Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lázně Luhačovice: perla jižní Moravy

15.3.2007, Zuzana Chromá, článek
Počasí se už konečně umoudřuje a sluníčko nás láká k výletům. Poznejme krásu České republiky. Tentokrát se vydáme do útulného lázeňského městečka Luhačovice, které svými četnými léčivými prameny a bohatým společenským vyžitím oslovuje stále více návštěvníků.

Městečko v samém srdci údolí


Luhačovice jsou malé lázeňské městečko na jihovýchodě Moravy. Nachází se v malebném údolí říčky Horní Olšavy (zvaná též Šťávnice) asi dvacet pět kilometrů od krajského města Zlín. Luhačovice jsou čtvrté největší lázně v České republice a zároveň největší na Moravě. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, problémy s trávením a obezitou.


Příroda, kam se podíváš


Lázně vděčí za svůj věhlas především svým minerálním pramenům, vyvěrá zde šest přírodních pramenů a desítky pramenů uměle navrtaných. Nejsou to jen lázně, co mohou Luhačovice návštěvníkům nabídnout. Město je obklopeno uchvacující přírodou, která je jako stvořená pro turistiku. Luhačovice jsou obklopeny strmými zalesněnými kopci. Ač město leží v nadmořské výšce dvou set padesáti metrů a vrcholky okolních kopců dosahují nadmořské výšky maximálně pěti set metrů, je tu patrný podhorský charakter.

Tři kilometry po proudu říčky Šťávnice byla ve dvacátých letech minulého století postavena přehradní nádrž. Její první úlohou bylo zadržovat pravidelné záplavy, které pustošily lázně. Časem však převzala i funkci rekreační.


Je libo postel s masáží?


Luhačovice mají na obyvatele velký počet lůžek. Ubytovat se můžete i v nedalekých Pozlovicích, kde můžete využít příhodné polohy hotelů a pokochat se pohledem na uklidňující hladinu přehrady již při otevření okna.



Největší ubytovací kapacitu mají samozřejmě hotely a penziony Lázní Luhačovice. Tady za příplatek dostanete k ubytování i léčebné procedury. Některé hotely dokonce nabízejí možnost využít některých procedur přímo u nich, ušetříte si tak cestu do jiných ubytovacích zařízení. Tyto výhody se však odráží v ceně a obecně platí, že tyto lázeňské hotely patří k nejdražším a nejluxusnějším. Největším soukromým hotelem je sanatorium Miramare, které má ve svém areálu také všechny léčebné procedury.

Mimo tyto giganty jsou v Luhačovicích kvanta menších hotelů, penzionů a ubytováních v soukromí. Jejich výhodou jsou především nižší cena, klid a domácí prostředí (nemusí to být ale pravidlem, některé menší ubytovací kapacity dokáží překvapit jak luxusností, tak i vysokou cenou).


Kam si zajít na pořádnou baštu?


Restaurací je v Luhačovicích požehnaně od klasických hospod, přes vinárny až po hotelové restaurace. Kručet v žaludku vám v Luhačovicích tedy opravdu nebude :-).

Luhačovice jsou proslulé i svou architekturou, především domy architekta Dušana Jurkoviče jsou proslulé nejen v naší republice. Ve městě můžete navštívit velké množství kaváren, vináren, restaurací a cukrářství. Už dávno se do Luhačovic nejezdí jen za léčením, ale zdejší podmínky uspokojí lidí turisticky, sportovně i společensky založené.


Kulturou Luhačovice přímo oplývají


Někteří lázeňští hosté odjíždějí z Luhačovic ještě více zmožení, než když přijeli. Dokonale je zmohl společenský život, který je především přes letní sezónu velmi rušný. Zúčastnit se můžete pravidelných tanečních zábav, kolonádních koncertů, lázeňské divadlo přes sezónu uvádí pravidelně hudební, divadelní a jiné představení. Přes týden můžete zhlédnout řadu filmů v kině Elektra. V sále Rondo MDK Elektra máte možnost vidět nejrůznější vystoupení známých českých i zahraničních osobností. Ti mladší zase ocení diskotéky v MDK Elektra a pizzerii Rimini. Přes léto se také funguje diskotéka Na Střelnici, která se nachází nedaleko hráze.

Luhačovický folkový život je soustředěn do pozlovického šenku Ogar, kde se konají vystoupení předních (nejen českých) osobností folku a country (Čechomor, Pavlica, Mišík, Rédl, ...). Mimo tyto pravidelné akce Luhačovice také lákají svými festivaly (folklorní, divadelní, hudební, ...). Jestliže máte chuť prohlédnout či koupit umělecké výtvory, jsou v Luhačovicích hned dvě stálé galerie.


I sportovci si zde přijdou na své


Zahrát si tu můžete celou škálu sportů: tenis, fotbal, kuželky, volejbal, squash, malý golf, házenou, ale nabízejí se zde i další aktivity, jako například návštěva posilovny či plavání v bazénu. Luhačovickému sportu v poslední době pomohlo otevření nové sportovní haly, kterou využívají i reprezentační celky.

Zatím zde chybí pouze zimní stadion, a tak musíte přes zimu spoléhat na počasí, abyste si mohli zabruslit na přehradě, Jezírku lásky, případně potoce. Pokud se nechcete spoléhat na počasí, můžete za bruslením vyjet do Uherského Brodu nebo Zlína. Po náročném fyzickém výkonu můžete svému tělu dopřát trochu pohody v některé ze saun s masážemi.


Kraj pro turistiku jako stvořený


Okolní lesy jsou přímo nabádají návštěvníky k procházkám, vždyť Luhačovicemi prochází hranice Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Mnohé přilehlé chodníčky a cesty jsou řádně udržované. V okolí Luhačovic se nachází několik klasických turistických tras, ale také kratší trasy vytvořené Lázněmi. Největším okruhem je Jurkovičův, který obepíná celé Luhačovice.

