Experiment Miss: pozná počítač nejhezčí ženu?
19.3.2014, Karel Polívka, článek
Výběr nejhezčí ženy ze soutěže Česká Miss očima vědy? Letošní ročník si vzali do hledáčku technologičtí nadšenci a vědci z Přírodovědecké fakulty UK a v počítačovém programu provedli analýzu finalistek, aby vybrali tu s největšími předpoklady na vítězství.
Technologičtí nadšenci z občanského sdružení Žádná věda se letos rozhodli, že kromě typicky mužského posuzování finalistek se na celou věc podívají i vědecky. Společně s vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vzali portréty 27 vítězek České Miss z let 2005 - 2013 (za každý rok byla použita tvář České Miss, I. České Vicemiss a II. České Vicemiss; se sehnáním jejich fotografií v potřebné podobě pomohli pracovníci marketingu soutěže Česká Miss) a pomocí speciálního programu, který se pro rozpoznávání shody obrázků běžně používá, z nich na základě 72 vyznačených kontrolních bodů vytvořili portrét, který odpovídá jejich průměru. Podle nich se tak jedná o "ideál české krásy" za posledních 9 let:
Ideál české krásy podle autorů experimentu, zdroj: Žádná věda/ESET
Je třeba dodat, že se neporovnává účes a barva vlasů, očí nebo pleti. Ne že by to byl přímo záměr, ale použitý program tyto parametry vyhodnocovat neumí. Jak velkou to může hrát roli při volbě Miss, je také dobrá otázka.
Tím byla ukončena analýza a následovala předpověď vítězky letošního ročníku soutěže Česká Miss. Ta byla provedena na základě matematické analýzy letošních finalistek a porovnáním se zmíněným průměrem finalistek z předchozích 9 let. Počítačový program (resp. matematická analýza) tak předpověděl identitu jedné z 10 finalistek, jejíž jméno autoři experimentu drží v tajnosti do doby, než proběhne řádné vyhodnocení soutěže Česká Miss 2014, tedy do večera 29.3.2014. Podle slov Ivana Sobičky, spoluautora experimentu, toto jméno znají pouze 3 lidé z řad realizátorů experimentu a notář, u kterého si jej nechali notářsky ověřit, aby měli v případě shody doklad o pravosti předpovědi. Prozatím předpokládanou vítězku označují jako "Miss Experiment" a ukáže se už za pár dní, zda dotyčná slečna k tomuto "vědeckému titulu" přidá i nějaký další.
Autoři experimentu předpokládají, že se dívka umístí na jednom ze tří výherních pozic soutěže. A že si hodně věří dokazuje i to, že si na její absolutní vítězství dokonce vsadili. Více o experimentu si můžete přečíst na webu www.experimentmiss.cz.
Jelikož mě zajímalo, co si o tom myslí i druhá strana, položil jsem pár otázek jedné z dřívějších finalistek soutěže Česká Miss, jejíž obličej také pomohl k výsledné podobě onoho ideálu české krásy. Následně jsem většinu otázek položil i spoluautorovi experimentu, Ivanu Sobičkovi.
Jaký je to pocit být součástí podobného výzkumu, tedy pomáhat definovat ideál české krásy?
Je to určitě zajímavé a samozřejmě mě to potěšilo, být zahrnuta do takového výzkumu :-). Sama jsem byla trošku zvědavá, jak takový průzkum dopadne – výsledek není předem snadno odhadnutelný. Ve skutečnosti ale spíše zastávám názor, že každý člověk je jiný, jedinečný a každý má své vlastní kouzlo a charisma. To vůbec nemusí souviset s tím, jaké má člověk rysy v obličeji, jestli má vlasy světlé nebo tmavé, ale je to hlavně o tom, jak je vše sladěno jako celek.
Jaký je podle Tebe rozdíl v tom, jak vnímají ženskou krásu muži a ženy? Zaměřme se pouze na obličej :-).
Zajímavá otázka – tak prvně trochu odlehčeně. Myslím si, že muži se zaměřují na ženské přednosti – ať už to jsou velké oči nebo třeba výrazné rty, a ženy často vnímají jako první nedostatky druhých žen. Psychicky to zřejmě souvisí s přirozeností a tou je srovnávání se. A teď vážně :-). Myslím si, že právě muži vnímají ženskou krásu jako celek, neidentifikují jednu část obličeje, ale celý harmonicky sladěný obličej. Ženy, na základě vlastních zkušeností, přání i touhy, vnímají daleko více detaily – třeba výrazné dlouhé řasy, tvar nosu nebo velikost a tvar rtů či úsměv. Muži to tak vážně zřejmě neberou – buď je dívka krásná, nebo si jí nevšimnou.
