpaně. Pro někoho je těsně poté ideální spánek, někdo touží po aktivitě. I rozbolavěné tělo není ničím výjimečným, zvláště jdeme-li na masáž poprvé. Uklidňující je, že bolest po dvou až třech opakováních ustoupí, a pak už jen vnímáme to příjemné, co nám masáž dává. Po jakékoliv masáži je vhodná návštěva sauny.
Relaxačně strávený pobyt můžeme obohatit množstvím procedur, zážitků a nabrat tak síly. Protože možností je celá řada, příště se dozvíme něco více o pravém saunování v blízké obci Kašava, zlínských lázních, vydáme se kulturou Zlínského kraje a navštívíme i Zoologickou zahradu Lešná, která i v podzimním období slibuje příjemně strávené odpoledne.
Titulní foto: www.dreamstime.com