Vichy - královna francouzských lázní
Vichy není jen lékařská kosmetika, kterou známe z výloh snad každé lékárny, ale též jméno významného francouzského lázeňského střediska proslulého léčivými vulkanickými prameny ale i pohnutou historií.
6.4.2006, Jaroslava Vítámvásová
Vodní doktor Vincenc Priessnitz
Nebyl studovaný lékař, uměl sotva číst a psát. Díky pokusům na sobě samém i pevné víře v léčivé účinky vody uvedl do praxe nový způsob léčby. Dnes je právem považován za zakladatele empirické hydroterapie.
28.3.2006, Jaroslava Vítámvásová
Dějiny koupání
Vztah člověka k hygieně a k léčivým koupelím prošel v mnoha proměnami. Od středověku, kdy byla osobní hygiena hříšností, naštestí uplynula dlouhá doba a léčba koupelemi nabízí sofistikovanější metody než třeba "odvar z mraveniště."
24.3.2006, Jaroslava Vítámvásová
Karlovy Vary, hlavní město lázní
„Budeme cestovat, pojedeme do Evropy, uvidíme Paříž, Monte Carlo, Karlsbad...“, tak praví Dug Badman své vyvolené ve slavné české kovbojce. A že vám jméno našich Karlových Varů vedle francouzské metropole dnes už nějak nesedí?
16.3.2006, Jaroslava Vítámvásová
Tipy na zimní dovolenou na Slovensku
Tatry našince vždycky lákaly nejen díky nadmořské výšce, ale i čerstvému vzduchu a bohatství léčivých pramenů na úpatí hor. Nabízejí ideální podmínky pro lyžování, které si ještě můžete zpestřit termálními koupelemi.
24.2.2006, Simona Polcarová
Lázně v orientu
Tradice lázeňství se uchovala do moderní doby nejen díky řecké a římské kultuře, ale rozvíjela se i v orientu. Dodnes jsou velmi populární turecké lázně, ale péči o tělo a léčivé účinky pramenů znal i Dálný východ.
16.2.2006, Jaroslava Vítámvásová
Spojte dovolenou na lyžích s lázeňskou péčí
Znáte ten příjemný pocit únavy po dnu stráveném na lyžích? Tělo je lehce „zhuntované“, tváře máte probarvené zdravě dočervena. V takovou chvíli se zdá ideální horká vana. Anebo ještě lépe – lázeňská kúra.
10.2.2006, Simona Polcarová
Kdo vynalezl sprchu? Aneb lázeňství a antika
Víte, co jsou to balnearia? A jak vypadaly pravé římské lázně? Dozvíte se, že sauna není vynálezem seveřanů a že ve starém Řecku více než medicíny užívali k léčbě magie a sugesce, zatímco v Římě měli v oblibě kosmetické salony.
30.1.2006, Jaroslava Vítámvásová
Lázeňské město Karlovy Vary
Karlovy Vary se proslavily ve světě především jako lázeňské město. Později však také specialitami a zvláštnostmi, které jsou typické pro toto město a jeho blízké okolí - karlovarský porcelán, sklo Moser, vřídelní sůl anebo Becherovka...
20.1.2006, Patrik Steiner
Lázně Jeseník: první vodoléčebný ústav na světě
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu asi 2 km od města Jeseník, v průměrné nadmořské výšce 620 m, nejsevernějším výběžku Slezska a Moravy.
20.1.2006, Patrik Steiner
Lázně Luhačovice: největší na Moravě
Lázeňská léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů a příznivého klimatu v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Na území Luhačovic vyvěrá 14 hydrouhličitanochloridosodných kyselek a jeden sirný pramen.
20.1.2006, Patrik Steiner
Františkovy lázně: zelená perla Chebska
Patří mezi světově proslulá lázeňská města nacházející se v západních Čechách ve středu Chebské kotliny. Spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary tvoří tzv. lázeňský trojúhelník. Františkovy Lázně jsou nejmenší a nejpůvabnější se slavnou lázeňskou tradicí.
19.1.2006, Patrik Steiner
Jemně perlivá, destilovaná, ale i kultovní
Voda je předpokladem života na celé planetě. Protože už od pradávna umí léčit i uzdravovat, stojí na začátku historie lázeňství, s níž vás chceme seznámit. Představme si vodu jako božstvo hodné uctívání.
18.1.2006, Jaroslava Vítámvásová
Lázně na předpis nebo na vlastní účet?
Tradiční lázeňství prochází dynamickým rozvojem. Lázně vám může stále předepsat lékař a uhradit pojišťovna, ale stále více možností nabízejí lázeňské subjekty i lidem, kteří chtějí do svého zdraví investovat sami.
6.1.2006, Zuzana Kobíková