Léčivá síla kamenů II
21.2.2008, Simona Grygárková, článek
Petroterapie využívá léčivé energie obyčejných kamenů, drahokamů či ušlechtilých nerostů. Kameny se však musí pečlivě třídit, neboť jen některé jsou léčivé a harmonující. Touto technikou lze vyléčit mnoho neduhů. Naučte se využívat léčivou sílu kamenů ve svůj prospěch.
Křišťál na pročištění mysli
Křišťál je bezbarvý kámen. Jeho název je odvozen z latinského slova crystalus, tj. krystal. Křišťál byl známý již starým Římanům, kteří z něho vyráběly ozdobné předměty. Považovali ho za zkamenělý led a domnívali se, že krystaly křišťálu vznikají ze zmrzlého ledu, který nerozpustí ani vysoká teplota. Křišťál je čirá a dokonale průhledná odrůda křemene. Je velmi citlivý na teplo, působením vysokých teplot praská. V přírodě je hojně rozšířen. Mágové a senzibilové křišťál používají pro zvýšení duchovní síly a ke zhotovení pendlu. Známá křišťálová koule sloužila k předpovídání budoucnosti a jiným psychologickým metodám. „Křišťál přispívá k vlastnímu zdokonalení, je velmi vhodný pro meditace. Pročišťuje duševně i tělesně. Účinně pomáhá při srdečních nemocech, problémech se střevy.“ Křišťál je podle astrologie vhodný pro znamení lva (21.7.-20.8.), kozoroha (21.12.-20.1.).
Lapiz lazuli pro neutralizaci toxinů
„Larisu lazuli se říká „kámen kouzelníků“. Je to tradiční léčivý kámen, který pomáhá člověku nalézt stezku dokonalého osudu. Je vhodný pro meditace, mantická cvičení a telepatii. Neutralizuje toxiny v organismu. "Pomáhá při očních potížích, poruchách žláz s vnitřní sekrecí a nemocech hrdla a průdušek. Celkově tělo posiluje,“ sděluje pan Vítězslav. Lapis lazuli je vhodný pro všechna znamení.
Malachit ke zlepšení vytrvalosti
Malachit je světle zelený, smaragdově zelený až černozelený kámen. Jeho název je odvozen z řeckého slova malache, které znamená sléz. Malachit vzniká větráním mědi a měděných rud. Je to jeden z mála nerostů, který je současně ozdobným kamenem i rudou. „Malachit podporuje vytrvalost a dodává tělu energii. Pomáhá při léčbě očních obtíží, špatné funkci srdce, padoucnici. Odstraňuje z těla toxiny a omezuje růst tukové tkáně. Využívá se pro spojení s mužským principem jang a pro mobilizaci principu jin.“ Ve starém Řecku byl malachit dáván dětem do kolébek, aby je ochraňoval. Malachit je podle astrologie vhodný pro znamení vah (21.9.-20.10.).
Obsidián – věř sám v sebe
Obsidián má černou, šedou, hnědou nebo zelenou barvu. Tento kámen byl údajně pojmenován podle Římana Obsidiána, který ho poprvé přivezl z Etiopie do Říma. Obsidián je přírodní sopečné sklo, které vzniklo rychlým tuhnutím magmatu. Má vysoký lesk, je křehký a citlivý na vysoké teploty. „Obsidián posiluje víru ve vlastní schopnosti. Je určitým druhem prevence proti infekčním chorobám a pomoc při zažívacích potížích.“ Obsidián je podle astrologie vhodný pro znamení kozoroha (22.12.-20.1.), štíra (24.10.-22.11.).
Opál léčí oči
Opál má bílou, šedou, modrou, zelenou, oranžovou někdy černou barvu. Jeho název je odvozen ze staroindického slova upale, které znamená drahocenný kámen. Nejvíce se cenní černé opály. „Opál pomáhá při očních problémech,“ vysvětluje pan Kotvík. Opál je podle astrologie vhodný pro znamení raka (22.6.-22.7.).
Růženín – kámen zamilovaných
Růženín má světle až sytě růžovou barvu.Tuto barvu vytváří příměs manganu. Není ovšem stálá, časem bledne. Je to kámen dobra, lásky a zdraví. „Legenda praví, že je to kámen zamilovaných. Na jeho frekvenci lez posílat lásku komukoliv a dostávat ji od jiných. Doporučuje se držet kámen asi dvě minuty v dlani a jemně třít. V duchu myslete na někoho, komu posíláte lásku. Růženín uklidňuje a zahání smutek. Je vhodný při rekonvalescenci po různých nemocech. Pomáhá i při střevních chorobách.“ Růženín je podle astrologie vhodný pro znamení býka (21.4.-20.5.).
