Karlovy Vary: život festivalového města
5.7.2006, Simona Polcarová, článek
V době filmového festivalu žijí Karlovy Vary zvláštním životem. Hotel Thermal se stává Mekkou filmařů i novinářů a takřka se zdvojnásobí počet obyvatel města. V publiku převládají mladí lidé, jež se pro svit stříbrného plátna rozjedou i přes celou republiku.
Karlovy Vary totiž patří snad k jedinému prestižnímu filmovému festivalu na světě, který je otevřený dokořán opravdu všem. Mladým fanouškům filmu se říká baťůžkáři, a protože nemají většinou moc peněz a nezajímá je lesk rób, ale novinky v kinematografii, neváhají spát pod stanem třeba na fotbalovém stadionu. Velkou poklonu jim při své návštěvě vysekl herec a režisér Andy Garcia, jemuž se tato možnost noclehu v lázeňském městě zdála neuvěřitelná. Proto také před první mezinárodní projekcí svého filmu Ztracené město nocležníky ze stadionu zvlášť a osobně pozdravil. Nutno říci, že stanovníci mají zajím letos štěstí, protože počasí ve Varech nečekaně nadmíru přeje.
Čím je divák živ
Chtělo by se říci, že festivalovými filmy, ale není to tak úplně pravda, protože i na krmi a mok dojde. Zatímco honorace debužíruje na recepcích a večírcích, pro běžného diváka vyrostly před Thermalem i na mostě přes říčku Teplou velké a prostorné stany s nápoji a občerstvením, v nichž to vře a juchá mnohdy až do brzkých ranních hodin. Na velkých megapánvích se přihřívají halušky se zelím a uzeným, na grilu se opékají párky, klobásky a kuřecí stehýnka, v hrnci se vaří kukuřice. Komu stačí hamburger, taky si na své přijde. Z nápojů nejvíce „frčí“ pivo, ale ve stanu na mostě je lahodnou a osvěžující specialitou mojito z bílého rumu a s vůní máty a citrusových plodů.
Šance pro handicapované
Festival myslí opravdu úplně na všechny, protože se zde letos přestavuje také Kino bez bariér. I vozíčkáři mají rádi filmy, tak proč jim přístup do kina neumožnit. Jejich hojná účast ve Varech svědčí o skutečnosti, že to nemusí být až takový problém. Svůj program nacházejí ve Varech rovněž nevidomí. Naproti karlovarskému divadlu, proměněnému taktéž v jeden z filmových sálů, vyrostla Kavárna Potmě, kde si můžete vyzkoušet, jak se obejdete bez zraku. Kávu vám zde nalévají do hrníčků, které zahrají v okamžiku, když jsou plné, a zvukovou kulisu tvoří dialogy z českých filmů i s komentáři toho, co se děje v obraze.
Vary bez Bessona
Přestože nejsou letos Vary tak „hvězdné“ jako loni, kdy přijel Robert Redford či Sharon Stone, diváci si je užívají. Náladu jim nezkazila ani čerstvá zpráva, že Luc Besson pro pracovní zaneprázdnění nedorazí. Ze stejného důvodu také festival nenavštíví herečka Jacqueline Bisset. Známý mystifikátor a filmový mág Terry Gilliam však zůstává ve hře.
I tak sály praskají ve švech a diváci oceňují filmy vřelým potleskem. U promítání českého soutěžního titulu Kráska v nesnázích dokonce potleskem několikrát odměnily herecké výkony Jiřího Schmitzera a Josefa Abraháma i v průběhu promítání. Nezbývá než „Krásce“ popřát štěstí i u festivalové poroty. Do českých kin nový film Jana Hřebejka dorazí v září.