Lázně Poděbrady: útočiště zlomených srdcí
10.9.2008, Adriana Dosedělová, článek
Máte rádi minerálky? Já mám od dětství slabost pro tu s koněm a králem Jiřím, který patří k Poděbradce. Ostatně i Poděbrady jsou mou srdeční záležitostí a nejen pro minerálku, lásku k historii, ale i proto, že se zde specializují na léčbu zlomených srdcí.
Brodíme se za zdravím
Třinácti tisícové městečko naleznete nedaleko Prahy v malebné rovinaté krajině u břehů naší největší řeky Labe, ležící ve 190 metrech nad mořem, přičemž nejvyšší bod v dalekém širokém okolí je kopec Oškobrh s výškou necelých 300 metrů nad mořem. První osídlení se zde vyskytovalo již více než před tisícovkou let, ještě před vznikem českého státu, poblíž brodu (který byl významnou cestou z Prahy do východních Čech a Polska) přes řeku Labe. Osada byla známá jako „pode brody“.
V druhé polovině 13. století tuto osadu získal do svého vlastnictví český král Přemysl Otakar druhý, jež zde nechal na strategickém místě nad řekou zbudovat kamenný hrad. Hrad zaznamenal v průběhu staletí mnoho přestaveb a změn, až se nakonec změnil na zámek. Největšího rozkvětu panství zaznamenalo za pánů z Kunštátu, kdy se osada v roce 1472 stal městem s čestnými právy a městským znakem.
Jak páni z Hohenlohe k vodě přišli
Lázeňství v Poděbradech však patří k novodobým dějinám města, ale i k původu vzniku lázní se váže pěkný příběh: Majitelé zámku, páni z Hohenlohe si najali pruského proutkaře Karla Bülowa, aby nalezl nový zdroj pitné vody, ten však na nádvoří zámku místo pitné vody objevil silný kalný železitý pramen. Vrt hluboký 97 metrů sice nevydal pitnou vodu, avšak právě jemu vděčí Poděbrady za novodobý rozkvět. Voda byla totiž léčivá a bohatá na oxid uhličitý. Po vědecké expertíze se majitel rozhodl vybudovat lázně, které se otevřely světu v červnu roku 1908, tedy přesně před sto lety.
Náhodný vrt pak následovaly ještě další vrty. Za dva roky lázně odkoupilo město, které pak dalo navrtat další prameny: Miladu, Elišku, Libuši, Boženu, Trnkův, Bočkův, Vrchlického, Riegrův a pramen Jiří. Vydatné prameny také prýští na Husově ulici a na Žižkově předměstí. V roce 1930 bylo k dispozici již na šestnáct léčivých pramenů.
Profesorovi doktorovi Václavu Libenskému Poděbrady vděčí za své renomované postavení v celoevropském měřítku. Pan doktor Libenský se zabýval onemocněními srdce a oběhového ústrojí, na jehož podstatě vznikla specializace lázní na kardiovaskulární systém. Kromě těchto onemocnění se v Poděbradech dodnes také léčí i onemocnění pohybového aparátu, diabetes, poruchy látkové výměny a jsou vůbec prvními lázněmi v České republice, které se začaly zabývat časnými rehabilitacemi po srdečních operacích.
Druhá světová válka jak jinak rozvoj lázeňského města zbrzdila. V roce 1941 Poděbrady obsadilo německé vojsko a na jaře roku 1945 se městečko proměnilo v lazaret pro vojáky z front a koncentrační vězně. Vše dorazilo znárodnění o tři roky později.
Vzkříšení starých dobrých časů
Soudobá historie lázeňství se datuje na rok 1992, kdy vznikla akciová společnost Lázně Poděbrady, která úspěšně navázala na slávu lázní z prvorepublikové doby. Dnes jsou Poděbrady velkými lázněmi poskytujících osm set lůžek a které si zamilovali nejen Češi, ale i klientela ze zahraničí (ponejvíce mluvících německým, ruským a arabským jazykem).
Za své celosvětové povědomí vděčí léčivému zdroji, jedná se o silně mineralizovanou hypotonickou hydrogen - uhličitanovo – chlorido – sodno – vápenatou kyselku o pH 5,83. Minerálka bohatá na alkálie a oxid uhličitý dilatuje cévy, čímž vyvolává prokrvení celého těla, snížení krevního tlaku i pulsu, čímž dojde ke zlepšené srdečního výkonu.