Safír pro pozitivní myšlení
Safír má různé odstíny modré někdy je bezbarvý, jindy žlutý, zelený, fialový nebo téměř černý. Jeho název pochází z řeckého slova sappheiros, které je pravděpodobně hebrejského původu a znamená modrý. „Safír byl vždy pokládán za nejušlechtilejší drahokam, protože byl označován jako mystický modrý kámen Jupiterův a kámen mladých jeptišek. Přináší dobré myšlenky a pocity. Zlepšuje krevní oběh a čistí krev. Upevňuje věrnost a čistotu ducha i těla. Magickou silou je obdařen tzv. astenický safír. V jeho středu se protínají tři stříbrné linie, které symbolizují víru, naději a lásku,“ vysvětluje pan Vítězslav. Safír je podle astrologie vhodný pro znamení ryb (21.2.-20.3.), střelce (24.11.-21.12.).
Smaragd pro radost ze života
Smaragd má světle až tmavě zelenou barvu, může však být i žluto zelený. Jeho název je odvozen z řeckého slova smaragdos, jehož původ sahá snad až do perštiny. Znamená zelený kámen. Smaragd je nejdražší odrůda berylu. Smaragd byl znám jako ochránce námořníků na dalekých plavbách. Na krku ho nosili také věštkyně a mágové, aby jim pomohl zvýšit jejich jasnozřivost. „Přináší veselí a radost. Zvyšuje koncentraci. Legenda praví, že kdo nosí smaragd dožije se ve zdraví vysokého věku.“ Smaragd je podle astrologie vhodný pro znamení býka (21.4.-20.5.), vah (24.9.-23.10.).
Tygří oko zajistí sebedůvěru a odvahu
Tygří oko má zlatavožlutou nebo zlatohnědou barvu. Jeho název je odvozen z kolébavého třpytu, který se objeví na kameni po vybroušení do vhodného tvaru. „Tygří oko vzbuzuje u svého majitele sebedůvěru a odvahu. Pomáhá při léčbě bronchitid a astmatu, odstraňuje deprese a oční potíže.“ Tygří oko je podle astrologie vhodné pro znamení blíženců (21.5.-21.6.), štíra (24.10.-22.11.).
Tyrkys – kámen štěstí
Tyrkys má nebesky modrou barvu, ale může být i modro zelený, jablkově zelený, hnědý či černý. Jeho název pochází z francouzského slova tourquois, které znamená turecký. Obchodní cesty s tyrkysem vedly v minulosti přes turecké území. Jeho zvláštností je, že stejně jako člověk prochází mládím, zralostí a stářím. Mění svou barvu od bílé až po zelenou. Nejvzácnější je čistá modrá barva. „Tyrkys je od minulosti považován za kámen štěstí. Když člověku hrozí nebezpečí, stárne před očima i jeho kámen. Odstraňuje nespavost a upravuje tělesné funkce. Pokud jej nosí člověk, který je nevyléčitelně nemocný, ztrácí s ním jeho kámen lesk a umírá,“ popisuje pan Kotvík. Tyrkys je podle astrologie vhodný pro znamení střelce (24.11.-21.12.).
Vltavín vás zbaví migrény
Vltavín má lahvově zelenou až hnědo zelenou barvu. Byl pojmenován podle řeky Vltavy, v jejímž povodí byl prvně nalezen. První zmínky o vltavínu pocházejí z roku 1788. Jeho vznik a původ nebyl dosud uspokojivě vysvětlen. Moderní teorie uvádějí, že vltavíny vznikly nejspíš při dopadu obrovského meteoritu na povrch Země. Vltavíny mají nepravidelný tvar a jejich povrch je zbrázděn četnými žlábky a jamkami. „Tento kámen odstraňuje únavu, malátnost, zvyšuje imunitu a zmírňuje migrény.“ Vltavín je podle astrologie vhodný pro znamení blížence (21.5.-21.6.).
Záhněda zažene nervozitu
Záhněda má hnědou až černou barvu, ale může být i kouřově šedá. Její jméno je odvozeno z kouřového zabarvení. Záhněda je krystalovaná odrůda křemene. „Tento kámen byl vždy pokládán za kámen jasnovidců. Posiluje koncentraci, odstraňuje nervozitu, pomáhá při sluchových onemocněních. Záhněda vedena jako měsíční kámen, ale je vhodná pro léčitele a jiné sensibily,“ vysvětluje pan Vítězslav.