Je podle Tebe možné zprůměrováním fotografií tváří předchozích vítězek soutěže určit tu, která má letos největší šanci na úspěch?
Omlouvám se autorům výzkumu, ale tento názor nezastávám, čili odpověď zní ne. Miss není jen modelka, která vypadá krásně na fotkách. Miss musí být osobnost, která má charisma, je sama sebou, je inteligentní a současně má odvahu i trochu štěstí. O tom, kdo se stane Miss, rozhoduje mnoho lidí a ti za jeden večer nemají šanci vnímat detailní rysy obličeje, ale naopak vnímají danou finalistku jako osobnost – jak působí, jak se vyjadřuje, zdali z ní vyzařuje charisma a jestli je sympatická. Pokud by dívka, která je podle výzkumu nejblíže ideálu, byla "nemastná neslaná", tak porotce zaujme určitě někdo jiný.
Měl jsem za to, že u této soutěže nejde jen o obličej, ale i o postavu a celkové držení těla. Je opravdu obličej to, co rozhoduje? Nebo se postavy finalistek liší mezi sebou tak málo, že není třeba je takto analyzovat?
Zadanou otázku bych ještě rozšířila – nemyslím si, že je to jen o obličeji či postavě. Jak už jsem zmínila, je to o celkovém projevu, inteligenci a osobnosti. Některé finalistky jsou extra hubené, jiné mají postavy sportovní, takže stejně jako obličej, i postavu má každá dívka jinou. Cesta do finále soutěže Miss i na samotný vrchol je zdlouhavá a po celou tuto dobu se soutěžící nějak projevují, nějak na druhé působí a pracují na sobě. Ta, která je osobností a dokáže své přednosti (nejen fyzické) při finálovém večeru nejlépe "prodat", má největší šanci na úspěch.
Jak rychle se mění představa ideální ženské krásy? Rozdíl pár let je příliš krátká doba, aby to mělo vliv, ale byl by podle Tebe takovýto "průměr finalistek" za 9 předchozích let relevantní i před 30 roky? Co se v tomto ohledu nejvíce mění a proč?
Myslím, že se mění podle toho, kdo o tom mluví či píše :-). Každý člověk považuje za ideál něco odlišného – některým mužům se líbí blondýnky, jiným brunetky, některým se líbí bělošky, jiným černošky, jak chceme určit, že jeden rok jsou v trendu bělošky, druhý rok černošky a třetí asiatky? :-) Když jsem byla na celosvětové soutěži Miss Earth na Filipínách, bylo tam přes 90 nádherných dívek z nejrůznějších koutů světa. Každá byla krásná, doslova nádherná, a přitom každá byla tak jiná! Na ideál krásy nevěřím, protože si myslím, že je to u každého člověka o jeho subjektivním názoru, který se časem většinou nemění.
Celkově se ale určitě mění to, že jsou jiné trendy v oblékání, líčení, úpravě vlasů, komunikaci, vystupování a proto to může vypadat, že se mění i ideál krásy. Mění se ale doba a my všichni (finalistky i kdokoliv jiný) se měníme s ní.
Pokud bude ten odhad správný, jaký očekáváš, že to bude mít na podobné soutěže dopad? Změní se tím vůbec něco?
Pokud bude odhad správný, budu si myslet, že to byla spíše náhoda :-). Přece nemůžeme počítačově programovat přírodu! Příroda se vyvíjí sama a přináší mnoho nádherných a počítačově nesestavitelných originálů – tak jako jsou jimi letošní finalistky, všechny adeptky na titul Miss, nebo vítězky předchozích ročníků.
Co bylo prvním podnětem pro vznik tohoto experimentu?
V rámci projektu Stratocaching jsme se seznámili s biologem Karlem Kleisnerem z Přírodovědecké fakulty UK, který nám radil s některými detaily. Zjistili jsme, že se Karel věnuje výzkumu morfologie lidské tváře, aneb zda je možné z rysů obličeje určit nejen např. míru agresivity nebo inteligence, ale také atraktivitu. Ta je sice vnímána subjektivně, ale pokud by se zprůměrovaly názory všech lidí, mohli bychom podle matematického modelu vyhodnocovat, jak velkou šanci má daný obličej na to, aby se líbil většině. Karel nám ukázal metody, které se v tomto směru používají, slovo dalo slovo a záhy jsme se dopracovali k tomu, že uděláme Experiment Miss.
