Léčivá síla jahod a citrónů
10.8.2009, Simona Grygárková, článek
Jahody patří k velmi oblíbenému druhu ovoce, a zvláště pak dětí, málokdo však zná i jejich léčivé a zkrášlující účinky. Citrony jsou zase bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících obranyschopnost organismu. V tomto článku vás seznámíme s jejich blahodárnými účinky.
Účinné látky jahod
Jahodník se řadí do čeledi růžovitých a je rozšířen v Evropě, Asii a Americe. V dnešní době si již můžeme vybrat z více než tří tisíc odrůd velkoplodého jahodníku. Červenou barvu jahodám dodává karoten, který je chrání před zničením substancemi poškozujícími buňky a bakteriemi. Jahody dále obsahují třísloviny, které působí velmi antibakteriálně a protizánětlivě, vážou na sebe také toxické látky ve střevech a pomáhají je odvádět z organismu ven. Jahody jsou velmi bohaté na kyselinu listovou, která je důležitá pro správnou krvetvorbu, růst buněk a v těhotenství. Také vitamin C, který pomáhá posilovat imunitní systém. Draslík zase odvodňuje a snižuje krevní tlak. Žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, jako právě jahody. Bez pomoci draslíku nemůžou správně působit enzymy potřené pro látkovou výměnu, produkuje rovněž krev a kosti, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido obou pohlaví, zásobuje kůži a vlasy barevnými pigmenty a povzbuzuje činnost štítné žlázy. Při jeho nedostatku se projevuje například únava, bolesti kloubů, pocity podrážděnosti, nervozity, nespavost.
Pleťová maska z jahod
Jahody se rovněž velmi hodí jako zkrášlující přírodní prostředek. Můžeme si z nich připravit úžasně omlazující pleťovou masku. Čerstvě vymačkanou šťávou z šesti větších jahod (nejlépe domácích či v bio kvalitě) smícháme s dvěmi čajovými lžičkami zakysané smetany a naneseme na pokožku. Tuto masku necháme působit asi třicet minut, pak důkladně omyjeme.
Čistící jahodová kúra
Díky těmto plodům si můžeme výborně pročistit a celkově zregenerovat celý organismus. Po dobu dvou až tří dnů konzumujeme pouze čerstvé jahody (nejlépe domácí či v bio kvalitě) a k nim po douškách popíjíme dva a půl litru čisté neperlivé vody, nic víc. Tuto kúru mám osobně vyzkoušenou a všem ji doporučuji.
Někteří lidé reagují na jahody alergicky, objeví se jim například kopřivka či puchýřky na rtech a v ústech. Postižení jedinci by měli zkusit jíst biologicky pěstované jahody, protože tyto reakce často vyvolává kontaminace toxickými substancemi (hnojiva, postřiky). Pokud se reakce opakuje, může nesnášenlivost způsobit vysoká koncentrace tříslovin.
Alternativní medicína si velmi váží planého jahodníku, který se vyskytuje ve volné přírodě. Jahodník obecný, latinsky fragaria vesca l. je hojně rozšířená bylinka, která roste především na lesnatých stráních. Nejvíce léčivých látek má v sobě list, který se má sbírat v květnu, kolem sedmé hodiny ranní. Léčebně se ovšem využívají i malé jahůdky. Listy obsahují třísloviny, flavonoidy, vitamin C, draslík, silici a další látky. Plody zase pektiny, organické kyseliny, antokyan, aromatické látky a další.
Tato bylinka byla obdivována od nejstarších dob. Podle astrologie je jahodník zasvěcen Venuši, dále ho obdivovali i římští básníci Vergilius a Ovidius a zviditelnil ho slavný botanik Linné, který si pomocí něho vyléčil bolestivou dnu. V minulosti těhotné ženy nosívaly na břiše přivázaný pytlík se sušeným listím této rostliny, což jim mělo pomoci proti těhotenským obtížím.
Čaj z jahodníkových listů má velmi příjemnou chuť i vůni. Mezi jeho léčebné vlastnosti patří hlavně silný močopudný účinek, velmi dobře pomáhá právě při rozpadávání močových kamínků, zlepšuje metabolismus kyseliny močové. Dále snižuje lámavost cév, uklidňuje nervovou soustavu, zpomaluje rytmus srdce, snižuje krevní tlak a celkově tonizuje celý organismus. Plody lesního jahodníku doporučuji při léčbě revmatismu.