Rozšiřují se tu cyklistické trasy, které nevedou po cestách určených přímo pro cyklisty, ale po komunikacích, které jsou pro cyklisty doporučené a značené. Místní infocentrum, ale i jednotlivé hotely nabírají širokou nabídku fakultativních výletů po okolí, ale i do vzdálenějších koutů. Mezi velmi oblíbené patří výlety do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, výlet do Zoologické zahrady a zámku v Lešné, výlet do Vizovic, Baťův kanál či návštěva dalších lázní, jako jsou Trenčianské Teplice a Piešťany či výlety po okolních hradech a zámcích (Nový Světlov, Buchlov, Buchlovice).


Vody je zde opravdu dost


Na své si přijdou i příznivci vody. Ve městě je jedno otevřené koupaliště, ale tam si opravdu nezaplavete. Delší úseky si můžete zaplavat na Luhačovické přehradě, která má sice horší kvalitu vody, nicméně se rok od roku zlepšuje. Přes zimu jsou k dispozici bazény hotelové, kterých je také celá škála. Za pořádným bazénem si musíte zajet až do Zlína, kde mají 50metrový bazén. Nedávno také otevřeli aquapark Delfín v Uherském Brodě, kde kromě dvaceti pětimetrového bazénu najdete plno atrakcí včetně tobogánu, který osloví nejen děti, ale i dospělé.



V Luhačovicích momentálně můžete nalézt šestnáct pramenů. Všechny jsou studené hypotonické hydrogenuhličito-chloridosodné jodové silně až velmi silně mineralizované kyselky, notně proplyněné oxidem uhličitým.

Elektra I. je nejkoncentrovanějším minerálním pramenem, její sestra Elektra II. vyvěrá z vrtu těsně sousedícího s Elektrou I. Pramen doktora Šťastného, dříve známý také jako Gejzír, je nejzajímavější luhačovický pramen. Vyvěrá v blízkosti Lázeňského divadla. Na počátku dvacátého století zde byla vykopána studna Janovka, kdy se do jejího dna zkušebně vrtalo, z hloubky třiceti sedmi metrů vyrazil ze země mohutný proud vody, prýštící až do výše dvaceti metrů, čímž se stal Evropskou raritou, které vděčí i za pojmenování Gejzír. Aloiska patří k nejstarším pramenům, dříve známým také pod jménem Lesní. Nalezneme jej nad Bílou čtvrtí. Jako jediný z šestnácti pramenů vytéká o třicet metrů výše než všechny ostatní minerálky. Je sice známý již od roku 1770, avšak k pitné léčbě je užíván až od počátku devatenáctého století.

Ottovka je třetím nejznámějším luhačovickým pramenem. Nedaleko vývěru nechali luhačovičtí vystavět kruhový pavilon, který je dnes symbolem lázní. Pramen Vincentka je vůbec nejznámějším luhačovickým pramenem, a zároveň jediným, který se plní do láhví a rozváží se do celého světa. Je známý od nepaměti a již v sedmnáctém století o něm psali jako o Hlavním pramenu. V léčbě dýchacích cest je nenahraditelný. Nejmladší pramen Svatý Josef byl vysvěcen teprve v roce 2000. Naleznete jej v centru města v těsné blízkosti kostela a slouží k pitné kúře široké veřejnosti. Další prameny, které v Luhačovicích naleznete, jsou Amandka, Nová Janovka, Nová Čítárna, Jubilejní, Nový Jubilejní, Antonínka, Vladimír, Jaroslava a Nová Vincentka.
 

Specialisté na dýchací obtíže


Pacienti si sem přicházejí léčit nemoci oběhové, poruchy trávení, jako je nechutenství, žaludeční a dvanácterníkové vředy, stavy po operacích žaludku, dále cukrovku, obezitu, bolestivé syndromy páteře, onemocnění šlach a onkologická onemocnění. Lázně Luhačovice jsou proslulé především svou léčbou dýchacích cest, velmi tedy pomohou astmatikům a  lidem trpících alergiemi.

Luhačovice se specializují i na léčbu dětských onemocnění: poruchy látkové výměny, obezitu, psychiatrické onemocnění, nemoci pohybového aparátu a dýchacích cest. Kromě léčby na lékařskou indikaci se věnují i relaxačním pobytům, wellness pobytům, rekondici a dalším každoročně nově zpestřovaným léčebným programům.
 
 

Pár vět závěrem

 
Jak je vidět, na kulturní, léčebné i relaxační vyžití je zde myšleno na prvním místě. Věřím, že si zde svůj pobyt šitý na míru vybere opravdu každý. Kam se jen podíváte, lákají vás k návštěvě ty nejbarvitější názvy pobytů – jen posuďte sami: beauty pobyt, týden uvolňujících masáží, víkend pro ženy, týden pro ženy, zeštíhlovací kúra, týden pro zdraví, relaxační pobyt, minirelax, týden celkové relaxace, antistresový pobyt, pobyt pro manažery, rekondiční pobyt, týden pro bolavá záda, lázně na zkoušku a další.

Luhačovice jsou perlou mezi českými lázněmi. Lidé si je vybírají kvůli klidné a pohodové atmosféře. Okolní příroda je tu také podstatně méně zasažená než ve větších lázních. Naopak oproti malým klidným lázním, které jsou taky zasazené do nádherné přírody, mají Luhačovice velké množství zařízení pro léčbu, rušný kulturní život a dobré podmínky pro sportovní vyžití.

Zdroj: Luhačovice