Lázně Piešťany: nejteplejší slovenské lázně
22.8.2007, Adriana Dosedělová, článek
Lázně Piešťany patří k oblíbeným lázním v celé Evropě, navštěvované v celém průběhu roku. Této oblibě vděčí nejen své poloze v malebném prostředí, ale i dobré reputaci založené na léčivé síle přírodních zdrojů, úctyhodné tradici a kvalitní lékařské péči.
Město jako stvořené k lázeňství
V západní části Slovenska, pod svahem Považského Inovce, v jižně otevřeném údolí řeky Váh s jezerem Sl’ňava nalezneme v nadmořské výšce 162 metrů nad mořem lázeňské město Piešťany.
Hlavní tok Váhu prochází lázeňským areálem do jezera Sl’ňava a spolu s mrtvým ramenem, kde vyvěrá část termálních pramenů, vytvářejí říční ostrov, na němž již v roce 1800 stály první lázeňské domy. V dnešní době je ostrov dobře chráněný před povodněmi, hlukem z dopravy i prachem a exhalacemi.
Na ostrově stojí hlavní ubytovací komplexy koupelí (balneoterapie, bazény, společenské kluby a sportoviště), jež obklopuje hustá zeleň parků. Lázně Piešťany patří k oblíbeným a vyhledávaným lázním v celé Evropě, navštěvované v celém průběhu roku, kdy jej za rok navštíví desetitisíce turistů. Této oblibě vděčí nejen své poloze v malebném prostředí, ale i dobré reputaci založené na léčivé síle přírodních zdrojů, dávné tradici a kvalitní lékařské péči.
Sluncem políbené Piešťany
Klimatické prostředí je zde velice příznivé, díky svému umístění v jižním údolí, díky němuž jsou léta dlouhá, teplá a prosluněná a zimy krátké a mírné. Slunce zde svítí průměrně 265 dní v roce (nejvíce na Slovensku), avšak velké plochy vodních hladin v okolí lázní vytvářejí i v těch nejteplejších dnech příjemný pocit svěžesti.
Bohatá historie Piešťan
Předpokládá se, že léčivé prameny objevili římští vojáci před více než 2 000 lety. Termální prameny sádrovo-sírové vody a léčivého bahna se k léčebným účelům intenzivně využívají již od 16. století, kdy se renesanční představa o ideálním člověku spojuje s obrazem tělesně a duševně zdravého.
Rozmach a světový věhlas získali však až po převzetí měšťanskou rodinou Winterovců. Komplex historických budov Lázeňského ostrova původně tvoří Napoleónské koupele vybudované v letech 1822-1826 a potom lázně Irma z roku 1912 (v secesním stylu Hotel Royal (1906), lázeňský hotel Themia Palace 1912). Dále pak koupelový hotel Pro Patria (1916) a ve 30. letech k nim přibyl hotel Excelsior, dnešní Jalta. V šedesátých až sedmdesátých letech k nim přistavěli ve středu ostrova mezi hotely Balnea Palace a Balnea Splendid několik nových lázeňských domů, které vytvořilo moderní Balnea Centrum (Balnea Grand a Balnea Esplande).
Dnes se lázně rozkládají z větší části na ostrově, ale zčásti zasahuje i do centra města Piešťan - jsou svým způsobem samy městem ve městě. Piešťany navštěvují klienti z celého světa již po více než 200 let.
Specialisté na bolavé klouby
Koupele se specializují na léčbu onemocnění pohybového aparátu (kostí, kloubů, svalů i pojivových tkaniv, centrálního a periferního nervstva, bez nichž řízení pohybových funkcí není možné). Piešťany si kladou za hlavní cíl: obnovu komplexních pohybových funkcí pohybového aparátu. Léčí se zde děti i dospělí.
Unikátní přírodní léčivé zdroje
Unikátní prameny termální vody vyvěrají z tektonických zlomů z hloubky dvou tisíc metrů, přičemž se léčivá voda zachytává v hloubce šedesáti metrů, což zaručuje její stabilní chemické složení a teplotu. Svým vývěrem z takovýchto hlubin sebou vynáší sloučeniny i energii zemské magmy. Pramenů je celkem deset s průměrným obsahem 1,5 mg minerálních látek na litr minerální vody.
Teplota pramenů se pohybuje kolem šedesáti osmi stupni Celsia, je středně mineralizovaná, síranovo – hydrogenuhličitanová, vápenato – sodná, sirná horká voda, která je hlavním činitelem tvorby nenapodobitelného místního produktu léčivého sirného bahna. Složení peloidu je výsledkem dlouhodobé reakce termální vody s místními měkkými horninami se specifickou bakteriální mikroflórou.
Minerální voda se hlavně využívá ke koupelím a k pitné kúře. Nejdůležitějším komponentem pro určení této vody jako léčivou onemocnění pohybového aparátu je vysoký obsah síry, kdy se ve vodě vyskytuje v různých formách i chemických sloučeninách a sirovodíku.
Piešťanské sirné bahno je v celosvětovém měřítku unikátním peloidem. Jeho pravou podstatou jsou usazeniny vznikající v mrtvém ramenu řeky Váh, v místě vývěru minerální vody. Pro balneologické využití je bahno připravované originální technologií, během níž podléhá procesu regenerace a dozrávání s početnými chemickými a biologickými reakcemi.
Zralý peloid je ocelově modrý až černý, má máslovitou, mazlavou konzistenci a je teplo vodivé. Ochlazuje se čtyřnásobně pomaleji než voda, proti níž má o tři sta padesátkrát větší viskozitu.
Procedury zaměřené na bahenní zábaly
Lázně Piešťany poskytují víc než šedesát rozličných procedur. Jejich preskripci určuje po důkladném vyšetření lékař. Většina procedur je založena na využití unikátních přírodních zdrojů spolu s léčebným tělocvikem, dietou, případně i ve spojení s medikamentózní léčbou.
K vodoléčebným procedurám se aplikuje ochlazená voda, na bazénové koupele o teplotě čtyřiceti stupňů Celsia a k vanovým koupelím voda o teplotě třicet pět stupňů Celsia.
Bahenní procedury se probíhají ve formě částečných nebo celkových zábalů. Technika přípravy a podávání zaručuje aplikaci za přísných hygienických podmínek. Množství daného bahna závisí na rozsahu užití, pohybuje se od pěti až po sedmdesát kilogramů. Teplota peloidu se pohybuje okolo čtyřiceti stupňů Celsia.
Na výběr je zde celá řada procedur
- Vodoléčebné – zrcadliště, bahniště, vanová koupel, uhličitá vana, perlička, podvodní masáž, vířivka, šlapací koupel, skotské střiky a sauna, plavání
- Masáže – klasická a reflexní, thajské
- Léčebný tělocvik – cvičení ve vodě, fines, rehabilitační chodník, cvičení v závěsu, léčby prací, trakce, individuální tělocvik, jóga
- Elektroléčba – diadynamik, ultrazvuk, horské slunce, solux, solárium, laseroterapie, galvanizace, magnetoterapie,
- Zábaly – parafín, parango a bahenní zábal
- Speciální lékařské úkony – akupunktura, laseropunktura, plynové injekce, manipulační a mobilizační terapie, lymfodrenáže,
- Další - senzitometrie, léčba osteoporózy, zeštíhlovací kúry, oxygenoterapie, kryoterapie, solní jeskyně.
Druhy pobytů
Lázeňský léčebný pobyt – klasický léčebný pobyt indikovaný lékařem a hrazený kompletně či alespoň částečně pojišťovnou.
Rekondiční pobyty - zaměřené na relaxaci, regeneraci a načerpání nových sil. Slouží k prevenci onemocnění pohybového aparátu a civilizačních chorob. Pobyt je určen pro lidi v aktivním věku.
Antistresový program – pro mladší věkovou kategorii, kteří nemají vážnější zdravotní potíže, avšak k vzhledem ke svému rychlému životnímu tempu cítí jistou potřebu učinit něco pro své zdraví (zlepšit si svou fyzickou kondici nebo si jen aktivně oddechnout).
Program zdraví a krásy – je určený ženám. Kromě celkové relaxace přispívají významně k prevenci civilizačních chorob.
Program štíhlé linie – vytvořili pro lidi, kteří mají potíže s nadváhou. Nadbytečné kilogramy poškozují klouby a páteř, což postupně vede ke snížení pohyblivosti a dalšímu zvyšování váhy.
Detoxikační piešťanská kúra – během této kúry zbavujete svůj organizmus toxických látek a zlepšujete látkovou výměnu, jejímž důsledkem je i redukce váhy.
Kam za kulturou?
V průběhu sezóny není jediný den bez společenské akce. V Piešťanech se pořádají rozličné koncerty, výstavy, hudební festivaly, sympózia výtvarníků, soutěže v aranžování květin.
Společenské centrum připravuje bohatý program koncertů a zábavných akcí, klubových střetnutí, hudební a taneční festivaly i výstavy.
Kongresová hala pořádá koncerty vážné hudby, operety, muzikály, jazzové vystoupení, lidovou hudbu, folklórní soubory a taneční vystoupení. V letních měsících pořádají koncerty pod širým nebem, a to v hudebním pavilónu Harmony nebo v hudebním pavilonu u Lázeňské dvorany.
Balneologické muzeum vás blíže seznámí s historií lázeňství na Slovensku od těch nejvýznamnějších, až po dávno zaniklé lázeňské lokality. Dům umění nabízí divadelní představení hostujících scén, balet, koncerty a promítá filmy. Každoročně se zde v červenci a v srpnu koná hudební festival klasické hudby. Výstavní síň Ve staré lékárně pořádá výstavy slovenských výtvarníků.
Relaxujme aktivně
Piešťany jsou na své možnosti aktivního vyžití náležitě pyšné. Můžete vyzkoušet různé vodní sporty – kanoistiku, jachting, projížďku na člunech, vodní lyžování, rybolov, zaplavat si (koupaliště Eva s venkovním i krytým bazénem), zahrát tenis (přímo na ostrově se nalézají dva kurty), jak pod širým nebem, tak v krytém prostředí, squash, zajezdit na koni, seskočit z padáku, změnit se v turistu či cykloturistu, zahrát si přímo na ostrově golf (s devíti jamkami), zahrát si vodní pólo, volejbal, kriket, streetball. V zimě si pak můžete zabruslit či zalyžovat.
Kam na výlet?
Pěšky po dobře vyznačených turistických stezkách se můžete vydat na nedalekou Červenou věž nebo do Bacchusovi vily. Bezpochyby nejkrásnějším turistickým místem Povážského Inovce však je Bezovec (743 m.n.m.), pod jehož vrcholem je vybudované turisticko-sportovní centrum.
Během léta můžete podniknout plavbu po jezeře Sl’ňava.
Hrad Tematín leží sednáct kilometrů na sever od Piešťan, jedná se o zříceninu vybudovanou na temeni rozsochy Povážského Inovace ve třináctém století jako královský strážní hrad. Vede k němu velice přitažlivá trasa střední náročnosti po turistické značce z obce Lúka. Ze zřícenin je kouzelný výhled do údolí Váhu, Sl’ňavu a okolí. Trasa zabere dvě a čtvrt hodiny.
V nedalekém okolí můžete objevit ještě tyto zajímavé lokality: Klášter Moravany nad Váhem, Klášter Hlohovec, Chráněná archeologická oblast Ducová, hrad Beckov, Klášter Sereď a Klášter Šala.
Čachtický hrad patří mezi první hrady zabezpečující západní hranici Uherska. Vznikl v první polovině třináctého století. Nalézá se devatenáct kilometrů severozápadně od Piešťan. Na Čachtickém hradě se vystřídalo více majitelů, nám však je nejvíce známá nejmasovější vražedkyně všech dějin Alžběta Báthoryová (1560-1614), manželka barona a kapitána uherských vojsk Františka Nádasdyho. V průběhu více než pětadvaceti let (1585-1610) zavraždila na svých panstvích, nejvíce však právě na čachtickém hradě, přes šest set mladých děvčat (některé z nich byly dokonce šlechtičny). O jejích zločinech se od začátku vědělo a manžel ji nejenže kryl, ale dokonce sám přihlížel mučení své vlastní sestry. Masové vraždění vyvolávalo odpor poddaných, a proto král Matěj II. Roku 1610 nařídil Juráku Thurzovi zločiny vyšetřit, ten dokonce Báthoryovou přichytil při činu. Byla odsouzena k doživotnímu žaláři v Čachticích, kde po čtyřech letech zemřela.
Z obce Čachtice k hradu vede zelená značka pokračující pak dále do obce Višňová. Trasa vedoucí vedle autobusové zastávky v Čachticích, po asfaltové cestičce k hradu trvá tři čtvrtě hodiny.
Ostatní atrakce, které stojí za návštěvu
- Hrad Podhradí – zřícenina osmnáct kilometrů severozápadně od Topolčan
- Hrad Dobrá voda – zřícenina hradu vzdálená 28 kilometrů západně od Piešťan
- Hrad Beckov – Národní kulturní památka. Zřícenina na vysokém vápencovém bradle. Doložený již okolo roku 1200 jako hrad Blundus. Leží 28 kilometrů severněji, než – li lázně.
- Zámek Smolenice – původně strážný hrad , postavený ve 14. století na ochranu malokarpatských průsmyků. Dnes složí akademii věd a jako rekreační středisko
- Nitranský hrad je celý Národní kulturní památkou vzdálenou 44 kilometrů od Piešťan. Je nejvýznamnějším a nejcharakterističtějším stavebním útvarem města.
- Město Trenčín s krásným hradem , tyčícím se na vysoké skále, popsaný v mnoha legendách.
- Krakovany – nabízejí ukázku venkovské svatby.
- Trnava a Nitra, nádherná města, bohatá na rozličnou architekturu z několika různých směrů a další.
Zajímavosti
Uprostřed jezera Sl’ňava existuje uměle vytvořený Ptačí ostrov, jež je chráněnou přírodní rezervací zapsanou v seznamu UNESCO. Vyskytují se tam hnízda vzácných druhů ptáků a kromě nich zde hnízdí i čajky šedé.
Poznání historie a technologie výroby skla a uvidět výrobu křišťálového skla v jedné z nejslavnějších slovenských skláren umožňuje Valašská Bělá.
Čertovu pec, patnáct kilometrů vzdálené významné archeologické naleziště, v době ledové osidlovali pravěcí lidé.
Kolo si je možno zapůjčit přímo v hotelích.
Narodila se zde Martina Moravcová, olympijská medailistka v plavání.
V prostoru nad dveřmi v luxusním hotelu Thermia Palace visí obraz od Alfonse Muchy Buď pozdravený, požehnaný pramen zdraví.
Doprava
Letecká doprava - pravidelné linky do Bratislavy, Prahy, Vídně; charterové lety přímo na letiště v Piešťanech, odkud vám lázně nabízí přepravu z kteréhokoliv letiště přímo do hotelu.
Autem – dálnice D1 (Bratislava – Piešťany – Žilina) s mezinárodním napojením na Vídeň a Brno (Prahu).
Vlakem - Piešťany leží na hlavní železniční trati, napojené na mezinárodní dopravu ve směru Vídeň, Budapešť, Praha a Varšava.
Autobusem – Mezinárodní spojení přes Bratislavu (do Piešťan je to osmdsát šest kilometrů) po dálnici E75, dálnice pak dále pokračuje na Žilinu.
Pár slov závěrem
Piešťany nepotřebují žádnou reklamu - jsou Bohem políbeným místem, a to stačí, aby dokázaly člověka dostat do jiné dimenze již během prvního dne, takže pokud se vám naskytne ta možnost navštívit tyto lázně byť na jediný den, neváhejte. Naděje na propršenou dovolenou je zde vskutku minimální.
Titulní foto: dreamstime.com