Léčba barvami
„Je též teorie, že drahé kameny mohou pomáhat při léčbě nejrůznějších onemocnění pomocí barev. Kameny jsou dle této teorie zhuštěné barvy nejvyšší intenzity a takové mají na člověka velký vliv a pro každého jedince se hodí jen určité drahé kameny. Například agresivní člověk by neměl nosit žádný červený kámen, protože tuto vlastnost ještě zesiluje.“
- Zelená vyjadřuje důvěru, naději a uvolnění.
- Hnědá barva jistotu, zakořeněnost a bezpečí.
- Modrá je symbolem vnitřního klidu a brání strachu a úzkostem.
- Červená barva oproti tomu působí nebezpečně až agresivně.
- Bílá obsahuje celé barevné spektrum a zesiluje účinek každé jiné barvy.
- Černá zase působí zcela neutrálně a potlačuje emoce.
Máte obtíže? Zvolte si svůj kámen
„A takto podle této teorie, kterou objevili v Německu působí určité kameny proti nejrůznějším potížím,“ popisuje pan Kotvík.
- Smaragd – pomáhá odstranit bolesti hlavy, neuralgie a srdeční onemocnění.
- Diamant – posiluje účinek ostatních kamenů, pomáhá při kašli, astmatu.
- Safír – mírní bolesti všech druhů. Pomáhá odstranit psychické napětí. Je vhodný při kožních onemocněních a nádorech.
- Korál – pomáhá při žaludečních potížích a nemocných játrech.
- Topas – pomáhá proti nespavosti a stresu.
- Ametyst – pomáhá při poruchách koncentrace a stresových situacích a při dětských nemocech.
- Jantar – pomáhá při dýchacích obtížích, kašli, ušních nemocech a revmatismu.
- Perla – pomáhá tělu přijímat více vlhkosti, působí při kašli a bronchitidách, horečce. Uklidňuje žlučník.
- Rubín – aktivizuje krevní oběh, vyrovnává nízký krevní tlak
- Granát – tonizuje srdce a působí proti jeho poruchám.
Petroterapie – léčba pomocí kamenů
Jedna z terapií, která se také zabývá léčbou kamenů se nazývá petroterapie. „Petroterapie využívá léčivé energie obyčejných kamenů, drahokamů či ušlechtilých nerostů. Ta může být kladná, tzn. vyzařující, nebo záporná, čili absorbující energii z prostředí.“ Kameny se však musí pečlivě třídit, neboť jen některé jsou léčivé a harmonující. Touto technikou lze vyléčit mnoho neduhů. „Při této terapii jde o to, aby se frekvence vibrací kamene shodovala s kmitočtem energo-informačního systému člověka, pro něhož se kámen vybírá, případně orgánu, na který má léčivě působit. Jak je známo, vibrace nemocného orgánu se ve srovnání s hodnotami zdravého ústrojí snižují. Musí se tedy vybrat kámen, který má takovou vibraci jako ten oslabený orgán pacienta. Když se následně frekvence postiženého orgánu zvýší, použije se jiný kámen.“
Chcete se dozvědět více? Vyhledejte odborníka
Člověk, který vykonává petroterapii musí být od přírody senzibilní, aby se dovedl rozpoznat proudění energie z člověka i kamenů. Tyto energie rozpoznáváme například z kyvadélka. „Základní podmínkou petroterapie je biodiagnostické určení, to znamená, zda choroba představuje energetický nedostatek či přebytek. Podle toho se volí nerost, který tento vnitřní deficit vyrovná.“ Člověk musí zjistit, co jeho onemocnění obnáší, což laik většinou nedokáže. „Nevybírám kameny jen tak, pro potěšení, přesně vím, co činím,“ dodává pan Vítězslav. Někteří léčitelé tuto metodu převzali a dosahují skvělých výsledků například v kombinaci s fytoterapií. Kameny se ponoří do vody a z ní se pak připraví bylinný čaj.
„Stejně jako rostliny i kameny v sobě skrývají velké léčivé účinky. Síla přírody je nepřekonatelná, jen lidé musí otevřít svá srdce a začít ji vnímat,“ dodává na konec pan RnDr. Vítězslav Kotvík.
Titulní foto: Daniel Sroga