Kouzelné lázně Bělohrad
25.3.2009, Adriana Dosedělová, článek
Většina z nás jistě o lázních v Bělohradě slyšela, avšak skutečnost, že se vlastně nejedná o Lázně Bělohrad, nýbrž o Anenské slatinné lázně, již není tolik známá. Objevte i vy krásu zdejších lázní.
Historie je zde opravdu bohatá
Anenské slatinné lázně nesou své jméno jako upomínku na jednu pruskou princeznu, která experimentovala s místními přírodními zdroji (slatinou) a zkoušela její léčivé vlastnosti.
Lázně jsou ukryty v malebné krajině krkonošského předhůří, jihozápadně chráněné hřebenem Chlumu, na severu Kamennou hůrkou a ze západní strany na ně shlížejí zříceniny Kumburk, Bradlec, spolu s horou Tábor. Koupele naleznete nedaleko města Jičína a jsou součástí krásného, poklidného městečka Bělohrad, od jehož centra jsou vzdáleny asi jeden kilometr. Lázně obklopuje prstenec historického lázeňského parku s bažantnicí, sportovním areálem a tenisovými kurty. Díky tomu všemu jsou umístěné v ideálním pohodovém prostředí, daném bokem od rušných míst.
Původně na tomto místě ležela osada Nová Ves, v níž stála tvrz z výrazného bílého kamene, díky kterému ji poddaní nazývali Bílým hradem. Možná vás překvapí, kdo zdejší lokalitu vlastnil, v sedmnáctém století byl totiž jejím majitelem známý šlechtic a poeta Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Ten je roku 1626 přenechal Albrechtu z Valdštejna, po němž majetek přešel na Viléma z Laboye z Desseneuru v Nizozemí. Za vlády tohoto majitele byli nekatoličtí obyvatelé pronásledování a většina z nich odtud odešla. Oblast se proto nakonec hustě osídlila německými kolonisty. V roce 1661 se majetek vrátil zpět do rodiny Valdštejnů, kteří zde postavili kostel všech svatých a přestavěli původní tvrz v barokní zámek podle návrhů Giovanniho Santiniho. V roce 1722 císař Karel VI. Přeměnil osadu na městečko s vlastním znakem.
Přímá historie lázní se však váže až k dalším majitelům a konci devatenáctého století. Přesněji k roku 1872, kdy je odkoupil pražský průmyslník Dormitzer od hraběte Aichetburga a nechal zde vystavět na břehu řeky Javorky první boudu se třemi koupelnami. Tyto koupele byli sice výhradně očistné a otevřené pouze během letní sezóny, přesto tento krok byl pro budoucí vznik lázeňství v Bělohradu významným.
Skutečnou zakladatelkou Anenských lázní je hraběnka Anna z Asseburgu, která zde provedla úspěšné pokusy ke zjištění léčivých vlastností zdejší rašeliny. Již v roce 1888 byly uznány za léčivé a povolili jim užívat označení sirné slatinné lázně. Tento krok znamenal velký rozmach, stavěly se nové lázeňské budovy, zlepšovala se lázeňská odborná péče, která již v té době byla na velice vysoké úrovni. V roce 1901 náhodně v Bažantnici objevili arzenoželezitý pramen, nese jméno Anna – Mariánský.
Od roku 1905 se obec přejmenovala na Lázně Bělohrad. V roce 1989 se konečně lázně osamostatnily od poděbradských lázní. Po převratu, v rámci restituce, se koupele vrátily zpět rodině lékaře Janečka a zbytek zprivatizovali, čímž se roku 1992 stávají akciovou společností, jejímž hlavním akcionářem je firma PURO – KLIMA a.s. Navrátily se k původnímu jménu: Anenské slatinné lázně. Jsou prvními českými lázněmi získávajícími certifikát osvědčující zavedení systému řízení kvality dle mezinárodních standardů německým certifikačním úřadem.
A jak vypadá současnost?
Lázeňskou péči poskytují tyto hotely: Grand, Janeček a Anna Marie, spolu s vilou depandence Karluškou a Stefanií. Tyto domy nabízejí svým klientům zajímavé programy, při nichž návštěvníci mohou pečovat o své zdraví, zbavit se zátěže, zkrášlit se a odpočinout si.
Příklady programů: Pauza pro regeneraci, Pauza pro krásu, Týden pro tebe, Intenzivní boj s celulitidou, Den pro boj s celulitidou, Klasik, Natur, Relax a Zdravý start.
Nabídka zdejších procedur je víc než pestrá, kromě obvyklých procedur zde naleznete i kupříkladu, kryoterapii, solárium, finskou saunu, akupunkturu, plynové injekce, muzikoterapii, hipoterapii, ergoterapii, vitamínové zábaly, babor, starval SP2, Rasulbad, laser, fototerapii, baňkování, lymfodrenáž, mobilizační techniky oxygenoterapii, antostresové kúry, diatermie, minerální koupel nebo samo ohřívací bahno.
Indikací ke zdejšímu pobytu jsou převážně onemocnění pohybového aparátu, jako je například Bechtěrevova nemoc, či stavy po operacích, různé stavy po úrazech a artrózy.
Mimo léčebných aktivit je zde i bohaté volnočasové vyžití
Koupele poskytují širokou škálu služeb (knihovnu, internet, kosmetiku, manikúru, pedikúru, kavárny, půjčovny běžek, horských kol, nordic walkingu). Pořádají řadu kulturních akcí, autogramiády, zajímavé besedy, výstavy, koncerty a festivaly. V zimě zde můžete jezdit na běžkách, v průběhu roku si užívat pěší turistiky, cykloturistiky, nordic walkingu, tenisových kurtů, petanqu, badmintonu, vnitřních bazénů, přírodního koupání, saunování, fitness, minigolfu, ruských kuželek, projížděk kočárem.
Každoročně se zde pořádají následující akce: Tenisový turnaj osobností (květen), Mezinárodní folklórní setkání v červnu, v době od července do září zde probíhá Mezinárodní závody v minigolfu, v srpnu se zde v zámeckém parku koná Podkrkonošský maraton big – beatu a každý rok se tady pořádají i slavnosti písní a tanců. Od poloviny února roku 2005 je tu v provozu kroužek ručních prací.
Kam na výlet?
Okolí je bohaté na různé zajímavosti. Bělohrad leží nedaleko pohádkového Jičína, poblíž jsou Krkonoše, Hrubá skála, Český ráj, zámky Humprecht, Kuks, Sychrov, Dětěnice, hrad Kost, Pecka, zajímavé památky lidové architektury, unikátní přehrada Les království, vyhlídkové věže, Zoologická zahrada ve Dvoře Krákové, Hořice, město kamenné krásy. Míst, kam se stojí za to se podívat, je zde tedy nespočet.
Bělohrad jsou kouzelné lázně, které uchvátily nejednu osobnost naší kulturní či politické sféry a milovali je i osobnosti z let dávno minulých. Bělohrad je rodištěm mnoha vzácných lidí, které velmi inspiroval v jejich budoucí tvorbě, byla by proto škoda nenechat se jeho krásou inspirovat.
Titulní foto: dreamstime.com