Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Hlavní pozitivum aromaterapie: zabírá rychle!

12.9.2006, Simona Grygárková, článek
Působení vůní je rychlejší než působení látek, které člověk - ve snaze prospět svému fyzickému či psychickému stavu - do sebe nalévá ve formě léčivých odvarů. Blíží se podzim, a tak v šeru večera rozsviťte aromalampy a vyzkoušejte na sobě účinky éterických olejů.
Aromaterapie je krásná, moudrá a plně vědecká metoda prevence a léčby mnoha onemocnění. Základem aromaterapie je užívání vysoce kvalitních a čistých biologicky aktivních rostlinných látek neobsahujících chemické příměsi, které získáváme bez použití toxických produktů a zařízení škodících lidskému zdraví.


Vůně jasmínu povzbudí mozek víc než káva


Vědecké a klinické pokusy prokázaly vysoký léčebný účinek biologicky aktivních rostlinných látek. Například jasmín, růže, máta a hřebíček povzbuzují buňky šedé kůry mozkové více než terapeutická dávka kofeinu. A bazalkový olej má výborný antimykózní účinek.
  • Biologicky aktivní látky obsažené v rostlinách jsou produkty živého organismu. Člověk je tedy může asimilovat lehčeji než organismu cizí syntetické medikamenty.
  • Léky rostlinného původu často účinkují jemněji než léky chemické, neboť jsou získávány z rostlinných buněk, které mají mnoho společného s buňkami lidskými.
  • Soužití lidského pokolení s přírodou vedlo ke vzniku geneticky zakódovaných reakcí mezi rostlinami a lidským organismem.
  • Biologicky aktivní vonné rostlinné látky zřídkakdy mívají vedlejší účinky - na rozdíl od chemických léků, které je mají vždycky.


Není vůně jako vůně


V posledních letech byly v souvislosti s úspěchy chemických výzkumů vytvořeny i různé syntetické vůně. Bylo však prokázáno, že reakce organismu člověka na syntetické a přírodní vůně je zcela odlišná. Dokonce i tehdy, jestliže tuto záměnu nepostihneme čichem. Souvisí to se synergizmem (několikanásobným zesílením účinku kombinací dvou nebo více látek stejně působících). V éterickém oleji spolupůsobí všechny složky, což je v laboratorních podmínkách nemožné.


Parfémy neřadíme k aromaterapii


Mnohé aromatické látky, které používáme v běžném životě, jsou uměle vytvořené. Dokonce i parfémy obsahují asi jen patnáct procent přírodních složek, a to hlavně z důvodu vysoké ceny těchto ingrediencí. Velmi drahé parfémy mohou obsahovat přírodní růžový olej, ale ne více než jedno procento. Kromě toho se v parfumerii používají suroviny a látky získané ze zvířat (ambra).


Levandulová silice se užívá v kosmetickém průmyslu jako přísada do voňavek. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá nejen příjemnou vůni, ale také zapuzuje moly.
© Foto: Peter Clark | Agency: Dreamstime.com

Parfumerie tedy nemůže být pokládána za prostředek aromaterapie. Existuje hodně lidí, kteří mají na syntetické parfémy alergie, které se mohou projevit migrénami, kožní vyrážkou, rýmou či astmatickými záchvaty. Přitom by stačilo dát si do malého rozprašovače pár kapek oblíbeného éterického oleje, smíchat s převařenou vodou a nanést na tělo. Jednoduché, levné a léčebně účinné.

Aromaterapie je příjemná a pohodlná metoda, při které platí pravidlo: „léčení musí být příjemné“. Vždyť lidé již od pradávna používali rostlinné vůně jako prostředky přinášející radost.


Jak zacházet s aromaolejíčky?