Jaký je podle Tebe rozdíl v tom, jak vnímají ženskou krásu muži a ženy? Zaměřme se pouze na obličej :-).
To je dobrá otázka, na to se musím zeptat na Přírodovědecké fakultě :-).
Je podle Tebe možné zprůměrováním fotografií tváří předchozích vítězek soutěže určit tu, která má letos největší šanci na úspěch?
Překvapilo mě, že i někteří z odborníků (kteří nám s realizací projektu pomáhali) se vyjádřili, že pravděpodobnost je velká. Na druhou stranu kritici říkají, že při volbě Miss jde také o chováni před kamerou a ne pouze o obličej.
Měl jsem za to, že u této soutěže nejde jen o obličej, ale i o postavu a celkové držení těla. Je opravdu obličej to, co rozhoduje? Nebo se postavy finalistek liší mezi sebou tak málo, že není třeba je takto analyzovat?
Představitelé soutěže Česká Miss se vyjadřují, že to není "jen o tváři", a určitě v tom mají pravdu. Na druhou stranu si myslím, že morfologie tváře může odrážet i další schopnosti jako inteligence a temperament. Pokud jde o postavu, zde bych souhlasil s tím, že rozdíly jsou mezi finalistkami hodně malé. Mezi vědci dokonce padl názor, že finalistky soutěže jsou si fyzicky natolik podobné (čili blízko průměrnému ideálu krásy), že vyhraje ta, která něčím naopak z průměru vybočí – má třeba jiný účes nebo řekne při rozhovoru něco netypického, čímž vystoupí z řady a zaujme.
Jak rychle se mění představa ideální ženské krásy? Rozdíl pár let je příliš krátká doba, aby to mělo vliv, ale byl by podle Tebe takovýto "průměr finalistek" za 9 předchozích let relevantní i před 30 roky? Co se v tomto ohledu nejvíce mění a proč?
Určitě se mění, vědci mají zájem sledovat soutěže krásy v delším časovém horizontu a vyhodnocovat trendy, které se projevuji. Rádi by je pravidelně fotili tak, jak pro svůj výzkum potřebují (= čelní portrét s vyváženým osvětlením po celé ploše), aby mohli definovat trend. Určitě by byl v průběhu času na ideálu vidět nějaký posun (užší nos, vyšší čelo apod.).
Pokud bude ten odhad správný, jaký očekáváš, že to bude mít na podobné soutěže dopad? Změní se tím vůbec něco?
Výkonná ředitelka České Miss se v žertu vyjádřila, že by s pořádáním soutěže skončili a nechávali by královnu krásy vyhodnocovat počítačem. Bereme to ale s nadsázkou jako hravý pokus :-). Každopádně by to bylo k zamyšlení...
Karel Kleisner, biolog zabývající se výzkumem morfologie obličeje, Přírodovědecká fakulta UK:
Zda bych si vsadil na předpověď České Miss 2014? To nevím… Několik vědeckých studií skutečně potvrdilo, že čím více se tvář blíží průměru populace, tím ji vnímáme jako přitažlivější. Experiment Miss využívá exaktních vědeckých metod geometrické morfometriky a „krásu" letošních miss odvozuje od průměrného obličeje vítězek soutěže za posledních 9 let. Na druhou stranu je zřejmé, že celková fyzická krása nespočívá pouze ve tvaru tváře, o který v tomto experimentu jde. Navíc úspěch v soutěži Česká Miss s „morfologickou“ krásou obličeje nemusí zas tak moc souviset.
Jitka Bělušová, výkonná ředitelka soutěže Česká Miss:
Už před deseti lety se nově vznikající soutěž Česká Miss prezentovala sloganem Nehledáme jen hezkou tvář. Věříme, že krása ženy není jen o půvabném zevnějšku, ale že svoji roli hraje i osobnost, charisma. Podle naší zkušenosti je důležité, jak dívka působí v médiích a v přímém přenosu finále. Nápad podívat se na krásu vítězek vědecky a vytvořit průměrný obrázek „ideální dívčí tváře" za uplynulých devět ročníků České Miss nás ale nadchl. Uvidíme, zda se dá vítězka spočítat.