Jahodník patří k oblíbeným zdravotně-preventivním bylinkám. Každý kdo si chce uchovat pevné zdraví, by ho měl pravidelně zařazovat do svého pitného režimu. Můžeme ho pít samostatně či například v kombinaci s listem maliníku, ostružiníku, borůvky, heřmánku. Tato bylinka nemá žádné výrazné vedlejší účinky, doporučuji ji i pro malé děti od šesti měsíců věku, v tomto ředění: jednu lžičku již hotového čaje přidáme do dvou dcl čisté neperlivé vody, takto mícháme až do dvou let. Potom do věku pěti let dáváme dvě čajové lžičky již hotového čaje na dvě dcl čisté vody. Později tuto bylinku již míchat nemusíme. Na tento bylinkový čaj používáme pouze lístky z lesního jahodníku, protože pěstované odrůdy jahodníku léčivý účinek nemají.
Blahodárné účinky citrónu
Citróny jsou plody citrónovníku, mají elipsovitý tvar, k oběma koncům zúžený a bradavkovitou slupku. Dužina je složená ze segmentů, jež obsahují kyselou šťávu. Citrónovníky pochází z Indie a Číny. V současnosti se pěstují v celém Středomoří, Itálii, Španělsku, Kalifornii a na Floridě.
Citrony jsou bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících obranyschopnost organismu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránit některým buněčným změnám vedoucích například k rakovině. Vitamin C je silným antioxidantem, snižuje hladinu nestabilních molekul poškozujících buňky, známých jako volné radikály a pomáhá i posilovat srdce. Vědecké studie potvrdily, že nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.
Foto: dreamstime.com
Organismus také používá vitamin C k posílení obranyschopnosti organismu a tvorbě kolagenu, látky, která se podílí na stavbě pojivové tkáně a pomáhající při hojení nejrůznějších poranění. Vitamin C obsažený v tomto ovoci rovněž snižuje hladinu histaminu, látky, která přispívá k slzení oči a ucpávání nosu. Citróny obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku částečně předcházejí vzniku ledvinových kaménků. Dva a půl litru vody s příměsí šťávy z jednoho většího citrónu bez cukru jsou stejně účinné jako citrátové léky.
Bojovník s rakovinou
Vnitřní citrónová kůra, albeno, je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. Dále je v ní obsažena i látka limonen, která vykazuje určité působení proti růstu nádorů. Vědci se zaměřili hlavně na výzkum využití limonenu při prevenci a léčbě rakoviny, zejména prsu. Zjistili, že tato látka výrazně potlačuje růst nádorů. Zajímavé bylo také zjištění, že v organismu vyvolává rozpad estrogenu na slabší formu. Zvýšená hladina tohoto hormonu je spojována s vyšším ohrožením rakovinou prsu. Limonen rovněž posiluje jaterní činnost.
Osvědčené citrónové recepty
Citrónová očistná kúra
Touto kúrou si pravidelně dvakrát do roka zintenzivňuji detoxikaci. Potřebujeme: 3 dcl čisté neperlivé vody a lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě). Obě ingredience smícháme a po dobu čtrnácti dnů pijeme po douškách nalačno.
Citrónová šťáva – recept na krásu
Čerstvá šťáva z citrónu pomáhá pleť zklidnit, projasnit a zesvětlit. Tento přírodní prostředek bychom měli naší pokožce pravidelně dopřávat. Tato šťáva pomáhá i vybělit pihy a stařecké skvrny.
Pevné nehty díky citrónu
Šťáva z tohoto plodu velmi posiluje nehty. Zabraňuje jejich lámavosti, třepení a tvorbě záděrů. Stačí si jí jedenkrát denně potírat a masírovat nehtová lůžka. Jemnou masáží vnitřní kůrou (albenem) z citrónu si zase velmi zjemníme kůžičku kolem nehtů.
Lék na bolesti v krku
Když mám podrážděný krk, tak mi nic nepomůže tak rychle jako tento prostředek. Potřebujeme: lžíci kvalitního tekutého medu, půl lžičky čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě). Med a citrónovou šťávu dobře promícháme a pomalinku cucáme v ústech. Tento přírodní prostředek nás účinně zbaví bolesti v krku.
Přírodní deodorant
Díky citrónové šťávě můžeme předejít nepříjemnému zápachu potu. Stačí si dvakrát za den tímto ovocem potřít podpaží a úspěch je zajištěn.
Hubněme pomocí citrónů
Účinné obsahové látky tohoto plodu urychlují metabolismus bílkovin a pomáhají tak při snižování tělesné hmotnosti.
Citrónová šťáva – přírodní tužidlo na vlasy
Citrónová šťáva dodává vlasům lesk, vitalitu a rovněž je účinně tuží. Po umytí si ji vetřeme do mokrých vlasů a můžeme si upravovat.
Citrónová šťáva je rovněž výborným prostředkem při zánětech dutiny ústní, například dásní či při aftách. Čerstvou šťávou si po dobu pěti dní několikrát denně vyplachujeme ústa.
Citróny jsou chemicky ošetřovány, proto upřednostňujeme tyto plody v bio kvalitě.
Titulní foto: Peter Chigmaroff