Jak vycházet se sluncem v dobrém
4.5.2006, Simona Grygárková, článek
Ležet v trávě a usmívat se do slunce... Koukat na modrou oblohu a pozorovat mraky... Kolik je na světě lepších věcí? Slunce většině z nás zlepšuje náladu. Jen se to s ním nesmí přehnat, což ale vlastně platí u všech příjemných prožitků...
Kdy slunce působí na kůži i mysl pozitivně
Náš nervový systém obvykle reaguje na sluneční světlo příznivě. Slunce u většiny lidí zlepšuje náladu. Sluneční světlo pravděpodobně zvyšuje tvorbu endorfinů v našem mozku, uvolňuje svaly, čímž napomáhá pocitům spokojenosti.
Kladný vliv slunečního záření je i na kardiovaskulární systém. Sluneční světlo, tak jako pohyb, snižuje rychlost srdečního tepu v klidu. Harmonizuje činnost srdečního svalu a zvyšuje výkon srdce zlepšováním účinnosti jeho práce. Upravuje také krevní tlak, při nízkém krevním tlaku má snahu ho zvýšit k normálu, při vysokém tlak snižuje.
Ekzémy, lupénka, akné nebo vředy na kůži se výrazně lépe hojí působením slunečního světla.
- Když pokožku 10 minut denně mezi devátou a desátou hodinou dopolední nebo 16. a 17. hodinou odpolední vystavíme slunci, kdy je sluneční žár mírnější, bude to pro naše tělo prospěšné.
V ostatních hodinách ošetříme pleť ochranným krémem s patřičným faktorem a od dvanácti do čtrnácti hodin bychom na slunce neměli chodit vůbec.
Působení slunečního světla na kůži
Kůže je jedním z orgánů. Slouží jako obranná linie našeho těla proti baktériím a škodlivinám z okolního životního prostředí. I když nás dermatologové stále více varují před slunečními paprsky, jistě jste si sami všimli, že přiměřené množství slunečního světla dodává kůži hladkost a pružnost i příjemný pocit zdraví.
Foto: Dreamstime
- Sluneční světlo také zvyšuje odolnost kůže proti nemocem a infekcím.
- Mírně opálená pokožka je třikrát schopnější ničit mikroby než pokožka zcela neopálená.
- Avšak příliš mnoho slunečního světla může být velmi škodlivé, hrozí rakovina kůže.
- Opakované spálení pokožky kůži vysušuje a způsobuje vrásky.
- Chodit na přímé slunce s rýmou nebo horečkou či chřipkou není zdravé - obě nemoci se spíše zhorší.
- Na druhou stranu u žádné skupiny onemocnění se léčba slunečními paprsky neuplatňuje lépe než u kožních problémů.
Jak využívají slunečního záření rostliny
Chlorofyl, zelený pigment v listech rostlin, je schopen zachytit sluneční energii a uskladnit ji hlavně ve formě glukózy, která tvoří základní kámen pro složitější sacharidy. Dodává živočichům většinu energie. Díky Slunci vyrábějí rostliny také bílkoviny, tuk a vitamíny.
Sluneční světlo vytváří životní prostředí nezbytné pro naši existenci. Reguluje teplotu a vlhkost na přiměřenou hladinu. Kromě jaderné energie je slunce zdrojem 98% tepelné energie na Zemi. Zbývající dvě procenta pochází z geotermální činnosti (elektrická energie z vody, vítr a mořské proudy).
Víte, že...
- Hippokrates, známý otec medicíny, objevil, že sluneční světlo je užitečné při léčení různých nemocí. Toto využití světla nazval helioterapií již před více než dvěma tisíci lety.
- V roce 1877 dva vědci, Dows a Blunt objevili, že sluneční světlo zabíjí baktérie. Nasadili je do živného roztoku v několika zkumavkách. Docela náhodou byly některé vystaveny slunečnímu světlu. Baktérie rostly ve zkumavkách, které byly ve stínu, ne však v těch, které byly na slunci.
- V roce 1903 mladý dánský lékař Niels Fensen získal Nobelovu cenu za úspěšné léčení tuberkulózy pomocí slunečního světla. To urychlilo další výzkum v léčení infekcí slunečním světlem. Většinu infekčních nemocí včetně angíny, zápalu plic, malomocenství, pomáhá sluneční světlo léčit. Kromě toho působí proti infekci i preventivně.
- Baktérie se hromadí v šatech, pokožce, stěnách a nábytku v tmavých místnostech. Okna mohou působit problémy při uchovávání tepla, ale jsou důležitá kvůli světlu, které baktérie ničí.
- Proto je důležité větrat ložní prádlo, zvláště ty části, které se pravidelně neperou v automatických pračkách.
- Prádlo by se mělo sušit venku na slunci, i když to jde u nás pouze sezónně, slunce mu dává nejen svěžest a vůni, ale ničí v něm mikroby. Když u vás někdo onemocní virózou, čas od času nechejte vniknout do bytu plné světelné spektrum, které ničí stále se množící viry a baktérie. Ovšem nemocný by se měl přímého světla vyvarovat.
Tak zajděte ven, na slunce, které na vaší tváři jistě vykouzlí úsměv. Ale pamatujte - všeho s mírou.
Příště se můžete těšit na článek o slunečním vitamínu D.