Jak předcházet očním problémům
15.2.2006, Doris Danielová, článek
Unavené, slzící oči, krátkozrakost nebo dalekozrakost trápí spoustu lidí, dá se říci, že ale nejvíce právě ty, kteří musí denně trávit mnoho hodin před počítačem. Jak si tedy poradit a jak předejít dalšímu zhoršování potíží?
Kdy jít ke specialistovi
Důležité je posoudit, zda si potíže můžete léčit sami, anebo navštívit očního lékaře. Důvodem návštěvy očního specialisty je:
- Náhlé zhoršení zraku (vyžaduje předpis brýlí, neboť překonávání potíží a neustálé napínání zraku s drážděním akomodační schopnosti čočky zrak ještě více poškozuje.) Rozhodně nedoporučuji zajít sami do prodejny brýlí a koupit si „naslepo“ to, co Vám poradí prodavač. Vyšetření skutečného stavu zraku lékařem je totiž předpisu brýlí důležitým předcházejícím krokem.
- Bolesti hlavy, u nichž byla vyloučena jiná příčina (krční páteř, migréna apod.). Mohlo by se totiž jednat o první příznak glaukomu, tedy tzv. zeleného zákalu, jehož léčba rovněž patří do rukou specialisty.
Jak můžete svému zraku pomoci
Pokud se vyloučí vážná příčina potíží, můžete zkusit následující recepty:
Masáž
Pravidelnou masáž akupunkturních bodů, které se nacházejí na obočí, mezi obočím, ve vnitřních a vnějších koutcích očí a pod očima na oblouku očnice. Jemně špičkami ukazováků tiskněte jeden bod po druhém, mírně špičkou prstu v každém bodu zakružte. Nakonec celou oblast kolem očí špičkami prstů obkružujte a mírně tlačte, můžete střídat směr zevně i dovnitř. Masáž si můžete udělat několikrát za pracovní směnu, osvěží oči a odstraní únavu.
Akupunktura ucha
Ještě jedna malá rada z akupunkturního mikrosystému ucha. Na ouško se totiž promítá celý člověk, asi tak, jako je embryo uloženo hlavičkou dolů v děloze. To znamená, že hlava a tím pádem i oči se promítají na lalůček.
Bohužel v tomto místě mají ženy často dírku na náušnici, což, pokud se „zadaří“ zapíchnout přímo do projekce ucha, může i mírně zhoršovat zrak. Doporučuji proto několikrát za den náušnici sejmout a celý lalůček ucha (tj. nejdolnější, volně visící část ušního boltce), důkladně promasírovat.
Oční cviky
Zkuste i pravidelné trénování zraku. Několikrát za pracovní směnu si odsedněte od počítače, usedněte na pohodlnou židli nebo na zem a zvolte si tři body, které pak budete rychle střídavě fixovat očima.
Například jeden bod asi na půl metru před vámi (třeba obraz nebo květina), další bod asi na vzdálenost dvou metrů před vámi (například předmět na koberci) a třetí, poslední bod, ve vzdálenosti tří až pěti metrů před Vašimi zraky. Velmi rychle se snažte (asi desetkrát po sobě) zafixovat a zaostřit jeden bod po druhém. Začínejte od nejbližšího a končete nejvzdálenějším. Tímto trénujete akomodační (přizpůsobivou) schopnost čočky a zlepšujete ostrost zraku.
Několikrát za den si rovněž dopřejte jednoduché cvičení očí. Napřed si zahřejte dlaně třením o sebe, aby byly příjemně teplé. Mističky takto proteplených dlaní přiložte na zavřené oči, pak oči do mističek přiložených dlaní otevřete, několikrát zamrkejte a zahajte cvičení.
Koulejte očima napřed doleva, pak doprava, pak oči směrujte dolů, pak nahoru a nakonec zkuste opisovat „domeček“ – čtvereček, úhlopříčky, střecha. Nakonec se můžete pokusit alespoň ve své představě dělat kruhy očima od sebe a pak k sobě.
Rady z akupunkturního systému Su-Jok
Jelikož projekce očí se nachází na horní třetině vnitřní špičky palce ruky, několikrát denně ji masírujte. A protože oči podle systému tradiční čínské medicíny i Su-Joku patří k orgánu jater, můžete při poruchách zraku zamalovat horní špičku vnitřní části palce ruky (jedno jestli levé nebo pravé) zelenou fixou. Zelená barva totiž podporuje činnost jater.
Oko potěší zelená
Preference zelené pro dobrou funkci očí platí ve zvolení nějakého bytového či kancelářského doplňku, na který můžete svůj zrak s potěchou upírat (obrázek, polštář, zelené kartony apod.) Pokud už trpíte nějakou oční vadou, nezapomeňte na podporu jater – velmi užitečné je zakoupit si alespoň tři balení gemmotinktury (to je vlastně lihoglycerinový výtažek z pupenu rostliny) z bylinky Ostropestřec mariánský. Ta skvěle harmonizuje játra a může zlepšit i stav zraku.
Rady z homeopatie
Unavené slzící oči u počítače osvěží několikrát denně prokapání očními kapkami Oculoheel. Dostanete je volně v lékárně, jsou zcela bez vedlejších účinků a mohou je užívat i děti.
Pokud Vám oči pálí, slzí a nebo jsou dokonce začervenalé, zkuste homeopatikum Euphrasia 9 CH (rovněž volně prodejné a vhodné i pro děti), užívat podle potřeby (lze i dlouhodobě) 3x denně 5 granulí rozpustit v ústech, ničím nezapíjet. Před a po užití homeopatika je vhodné čtvrt hodiny nic nejíst, nepít, nekouřit a nečistit si zuby (lék je totiž velmi jemný a nemusel by působit, pokud byste do úst přidali něco jiného).
Bylinky
Pomoci si můžete i obklady: unaveným očím svědčí udělat si navečer obklad z vlažného roztoku heřmánku nebo rostlinky, která se jmenuje Světlík lékařský. Obě byliny mají protizánětlivé účinky a očím velmi prospívají. Ovšem pozor: bylinky nesmíte užít, pokud máte na ně alergii. Jinak se aplikují tak, že zavřete oči, namočíte čistý kapesníček do roztoku bylinky a nechte na zavřených víčkách působit asi deset minut.
Neutíkejte od monitoru k televizi
A ještě poslední doporučení: pokud sedíte celý den u počítače, snažte se co nejméně večer sledovat televizi. Ta totiž rovněž klade velké nároky na zrak. Raději si zavřete oči, poslechněte si oblíbenou hudbu anebo si povídejte s přáteli. Jestliže rádi čtete, dbejte, abyste měli na čtení dostatečné osvětlení a nečtěte dlouho do noci.
Jak oči chránit
Samozřejmě také nezapomeňte své oči chránit před silným přímým osvitem. Nesvědčí jim přímý pohled do žhnoucího plamene svíčky, do jasného slunce. Pokud chodíte do solária, vyžadujte, aby Vám po dobu slunění půjčili ochranné brýle na oči. Chránění očí před UV zářením je samozřejmostí. V zimě to platí zvláště na horách, v létě u moře. Dbejte na to, aby vybrané sluneční brýle pocházely od důvěryhodného prodejce a měly skutečně takový filtr, jaký uvádějí.
Pěkné a zdravé oči Vám přeje
Doris Danielová