Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Elektro - když doslouží, zbavte se ho zdarma a ekologicky

27.7.2006, Relaxuj -REL-, článek
Nepotřebné přístroje lze zdarma odevzdat ve sběrných dvorech či v provozovnách prodejců.
Nákup nového elektrického spotřebiče, zejména z řady těch velkých, jako je pračka, lednička či myčka nádobí, býval dříve v rodinách velkou událostí. Nyní už bílé domácí elektro patří mezi běžné spotřební zboží, které se pořizuje o poznání častěji. Rozšířenější je také případ, kdy starší typ, který už technicky i morálně zastaral, dosloužil, nejde opravit, nebo už prostě neodpovídá současným požadavkům na funkčnost, design či technické parametry, nahrazuje spotřebič nový, energeticky méně náročný. Otázkou zůstává, kam poté vyřazený spotřebič odložit.

Určitě ne do běžného odpadu!“ varuje Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin, kolektivního systému pro zpětný odběr domácích spotřebičů. „Podle platného zákona o odpadech, který začal platit v srpnu loňského roku, mohou občané vysloužilé spotřebiče bezplatně odevzdat na místech zpětného odběru. Ta jsou zřizována kolektivními systémy především ve sběrných dvorech obcí, či v provozovnách prodejců bílé techniky. V obcích, které sběrný dvůr nemají, je zpětný odběr spotřebičů zajišťován především mobilními svozy,“ vysvětluje.

Místa zpětného odběru jsou povinna spotřebič převzít zdarma bez ohledu na trvalé bydliště zákazníka.
Problémy byste tedy neměli mít ani v případě, že si starší, ale stále funkční, spotřebič odvezete na chalupu, kde ještě může nějakou dobu sloužit,“ říká Roman Tvrzník. Většina prodejců bílé techniky nabízí svým zákazníkům zdarma odvoz starého spotřebiče jako benefit při nákupu nového. Zákon jim ukládá povinnost spotřebič zdarma převzít v provozovně při nákupu nového podobného charakteru a funkce nebo alespoň informovat zákazníky, kde jej mohou bezplatně odevzdat.

Do odpadu nepatří ani drobná elektronika
Zpětný odběr se přitom vztahuje nejen na „velké bílé“ domácí spotřebiče, jako jsou chladničky, mrazničky, pračky a myčky. V popelnici by se nemělo ocitnout ani drobné elektro, tedy vysoušeče vlasů, rychlovarné konvice, opékače topinek, fritézy, holicí strojky, případně domácí přístroje a nástroje – vrtačky, brusky, AKU šroubováky nebo zahradní sekačky.

Proč je zpětný odběr elektrospotřebičů tak důležitý?
Elektrické spotřebiče často obsahují látky, které mohou být nebezpečné pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Jejich ekologickou likvidaci je často schopna zajistit pouze odborná firma,“ vysvětluje Roman Tvrzník. „Některé materiály z vyřazených přístrojů, například barevné kovy, jsou velmi cenné a po náležitém zpracování se dají znovu využít. Jejich recyklace tak nejen napomáhá chránit přírodní zdroje, ale zároveň snižuje budoucí náklady na výrobu nových spotřebičů,“ doplňuje.


Foto: Natalia Sinjushina

Povinnost převzít vyřazený elektrospotřebič bezplatně se ale vztahuje pouze na kompletní výrobky. „Chladnička s vymontovaným kompresorem už není zpětně odebíraným elektrozařízením, ale běžným odpadem, a jako s takovým s ní musí sběrný dvůr nakládat,“ uzavírá Roman Tvrzník.

Společnost Elektrowin a. s. byla založena 25. května 2005 jako provozovatel kolektivního systému, zajišťujícího oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na velké a malé elektrospotřebiče a elektrické a elektronické nástroje. Společnost je koncipována jako nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Povinnost zpětného odběru elektrozařízení z domácností platí v ČR i v celé EU od 13. srpna 2005 (novela zákona č. 185/2001 Sb.).