Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Filmové Karlovy Vary jsou prozářené sluncem a hvězdami

4.7.2006, Simona Polcarová, článek
Pojedenačtyřicáté se Karlovy Vary o uplynulém víkendu probudily do festivalové atmosféry. Venku svítí sluníčko, v sálech se lze příjemně zchladit při filmových projekcích. Atmosféru hned zkraje prozářily i dvě hvězdná jména – Andy Garcia a Danny Trejo.
Herec Andy Garcia (Když muž miluje ženu, Kmotr, Dannyho parťáci) přivezl na MFF Karlovy Vary svůj režijní debut Ztracené město (The Lost City), věnovaný Kubě. Zároveň se o úvodním večer stal prvním letošním držitelem Křišťálového glóbu.


Garcia pije bacardi, ale na Kubu nejezdí


Na Kubě se charismatický herec Andy Garcia narodil, ale když mu bylo pět a půl, musel z politických důvodů i s rodiči rodnou zemi opustit. Navždy však zůstala v jeho srdci. „Na letišti jedna postava v mém filmů říká: Kubu si člověk nemůže vzít s sebou. Ale já myslím, že může,“ vysvětlil herec, pro něhož je film Ztracené město splněním snu. „Chtěl jsem vzdát hold kubánské hudbě a kultuře. Natočit Casablanku s hudbou,“ prozradil ve Varech Garcia.

Jeho snímek se odehrává v atmosféře nočních klubů v pohnuté době konce 50. let minulého století, kdy přišla revoluce a krutě zasáhla do osudů jedné rodiny. Garcia film nejenže produkoval a režíroval, ale ujal se rovněž hlavní mužské role. Ač Garcia miluje doutníky Havana, pije bacardi a jeho láska ke Kubě neutuchá, nikdy se do země nevrátil, protože nesouhlasí s jejím politickým uspořádáním. Z režisérů za svůj vzor považuje F. F. Coppolu a v budoucnu by se sám rád věnoval ve větší míře práci za kamerou.


Danny Trejo – sympaťák s tváří drsňáka


V delegaci k soutěžnímu filmu Sherrybaby se společně s režisérkou Laurie Collyer objevil i muž ostře řezaných rysů Danny Trejo. Filmový fanoušci si ho jistě pamatují jako vrhače nožů z Desperada a představitele pirátů a padouchů. Jeho vzezření tomu napovídá – mexický knírek, vlasy stažené do ohonu, tělo samý sval a šlacha a potetované paže. Jenže tento „syčák od pohledu“ všechny odzbrojuje svou bezprostředností a úsměvem. „Ahoj,“ zavolal česky na své příznivce na tiskové konferenci a humorem hýřit nepřestal.

Mám rád tetování, dobře se díky němu navazují kontakty. Mexickou bojovnici na hrudi jsem si nechal vytetovat podle indonéského časopisu v San Quentinu,“ přiznal Trejo a okamžitě vyhrnul tričko, aby se pochlubil. Tento představitel drsňáků se totiž netají tím, že k herectví dostal tu nejdrsnější průpravu – 11 let vězení.


Vrhat nože po něm chtěl bratranec


K pověstnému vrhání nožů v Desperadovi ho přesvědčil bratranec. „Když jsme film natáčeli, nevěděli jsme, že jsme příbuzní. Přišli jsme na to v okamžiku, kdy jsme začali vzpomínat na mizery ze školy. A stali jsme se přáteli,“ odhalil Trejo příbuzenský vztah s režisérem Roberto Rodriguezem a prozradil, že nože a mačety patří právě k Rodriguezovým obsesím.

Ač vypadá Trejo jako rozený bojovník a byl i šampionem v boxu, v náročných scénách se nechává zastupovat. „Umím házet nožem, ale ve filmu jde nakonec o trik. Když jsou scény hodně náročné, všechno sám nedělám, to je živobytí někoho jiného,“ dodal na vysvětlenou. V Sherrybaby se však představil publiku v poněkud jiném světle – jako polepšený drogový dealer, člen terapeutické skupiny, který pomáhá hlavní hrdince. „Režisérka říkala, že mám být milý a jemný. Bylo to mnohem těžší, než někoho zastřelit. Poprvé jsem hrál skutečnou osobu a ne padoucha, ale rozhodně je to pro mě velmi zajímavá zkušenost,“ pochvaloval si Trejo.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary