Maďarské lázně čtyřikrák jinak
27.11.2006, Jiří Zatloukal, článek
Maďarské lázně jsou tradičně oblíbeným cílem výletů a dovolených. V poslední době spolu s rychlým zkvalitňováním služeb a zřizováním nových wellness hotelů a center k návštěvě přímo vybízejí. Z velkého množství středisek pro Vás vybíráme čtyři.
Paříž na Dunaji
Jako první na řadu musí přijít Budapešť. Tato "královna Dunaje" nebo "Paříž na Dunaji", jak se jí často přezdívá, zaujímá nádhernou polohu v klikatícím se širokém toku řeky, který dvoumiliónovou metropoli dělí na kopcovitý Budín a rovinatou Pešť. Právě nábřeží Pešti bylo prohlášeno UNESCEM za část světového kulturního dědictví. V Budapešti se nachází přes třicet termálních pramenů, což je světový unikát, a deset z nich dosáhlo označení lázně.
Budapešťskou sítí metra, která je nejstarší na evropském kontinentu, lze navštívit i obrovské podzemní bludiště jeskyní pod Budišínskými vrchy. Právě odtud léčivé prameny prýští a napájejí dvanáct relaxačních a léčebných komplexů Budapešti.
Gellértovy termální lázně
Jedním z nejelegantnějších lázeňských míst jsou bezesporu Gellértovy termální lázně. Nabízejí jak klasické termální a perličkové koupele, tak současné wellness procedury a je z nich krásný výhled na řeku Dunaj a okolní vrchy.
Vápenitá slabě kyselá hydrogenuhličitanová radioaktivní voda obsahující mnoho minerálních látek je vhodná pro koupele a pitné kúry nebo inhalace. Služby jsou zde velmi kvalitní a cenově dostupné.
A kdo by si chtěl teplou vodu nejen užívat, ale i zužitkovat pro posílení své zdravotní kondice, nalezne zde příznivé podmínky pro léčení pohybového ústrojí, kloubů či jen vhodné podmínky ke strávení rekonvalescence po úrazu.
Termální městečko Hévíz
Toto nejznámější a nejstarší lázeňské městečko v Maďarsku je vzdáleno pouhých šest kilometrů od severního pobřeží Balatonu. Už od 18. století se rozrůstá kolem teplovodního termálního jezera, které je největší v Evropě a druhé na světě.
Prameny teplé a studené vody vyvěrají z hloubi země prasklinou, která je 38 metrů pod hladinou jezera, a zaplňují prostor kráteru. Teplota mírně radioaktivní vody obsahující síru, alkálie, hydrogenuhličitany a zejména soli vápníku dosahuje v létě 32 až 35°C a v zimě i při venkovní teplotě –10 C neklesá pod 23°C. Jezerem protéká rychlostí 410 l/sekundu, to znamená, že se v jezeře každý druhý den vymění osmdesát miliónů litrů vody.
Hladina je poseta rozkvetlými egyptskými lotosy a indickými lekníny, příjemně zkrášlujícími jeho vzhled. V okolí pak působením teplých par vniklo specifické mikroklima, které pomáhá uchovávat lesní porost. Voda je vhodná ve formě lázně pro léčení kloubových onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí a páteře a při gynekologických potížích. Jako pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího systému a problémů s dásněmi.
Do Hévízu se však nejezdí pouze za termální vodou, která léčí už více než 200 let, ale městečko je vyhlášeno také příjemnou atmosférou. Je tu mnoho restaurací a hospůdek, které podávají místní jídla a také kavárny, cukrárny a noční kluby.
Vyrazit se také dá do blízkého zámečku Festetic v Keszthely, kde je proslulá knihovna Helikon. Turistickými zajímavostmi jsou zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu a za návštěvu také stojí zajímavosti a přírodní krásy blízkého Balatonu.
Termální lázně Dombovár
Stranou od velkých turistických center v překrásném údolí zalesněné pahorkatiny se ukrývají termální lázně jako stvořené k odpočinku. Od městečka Dombovár jsou vzdálené 4 kilometry. Lázeňské koupaliště zde bylo původně vystavěno v šedesátých letech pro místní občany. Postupně se však rozrostlo v lázeňské středisko s hotely, restauracemi a bary. Před dvěma lety pak byly lázně rozšířeny o novou wellness část, takže v současnosti Dombovár navštíví více než 200 000 hostů ročně.
V rekreační části lázní naleznete dva kryté bazény s léčivou vodou o teplotách 36°C a 38°C. Voda působí blahodárně na např. žaludek, pohybové ústrojí, gynekologické potíže.
Ubytovat se lze v soukromých domcích, apartmánech či hotelu, podle toho, chcete-li strávit pobyt klidnější nebo naopak ve víru nočního života.
Pokud jsou vašimi koníčky pěší túry, vyjížďky na kole nebo na koni, rybaření, máte rádi dobré víno, a zároveň toužíte po osvěžení v teplé lázni, je toto místo k vašemu odpočinku a relaxaci jako stvořené.
Visegrád
Visegrád je především bývalé královské sídlo, kde se už v roce 1335 konal první středoevropský "summit", na němž český, polský a uherský král uzavřeli hospodářskou dohodu namířenou proti dominantní roli Vídně. Z obnovených prostor hradu se otevírá nádherný pohled na panorama záhybu řeky Dunaje.
S využitím termálního pramene zde bylo vystavěno koupaliště, později rozšířené a modernizované na wellness hotel, který v současnosti nabízí speciální léčebné terapie. Po odpoledni stráveném v perličkové lázni, masáži či prostě jen ve fitness lze zajít do místních restaurací a pochutnat si na specialitách maďarské gastronomie. Její pravý půvab lze poznat pouze v Maďarsku.
Maďarsko není tak daleko, jak se zdá. Přesvědčte se sami. Skýtá výjimečné termální prameny a to vše za dostupnou cenu.
Titulní foto: www.wellnesshetvege.hu