Pokud Vás téma rozpoznávání lidských obličejů zajímá více do hloubky, doporučujeme náš odborný článek na Digimanii: Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
Můžete se také zapojit do výzkumů vědců z Přírodovědecké fakulty UK vyplněním dotazníku o hodnocení vztahů nebo o hodnocení obrázků. Pro soutěživé typy vznikla na facebooku i soutěž o hodnotné ceny.
Ideál české krásy podle autorů experimentu, zdroj: Žádná věda/ESET
Je třeba dodat, že se neporovnává účes a barva vlasů, očí nebo pleti. Ne že by to byl přímo záměr, ale použitý program tyto parametry vyhodnocovat neumí. Jak velkou to může hrát roli při volbě Miss, je také dobrá otázka.
Tím byla ukončena analýza a následovala předpověď vítězky letošního ročníku soutěže Česká Miss. Ta byla provedena na základě matematické analýzy letošních finalistek a porovnáním se zmíněným průměrem finalistek z předchozích 9 let. Počítačový program (resp. matematická analýza) tak předpověděl identitu jedné z 10 finalistek, jejíž jméno autoři experimentu drží v tajnosti do doby, než proběhne řádné vyhodnocení soutěže Česká Miss 2014, tedy do večera 29.3.2014. Podle slov Ivana Sobičky, spoluautora experimentu, toto jméno znají pouze 3 lidé z řad realizátorů experimentu a notář, u kterého si jej nechali notářsky ověřit, aby měli v případě shody doklad o pravosti předpovědi. Prozatím předpokládanou vítězku označují jako "Miss Experiment" a ukáže se už za pár dní, zda dotyčná slečna k tomuto "vědeckému titulu" přidá i nějaký další.
Autoři experimentu předpokládají, že se dívka umístí na jednom ze tří výherních pozic soutěže. A že si hodně věří dokazuje i to, že si na její absolutní vítězství dokonce vsadili. Více o experimentu si můžete přečíst na webu www.experimentmiss.cz.
Jelikož mě zajímalo, co si o tom myslí i druhá strana, položil jsem pár otázek jedné z dřívějších finalistek soutěže Česká Miss, jejíž obličej také pomohl k výsledné podobě onoho ideálu české krásy. Následně jsem většinu otázek položil i spoluautorovi experimentu, Ivanu Sobičkovi.
Jaký je to pocit být součástí podobného výzkumu, tedy pomáhat definovat ideál české krásy?
Je to určitě zajímavé a samozřejmě mě to potěšilo, být zahrnuta do takového výzkumu :-). Sama jsem byla trošku zvědavá, jak takový průzkum dopadne – výsledek není předem snadno odhadnutelný. Ve skutečnosti ale spíše zastávám názor, že každý člověk je jiný, jedinečný a každý má své vlastní kouzlo a charisma. To vůbec nemusí souviset s tím, jaké má člověk rysy v obličeji, jestli má vlasy světlé nebo tmavé, ale je to hlavně o tom, jak je vše sladěno jako celek.
Jaký je podle Tebe rozdíl v tom, jak vnímají ženskou krásu muži a ženy? Zaměřme se pouze na obličej :-).
Zajímavá otázka – tak prvně trochu odlehčeně. Myslím si, že muži se zaměřují na ženské přednosti – ať už to jsou velké oči nebo třeba výrazné rty, a ženy často vnímají jako první nedostatky druhých žen. Psychicky to zřejmě souvisí s přirozeností a tou je srovnávání se. A teď vážně :-). Myslím si, že právě muži vnímají ženskou krásu jako celek, neidentifikují jednu část obličeje, ale celý harmonicky sladěný obličej. Ženy, na základě vlastních zkušeností, přání i touhy, vnímají daleko více detaily – třeba výrazné dlouhé řasy, tvar nosu nebo velikost a tvar rtů či úsměv. Muži to tak vážně zřejmě neberou – buď je dívka krásná, nebo si jí nevšimnou.
Je podle Tebe možné zprůměrováním fotografií tváří předchozích vítězek soutěže určit tu, která má letos největší šanci na úspěch?
