Karneval po italsku
7.3.2006, Tomáš Hájek, článek
Stovky uzoučkých uliček, desítky vodních kanálů, gondoliéři ve slaměných kloboucích s barevnou mašlí, často zpívající při plavbě na svých štíhlých černých gondolách teskné písně. Tohle všechno jsou Benátky. A ještě něco. Karneval!
Vždycky jednou do roka, deset dní před Popeleční středou, se město promění v obrovské lidské mraveniště a jen blázen by si mohl myslet, že si město a jeho historické skvosty v klidu projde a prohlédne. Statisíce lidí z celého světa se do Benátek, města postaveného na sto osmnácti ostrůvcích, přijelo bavit a karneval jim vždy slibuje neopakovatelnou zábavu. Na prohlídku pamětihodností není čas, je přece karneval. A přiznejme si otevřeně pod rouškou karnevalové masky opadá stud i z těch nezakřiklejších návštěvníků.
Karneval jako zvěst nadcházejícího půstu
Ptáte se, proč se právě v tomto období Benátky promění v rej pestrobarevných masek? Karneval je podle starých tradic sahajících až do jedenáctého století poslední velkou zábavou před nadcházejícími čtyřiceti dny půstu. Slovo karneval patrně vzniklo z výrazu „carne levare“, to znamená něco jako „odejmout maso“ a naznačuje právě příchod půstu.
A tak těsné uličky severoitalského města skutečně po deset dní praskají ve švech a nejznámější benátský prostor, největší náměstí sv. Marka i přilehlé nábřeží, je poseto skupinkami Benátčanů v honosných kostýmech. Mnozí z nich si připravují a vylepšují masky po celý rok, aby se do nich mohli obléci a alespoň jednou být středem pozornosti, obletováni desítkami fotografů. Kdo se pod maskami, které se pohybují velmi vznešeně až vyzývavě skrývá, těžko říci.
Karneval v Benátkách. Foto: Tomáš Hájek
S maskou a tváři je člověku dovoleno vše
Právě anonymita v maskách je hlavním emočním nábojem celého karnevalového reje. Říká se, že v době karnevalu není v Benátkách nic zakázáno. A o to také odjakživa šlo. Masky již v historii smazávaly sociální rozdíly, nikdo nevěděl, jak jste bohatý či chudý podle obličeje vás totiž nepoznali, ten byl skryt za škraboškou. Jako výhoda se později ukázala i skutečnost, že se lidé v masce si mohli dovolit jindy zakázané ovoce, nevázaných sexuálních hrátek nevyjímaje. Jejich pověst přitom nijak neutrpěla.
Masky čěkají na každém rohu
Ne každý návštěvník karnevalu si však domů přiveze kostým, který se tady v Benátkách dá pořídit za několik tisíc euro, ne každý si koupí zdobenou papírovou masku, která vyjde v přepočtu na několik stovek korun. Ale téměř každý návštěvník, kterého zastihne karneval nepřipraveného, si může dovolit masku na jediný den. Právě pro takové lidi jsou tu připraveny desítky malinkých ateliérů, většinou jen jediná židle a malinký stoleček se šminkami, to vše pod širým nebem. Stačí se posadit a nechat pouličního umělce, aby na vaší tváři za pár korun vykouzlil malé umělecké dílko. Ornament, který směle masku nahradí a navíc vám může pomoci překonat ostych při oslavách.
„Je přece karneval,“ usmála se drobná tmavovlasá dívka, když přemlouvala jednoho z turistů, aby si nechal namalovat na obličej ornament právě od ní. Kvalita kresby je zaručena, vydrží až do rána... S takto ozdobeným obličejem se tedy můžete směle vrhnout do karnevalového veselí, které v ulicích i v klubech trvají většinou celou noc. Proč tedy neztratit zábrany zrovna teď, jsme přece v Benátkách na karnevalu…