Procedury šité na míru
Poděbrady disponují širokou škálou lázeňských procedur klientovi ušitých na míru. Jedná se kupříkladu o lymfatickou drenáž obličeje a nohou, reflexní masáž chodidel, skořicový zábal a masáž dolních končetin proti celulitidě, individuální a skupinový tělocvik, relaxační masáž, mobilizace páteře, cvičení v bazénu, ergometrický trénink, chodecký trénink. Nordic walking, elektroléčbu, hydrogalvan, iontoforézu, myostimulaci, pulsní magnetoterapii, solux, horské slunce, BIO – lampu, lymfodrenáž, uhličitou koupel, perličku, balsan, podvodní masáž, přísadové koupele, vířivou koupel, suchou uhličitou koupel, plynovou koupel, plynové injekce, inhalace, oxygenoterapii, parafínové zábaly, rašelinové obklady, pitnou kúru, klasickou masáž, aromaterapii a medovou masáž zad.
Myslí vskutku na všechny
Při rezervaci svého pobytu v tomto překrásném lázeňském městě, máte na výběr z pestré nabídky léčebných pobytů. Můžete začít léčebnou dovolenou, postoupit na Dámský víkend, který prodloužíte v Prodloužený dámský víkend či Týdenní wellness pobyt anebo v relaxační pobyt. Pánové zde absolvují relaxační pobyty nebo manažerské pobyty. Sportovci zde zažijí aktivní dovolenou šitou na míru: In –line skating pobyt, případně cyklistický víkend v Polabí. Poděbrady však myslí na všechny věkové skupiny, a proto zde nabízejí i pobyty pro seniory, edukační pobyty pro diabetiky, antikuřácké a antistresové pobyty. Dokonce i vytvořili speciální program pro regeneraci a zeštíhlení. Závěr roku patří speciálním programům, jakými jsou České Vánoce a Silvestrovské relaxační pobyty.
Dejte vale nudě, zde ji rozhodně nepotkáte
Město je kulturním centrem, v němž se pořádají pravidelné koncerty vážné a dechové hudby (lázeňská kolonáda), dále pak promenádní lázeňské koncerty (v lázeňském parku). V centru se konají různé taneční večery, hudební pořady, taneční soutěže, diskotéky a divadelní festivaly. V průběhu roku se tady můžete zúčastnit Mezinárodní folklórní přehlídky, Celostátního festivalu amatérského divadla, Mezinárodního rozhlasového festivalu, zvěřinových hodů, Vánočních trhů nebo Celostátní soutěže v aerobiku.
Aktivním odpočinkem ke zdraví
Poděbrady jsou místem aktivního odpočinku a sportovní vyžití je zde prezentováno na každém kroku. Okolí přímo vybízí ke krásným procházkám. Přímo z Poděbrad vede do Nymburka fialová cykloturistická trasa a v Poděbradech zároveň i končí cyklistická trasa z Litovle.
Kromě kola zde na své přijdou i příznivci tenisu, jezdectví, kanoistiky, golfu a minigolfu, basketbalu, nohejbalu, petanqu, plavání či rybolovu, surfingu nebo sportovní střelby.
Toulky časem a památkami
Pokud nejste zrovna sportovní typ a máte raději památky, i vy budete uspokojeni. Své toulání můžete začít u dominanty města, sochy krále Jiřího od Bohuslava Schnircha. Díla, jež je vrcholem monumentální plastiky devatenáctého století, anebo se vydat trochu dál, kupříkladu za pomocí fakultativních výletů - třeba do Prahy nebo na zámek Sychrov. Samozřejmě, že výlety můžete podniknout i na vlastní pěst, v tom případě vám vřele doporučuji návštěvu ne příliš vzdálených Dětěnic, kde si můžete prohlédnout krásně zrekonstruovaný zámek, pivovar a stylovou středověkou restauraci patřící do první pětky pohostinských zařízení v České republice.
Lodníci krále Jiřího
Nezapomeňme na skutečnost, že Poděbrady leží na obou březích řeky Labe, tudíž tu můžete podniknout i projížďku výletní lodí. Výletní a restaurační loď krále Jiřího vyplouvá co hodinu na okružní plavbu směrem Nymburk, a krom toho také pořádá i celodenní výlety do Mělníka, kdy cestou projíždíte devíti zdymadly a do Kladrub nad Labem, kdy je tento výlet spojený s prohlídkou zámku a hřebčína.
Poděbrady jsou vskutku nezapomenutelné. Jsou vhodné nejen pro léčbu zlomených srdcí, ale i pro prožití krásné dovolené. Jistě vám pak v hlavě přibude více symbolů spjatých s Poděbrady, nežli je Poděbradka, socha se srdcem a úchvatnými lázeňskými hodinami. Jaké vzpomínky to budou, nechám však už jen na vás.
Titulní foto: www.dreamstime.com