Omlouvám se autorům výzkumu, ale tento názor nezastávám, čili odpověď zní ne. Miss není jen modelka, která vypadá krásně na fotkách. Miss musí být osobnost, která má charisma, je sama sebou, je inteligentní a současně má odvahu i trochu štěstí. O tom, kdo se stane Miss, rozhoduje mnoho lidí a ti za jeden večer nemají šanci vnímat detailní rysy obličeje, ale naopak vnímají danou finalistku jako osobnost – jak působí, jak se vyjadřuje, zdali z ní vyzařuje charisma a jestli je sympatická. Pokud by dívka, která je podle výzkumu nejblíže ideálu, byla "nemastná neslaná", tak porotce zaujme určitě někdo jiný.
Měl jsem za to, že u této soutěže nejde jen o obličej, ale i o postavu a celkové držení těla. Je opravdu obličej to, co rozhoduje? Nebo se postavy finalistek liší mezi sebou tak málo, že není třeba je takto analyzovat?
Zadanou otázku bych ještě rozšířila – nemyslím si, že je to jen o obličeji či postavě. Jak už jsem zmínila, je to o celkovém projevu, inteligenci a osobnosti. Některé finalistky jsou extra hubené, jiné mají postavy sportovní, takže stejně jako obličej, i postavu má každá dívka jinou. Cesta do finále soutěže Miss i na samotný vrchol je zdlouhavá a po celou tuto dobu se soutěžící nějak projevují, nějak na druhé působí a pracují na sobě. Ta, která je osobností a dokáže své přednosti (nejen fyzické) při finálovém večeru nejlépe "prodat", má největší šanci na úspěch.
Jak rychle se mění představa ideální ženské krásy? Rozdíl pár let je příliš krátká doba, aby to mělo vliv, ale byl by podle Tebe takovýto "průměr finalistek" za 9 předchozích let relevantní i před 30 roky? Co se v tomto ohledu nejvíce mění a proč?
Myslím, že se mění podle toho, kdo o tom mluví či píše :-). Každý člověk považuje za ideál něco odlišného – některým mužům se líbí blondýnky, jiným brunetky, některým se líbí bělošky, jiným černošky, jak chceme určit, že jeden rok jsou v trendu bělošky, druhý rok černošky a třetí asiatky? :-) Když jsem byla na celosvětové soutěži Miss Earth na Filipínách, bylo tam přes 90 nádherných dívek z nejrůznějších koutů světa. Každá byla krásná, doslova nádherná, a přitom každá byla tak jiná! Na ideál krásy nevěřím, protože si myslím, že je to u každého člověka o jeho subjektivním názoru, který se časem většinou nemění.
Celkově se ale určitě mění to, že jsou jiné trendy v oblékání, líčení, úpravě vlasů, komunikaci, vystupování a proto to může vypadat, že se mění i ideál krásy. Mění se ale doba a my všichni (finalistky i kdokoliv jiný) se měníme s ní.
Pokud bude ten odhad správný, jaký očekáváš, že to bude mít na podobné soutěže dopad? Změní se tím vůbec něco?
Pokud bude odhad správný, budu si myslet, že to byla spíše náhoda :-). Přece nemůžeme počítačově programovat přírodu! Příroda se vyvíjí sama a přináší mnoho nádherných a počítačově nesestavitelných originálů – tak jako jsou jimi letošní finalistky, všechny adeptky na titul Miss, nebo vítězky předchozích ročníků.
Ivan Sobička, spoluautor projektu Experiment Miss
Co bylo prvním podnětem pro vznik tohoto experimentu?
V rámci projektu Stratocaching jsme se seznámili s biologem Karlem Kleisnerem z Přírodovědecké fakulty UK, který nám radil s některými detaily. Zjistili jsme, že se Karel věnuje výzkumu morfologie lidské tváře, aneb zda je možné z rysů obličeje určit nejen např. míru agresivity nebo inteligence, ale také atraktivitu. Ta je sice vnímána subjektivně, ale pokud by se zprůměrovaly názory všech lidí, mohli bychom podle matematického modelu vyhodnocovat, jak velkou šanci má daný obličej na to, aby se líbil většině. Karel nám ukázal metody, které se v tomto směru používají, slovo dalo slovo a záhy jsme se dopracovali k tomu, že uděláme Experiment Miss.
Jaký je podle Tebe rozdíl v tom, jak vnímají ženskou krásu muži a ženy? Zaměřme se pouze na obličej :-).
To je dobrá otázka, na to se musím zeptat na Přírodovědecké fakultě :-).
