Kreslený humor + ekologie = Ekofór
23.6.2006, Martin Perlík, článek
Že jde s humorem a ironií pohlížet i na stav životního prostředí dokazuje Ekofór – soutěž s téměř třicetiletou tradicí.
Myšlenka spojit kreslený humor a ekologii vznikla mezi členy Hnutí Brontosaurus, jehož působení se datuje od roku 1974, a které svého největšího předrevolučního rozkvětu dosáhlo v letech 1978 – 1979, kdy se vydal do našeho tehdy nepříliš svobodného, lépe řečeno totalitního světa i Ekofór - celostátní soutěž kresleného a fotografického humoru z oblasti životního prostředí.
Z historie Ekofóru
- 13.5.1979 došlo k vyhlášení výsledků prvního ročníku - výstava byla instalována v křížové chodbě Staré radnice v Brně.
- V letech 1980 až 1982 byl Ekofór vystavován v etnografickém muzeu a od roku 1983 ve skleníku na náměstí Svobody v Brně.
- V roce 1986 následoval po vernisáži Vodní bál a v roce 1989 byl pro výstavu místo skleníku sehnán dokonce autobus.
- Ekofór organizovali Brontosauři z brněnského Vysokého učení technického.
- Jedenácti ročníků Ekofóru se od roku 1979 do roku 1989 pravidelně účastnilo 40-80 přispěvatelů a 270 – 400 prací.
- Po Sametové revoluci Ekofór vzhledem k velkým změnám ve společnosti zanikl. Pokusy o jeho obnovení v devadesátých letech nebyly úspěšné.
Znovuzrození Ekofóru
Myšlenka na obnovení Ekofóru se objevila znovu na konci léta roku 2003 na festivalu Mohelnický Dostavník. Tam Brontosauři pořádají tradiční Ekostan přibližující tematiku životního prostředí..
Několik návštěvníků festivalu – pamětníků - se nechalo slyšet, že sice vidí Brontosaury, ale kam se poděl Ekofór?
Tato otázka zaujala několik Brontosaurů, kteří Ekostan organizovali - Martina Perlíka a Radku Jaruškovou. Myšlenka na obnovení soutěže nějakou dobu zrála v jejich hlavách, aby na konci listopadu nabrala jasné obrysy, a Ekofór byl znovu na světě.
Do uzávěrky prvního obnoveného ročníku se sešlo přes sto vtipů ve třech kategoriích. Slavnostní vyhlášení výsledků připadlo na polovinu září, kdy slavil Brontosaurus 30 let.
V roce 2004 proběhla desítka výstav a na prázdninových festivalech hodnotilo vtipy přes tisíc hlasujících diváků. Krom toho udílela ceny odborná porota složená ze zástupců brněnských ekologických organizací.
V plné síle
Jako přelomový lze označit letošní rok - díky spolupráci s Českou Unií Karikaturistů a zapojením asi čtyřiceti základních škol se do Ekofóru sešlo přes šest set prací a nastalo velmi náročné vybírání. Do putovní výstavy bylo možné vybrat pouze dvacet pět prací v každé kategorii. Například v Ještěrce (kategorii určené dětem) mohl uspět nejvýše každý dvacátý vtip. V kategorii pro dospělé – Veleještěr - už byl výběr jednodušší z hlediska kvantity - sešlo se kolem stovky velice hodnotných výtvorů, které dokazují, že dovednosti českých karikaturistů jsou nemalé. Nejlepší práce můžete vidět na putovní výstavě a opravdu je na co se dívat.
Až budete výstavu procházet, určitě vás upoutá, jakých problémů si autoři nejčastěji všímali - nejlépe je to vidět v kresbách dětí. Střídají se zde geneticky upravované potraviny, recyklace a třídění odpadů i znečištěná příroda. A nedostanete-li se na žádnou z výstav Ekofóru 2006, navštivte výstavu internetovou na stránkách Ekofór.