Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Kopr

24.4.2006, Kateřina Samuelová, článek
Kopr jistě znáte jako koření. Možná nesnášíte koprovou omáčku. Ale víte, jak toto koření používali například Egypťané a gladiátoři?

Charakteristika


Kopr je jednoletá rostlinka patřící do čeledi mrkvovitých. Může dorůstat až 120 centimetrů. Stonky má hladké. Pravidelné okolíky se skládají z pětičetných kvítků se zelenými květními lístky. Plody mají barvu šedou či hnědavou. Kopr má své typické aroma.



Je znám od starověku pro své léčitelské vlastnosti, ale i pro svou chuť a vůni. Původně pochází z Orientu, ale v době Karla Velikého byl již hojně rozšířen v Evropě, kde se pěstoval hlavně v klášterech. Ve středověku se totiž tvrdilo, že jeho častá konzumace potlačuje zvířecí pudy, tedy především smyslnou žádostivost. Egypťané ho měli v oblibě kvůli pozitivním účinkům proti bolestem hlavy. Atleti na olympijských hrách ho údajně používali dokonce jako doping. Gladiátoři jej vyžadovali, protože měl pomáhat k posilování svalů. A lidové pověry tvrdí, že vyhání z těla zlé duchy.


Účinky


Kopr obsahuje 2 - 4% silic. Čerstvá nať obsahuje vitamín C - cca 130 mg ve 100 g. V kopru dále nalezneme provitamín A, minerální látky a třísloviny. Bylinka podporuje chuť k jídlu, pomáhá při nadýmání, má uklidňující účinky a je lehce močopudná. V léčitelství se využívá ke zvýšení tvorby mateřského mléka, údajně má utišovat škytavku a působit proti podrážděnosti.


Pěstování


Pěstování je jednoduché. Zakoupená semínka vysadíme do řádků vzdálených od sebe 10 až 30 centimetrů. Rostlinky vydatně zaléváme. Jestliže nevlastníme záhonek, není problém pěstovat kopr i doma v truhlíku. Vyséváme po 14 dnech, abychom měli k dispozici stále čerstvou nať. Pokud necháme uzrát semínka, bylinka se bude dále rozmnožovat sama.


Použití


Koprová nať se přidává do okurkového, rajčatového, hlávkového salátu a kysaného zelí. Z kopru můžeme vytvořit i tvarohovou pomazánku, omáčku či polévku. Semínka se umelou a ochucují okurkové a fazolové saláty. Celé rostlinky se využívají při nakládání zeleniny, hlavně okurek a cibulek. Nať se dává do másla, majonéz nebo do bylinného octa. Kopr je vhodný i k masu a vejcím. Nať se dá i sušit, kopr se dá jinak uchovávat jako sterilizovaný či v solném nebo kyselém nálevu.