K čichovému přijímání přírodních olejů jsou stvořené aromalampy. A jak je správně používat? Ideální poměr je tři kapky vybraného oleje, ke kterým přidáme dvě polévkové lžíce vody a zapálíme svíčku. Potom se uvolníme a jen dýcháme. Tato kúra by neměla být delší než třicet minut. S aromatickým olejem to opravdu nepřežeňte – stejně jako s délkou voňavé kúry – mohla by vás bolet hlava nebo překvapit lehká nevolnost...

K masáži či koupeli používáme buďto koupený namíchaný olej nebo si ho můžeme namíchat doma. Do olivového či mandlového oleje (asi do jedné hrsti) nakapeme tři kapky vybraného oleje a hned můžeme použít.


NEVHODNĚJŠÍ ÉTERICKÉ OLEJE PRO POZDNÍ LÉTO A ZAČÁTEK PODZIMU

PAČULI – návrat smyslných radostí
Sladká vůně a afrodiziální směs dřeva, pryskyřice a pižma, zemité teplo i ohnivá vášeň – to je pačuli. Je to sluneční posila z Orientu přinášející touhu prožívat smyslné rozkoše. Tento olej je jedním z mála olejů, které stářím „zrají jako víno“. Evokuje bohatost pozdního léta a svou energií podporuje slezinu a slinivku, orgány, které jsou právě nyní na vrcholu aktivity.

VETIVER – exotický vítr z Jávy
Vůně vousatky draslavé, zvané též kuskus nebo vetiver, je jako exotický vítr, který k nám vane z daleké Jávy. Stejně jako jiné aromatické trávy přináší chladivou vlhkost tropů. Mezi sladkými trávami je však vzácnou perlou. Jeho kouřová sladce dřevitá vůně vyzařuje zemitost, luxus a eleganci. Tento éterický olej uvolňuje mysl, probouzí sladkou smysluplnost a dodává jistotu Matky Země. Energií je spojen právě s končícím létem, přináší zklidnění a meditační nálady.


© Foto: Christophe Testi | Agency: Dreamstime.com


BENZOIN – zklidnění a uzemnění
Ochrana, zklidnění, uzemnění a únik od starostí... Bohatá vanilkovo-kořeněná vůně benzoinu navozuje příjemné pocity. Tato pryskyřice z tropického stromu styraxu je účinným tonikem pro slezinu a slinivku. Svou zemitostí zažehnává chmurné myšlenky a navozuje příjemný stav rozjímání. Současně posiluje plíce, které se s nastupujícím podzimem stávají citlivější. V kosmetice slouží jako fixátor vůní, svědčí suché, stárnoucí a popraskané pleti.

VANILKA – nostalgie starých časů
Vanilka je hřejivá vzpomínka na léto, naplněná bohatostí života a intenzitou smyslových požitků. Vanilka svou sladce opojnou vůní probouzí naši schopnost vnímat krásu, zjemňuje a uvolňuje. Povzbuzuje chuť k jídlu i k životu. Její sladkost má stimulující účinky na slinivku a slezinu. Vanilka je velmi vhodná i pro děti.

KADIDLOVNÍK – duchovní cesta
O kadidlovníku, nazývaném též olibanum, se v bibli píše na dvaadvaceti místech. To jen potvrzuje jeho hluboký význam v duchovním životě člověka. Těžká meditativní vůně odlehčená tóny kafru a citronu uklidňuje, soustřeďuje, povznáší mysl a navozuje euforii. Velmi prospívá zažívání a dýchacímu systému. V podzimním čase je společníkem pro chvíle rozjímání, stejně jako ochráncem proti nachlazení.

BOROVICE – silná a nezávislá
Svými kořeny se borovice uchytí i na holé skále, je silná a nezávislá. Tyto vlastnosti předává svěží pryskyřičnou vůní i nám. Dodává sebedůvěru, rozdýchá a uvolní naši mysl i plíce. Silně antiseptické prostředí borových hájů dokonce léčí i tuberkulózu. Olej je výborný i na uvolnění ztuhlého svalstva.

© Titulní foto: Rewat Wannasuk | Agency: Dreamstime.com