Kopřiva dvoudomá
6.7.2006, Zuzana Chromá, článek
Kopřivu používali již staří Římané při šlehání kopřivami proti artritidě a revmatismu. Nyní je však vnímána spíše jako plevel v zahrádkách. Avšak její léčivé účinky jsou obdivuhodné a stojí za to je náležitě využít.
Charakteristika
Kopřiva dvoudomá neboli Urtica dioica je vytrvalá bylina dorůstající v našem podnebném pásu až jednoho a půl metru výšky. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých nicích květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách. Listy i lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy.
Kopřiva roste na kyprých humusních půdách, v křovinách, na rumištích a neosázených místech. Kvete od června do října.
Obsahové látky
Droga obsahuje složitý komplex látek: vitamíny, organické kyseliny (kyselinu mravenčí a křemičitou), flavonoidy, třísloviny, velké množství chlorofylu, silice a látky s fytoncidním účinkem.
Na co je kopřiva dobrá
Kopřiva tedy působí jako diuretikum a metabolikum, mírné kardiotonikum, antidiabetiku, proti průjmům při chřipce a jiných virózách, hojí rány, harmonizuje funkci vaječníků, je to antiastmatikum, antirevmatikum a žlučopudný prostředek.
Sbírají se listy a nať
Suší se nejšetrněji ve stínu ve vrstvě nejvýše do deseti centimetrů. Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Zapařená droga po usušení zčerná, a je nehodnotná.
Léčivé účinky kopřiv
Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku a je vhodná proti některým kožním chorobám.
Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy a podporuje růst vlasů. Chlorofyl, jehož je kopřiva kvalitním zdrojem, podporuje aktivitu fyziologických funkcí a zlepšuje látkovou výměnu.
Využití léčivých účinků
Tinktura na růst vlasů
Jednu lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme třemi lžícemi alkoholu a necháme stát dva týdny na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme ve čtvrtlitru vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.
Kopřivový čaj
Dvě lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů necháme přejít varem ve čtvrtlitru vody. Na deset minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer po jednom šálku.
Kopřivový sirup
250 g kopřivy povaříme v jednom a půllitru vody, necháme do rána vyluhovat, poté scedíme, přidáme dvojnásobné množství cukru a vaříme do hustoty medu. Užívají se dvě polévkové lžíce třikrát denně.