Je podle Tebe možné zprůměrováním fotografií tváří předchozích vítězek soutěže určit tu, která má letos největší šanci na úspěch?
Překvapilo mě, že i někteří z odborníků (kteří nám s realizací projektu pomáhali) se vyjádřili, že pravděpodobnost je velká. Na druhou stranu kritici říkají, že při volbě Miss jde také o chováni před kamerou a ne pouze o obličej.
Měl jsem za to, že u této soutěže nejde jen o obličej, ale i o postavu a celkové držení těla. Je opravdu obličej to, co rozhoduje? Nebo se postavy finalistek liší mezi sebou tak málo, že není třeba je takto analyzovat?
Představitelé soutěže Česká Miss se vyjadřují, že to není "jen o tváři", a určitě v tom mají pravdu. Na druhou stranu si myslím, že morfologie tváře může odrážet i další schopnosti jako inteligence a temperament. Pokud jde o postavu, zde bych souhlasil s tím, že rozdíly jsou mezi finalistkami hodně malé. Mezi vědci dokonce padl názor, že finalistky soutěže jsou si fyzicky natolik podobné (čili blízko průměrnému ideálu krásy), že vyhraje ta, která něčím naopak z průměru vybočí – má třeba jiný účes nebo řekne při rozhovoru něco netypického, čímž vystoupí z řady a zaujme.
Jak rychle se mění představa ideální ženské krásy? Rozdíl pár let je příliš krátká doba, aby to mělo vliv, ale byl by podle Tebe takovýto "průměr finalistek" za 9 předchozích let relevantní i před 30 roky? Co se v tomto ohledu nejvíce mění a proč?
Určitě se mění, vědci mají zájem sledovat soutěže krásy v delším časovém horizontu a vyhodnocovat trendy, které se projevuji. Rádi by je pravidelně fotili tak, jak pro svůj výzkum potřebují (= čelní portrét s vyváženým osvětlením po celé ploše), aby mohli definovat trend. Určitě by byl v průběhu času na ideálu vidět nějaký posun (užší nos, vyšší čelo apod.).
Pokud bude ten odhad správný, jaký očekáváš, že to bude mít na podobné soutěže dopad? Změní se tím vůbec něco?
Výkonná ředitelka České Miss se v žertu vyjádřila, že by s pořádáním soutěže skončili a nechávali by královnu krásy vyhodnocovat počítačem. Bereme to ale s nadsázkou jako hravý pokus :-). Každopádně by to bylo k zamyšlení...
Další zajímavé komentáře
Karel Kleisner, biolog zabývající se výzkumem morfologie obličeje, Přírodovědecká fakulta UK:
Zda bych si vsadil na předpověď České Miss 2014? To nevím… Několik vědeckých studií skutečně potvrdilo, že čím více se tvář blíží průměru populace, tím ji vnímáme jako přitažlivější. Experiment Miss využívá exaktních vědeckých metod geometrické morfometriky a „krásu" letošních miss odvozuje od průměrného obličeje vítězek soutěže za posledních 9 let. Na druhou stranu je zřejmé, že celková fyzická krása nespočívá pouze ve tvaru tváře, o který v tomto experimentu jde. Navíc úspěch v soutěži Česká Miss s „morfologickou“ krásou obličeje nemusí zas tak moc souviset.
Jitka Bělušová, výkonná ředitelka soutěže Česká Miss:
Už před deseti lety se nově vznikající soutěž Česká Miss prezentovala sloganem Nehledáme jen hezkou tvář. Věříme, že krása ženy není jen o půvabném zevnějšku, ale že svoji roli hraje i osobnost, charisma. Podle naší zkušenosti je důležité, jak dívka působí v médiích a v přímém přenosu finále. Nápad podívat se na krásu vítězek vědecky a vytvořit průměrný obrázek „ideální dívčí tváře" za uplynulých devět ročníků České Miss nás ale nadchl. Uvidíme, zda se dá vítězka spočítat.
Nenechte si ujít
Pokud Vás téma rozpoznávání lidských obličejů zajímá více do hloubky, doporučujeme náš odborný článek na Digimanii: Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
Můžete se také zapojit do výzkumů vědců z Přírodovědecké fakulty UK vyplněním dotazníku o hodnocení vztahů nebo o hodnocení obrázků. Pro soutěživé typy vznikla na facebooku i soutěž o hodnotné ceny.