Maďarsko jako na dlani: sever země
13.6.2008, Jana Schmiedtová, článek
Láká vás zahraničí, ale neradi trávíte dlouhé hodiny na cestách? Přemýšlíte o výletu za poznáním, kde se ale dočkáte mimo historických památek i odpočinku a relaxace? Chcete jet s celou svou velkou rodinou nebo jen ve dvojici? Ať tak či tak, co třeba Maďarsko?
Sever Maďarska je země zaslíbená lázeňským bonvivánům, milovníkům vína a dobré kuchyně, rodinám s dětmi, sportovcům i turistickým nadšencům. Nezáleží na tom, zda jste tady letecky, autem, autobusem, pěšky, na kole nebo na tříkolce, určitě budete spokojeni, severní Maďarsko je připraveno splnit všechny požadavky týkající se vaší zasloužené dovolené.
Eger – město mýty opředené Býčí krve i vůně jasmínových keřů
Necelých sto dvacet kilometrů od hlavního města Maďarska, od Budapešti, mezi pohořím Mátra a vrchovinou Bükku leží Eger, krásné město s historickým centrem a hradem ze třináctého století. Toto místo je proslulé především svou hluboko do minulosti sahající lázeňskou tradicí, díky které je odnepaměti vyhledávaným turistickým cílem. První záznamy o místních pramenech zázračných léčivých schopností se datují do roku 1488. V šestnáctém století zde prý stály už troje turecké veřejné lázně a koupele v léčivé – mírně radioaktivní – termální vodě byly na denním pořádku.
V Egeru, kde dnes žije asi šedesát tisíc stálých obyvatel, si na své přijdou jak vášniví milovníci tradiční maďarské kuchyně, vyznavači vína, tak i zarputilí návštěvníci historických památek. Pošmáknout si na rybí polévce hálaszlé, guláši, zapečené cibuli nebo balatonském candátovi můžete v nespočtu místních hospůdek a restaurací, které budou díky kurzu forintu ke koruně vstřícné i k vašim peněženkám. Lákavé je také prostředí malebných vinných sklípků, které se v několika kilometrové řadě táhnou pod městem a lákají k posezení. Právě tady uzrává slavná Býčí krev neboli Bikavér, jedna z odrůd slavných egerských červených vín.
Pro ty, kteří rádi poznávají nové kraje skrze jejich historii, je Eger též výbornou destinací. Vedle středověkého hradu, ze kterého je krásný pohled na celé město i okolí, tu naleznete několik historických staveb z tureckého období včetně impozantního minaretu, na který vede výstup dlouhý sedmadevadesát schodů. Další památkou je rozlehlá bazilika v neoklasicistním stylu, která byla postavena v roce 1836 podle návrhu architekta Józsefa Hildy. Jde společně s lyceem, dnes sídlem Pedagogické fakulty, o architektonické dominanty města. Naleznete tady i arcibiskupský palác, mnoho kostelů (mezi nimi i pravoslavný srbský), barokních domů i krásných zelených parků, které jsou bohatě osázeny jasmínovými keři. Romantická noční procházka osvětleným centrem města patří podle místních usedlíků k turistickým nutnostem.
Lázně paši Arnauta
Do lázeňského centra v Egeru, které je proslaveno svými koupelemi, je možné jet během zimních i letních měsíců. Zdejší léčivá hydrogenuhličitanová voda je bohatá na vápník a hořčík a v důsledku poměrně vysoké radiové emanace patří do skupiny radioaktivních termálních vod. Je vhodná především pro léčení chronického pocení, poruch pohybového ústrojí, zánětů kloubů, tedy revmatismu, a koupele se také doporučují během pooperačních terapií. Příznivě zdejší voda působí i na ozdravení kůže.
Tip na výlet
K zajímavým turistických cílům tohoto regionu patří asi dva kilometry od města vzdálená dolina Szarvaskő, kde můžete ochutnat i zakoupit mnoho druhů proslavených egerských vín, a to přímo od vinařů - profesionálů. Dále pak zcela jistě navštivte nedaleký Szilásvárad, kde se nachází hřebčín nádherných maďarských lipicánů, což je ušlechtilé koňské plemeno (kůň má většinou nádherně bílou barvu a vyniká svou krásou).
Lázně Bogács – oáza klidu daleko od běsnících davů
Pokud holdujete více klidným místům daleko od pulzujících metropolí, věnujte pozornost malé – dvoutisícové – vesničce Bogásc. Ta se nachází necelých dvanáct kilometrů od města Egeru v rozšířeném údolí potoka Hór. Rozkládá se na úpatí Bukového pohoří, které je součástí Maďarského národního parku. Díky mnoha údolním hrázím jsou v tomto okolí vedle turistiky také skvělé podmínky k rybolovu.
V druhé polovině padesátých let minulého století zde vytryskl silný pramen, a to během hledání ložisek nerostného bohatství. Termální voda s vysokým obsahem síry, hydrogenkarbonátu, kalcia, sodíku, chloridu a sulfidu dosahuje teploty až 70 °C. Pomáhá při léčení chronických potíží pohybového ústrojí, revmatismu, potížích dýchacích cest, žlučníkových, jaterních a kožních problémech a je vhodná i k rehabilitaci zlomenin. Pitná kúra účinně působí při poruchách zažívacího ústrojí a střevního systému.
Lázně jsou otevřeny veřejnosti celoročně a disponují třemi termálními bazény (teplota vody od 34 do 38 °C), plaveckým (24 až 26 °C) i dětským bazénem (36 °C). Každý rok je zde pro lázeňské hosty organizován lázeňský festival, festival písní a festival vína. Oficiální webové stránky města najdete na této adrese.
Solné lázně Egerszalók
Vesničku Egerszalók naleznete šest kilometrů od města Eger, v údolí potoka Laskó a mezi kopci Mátra a Bükk. V roce 1961 zde nečekaně vytryskl, opět během hledání nafty, silný pramen termální vody z hloubky více než čtyři sta metrů pod povrchem země. Ten byl na základě výzkumů prohlášen v roce 1992 za léčivý. A tak se místo stalo vedle tradičních maďarských vín z bílé a modré révy známé i jako oblíbená lázeňská destinace. Voda dosahuje teploty 68 °C a účinně pomáhá při léčení kloubních a revmatických potíží, nemocí páteře, kostních problémech, deformací pohybového ústrojí, některých gynekologických potížích a rozšířené sklerózy.
Před rokem zde byly otevřeny zcela nové termální a wellness lázně vhodné pro celou rodinu. Najdete tu sedmnáct venkovních a vnitřních bazénů, vanové lázně, ponorný bazén, perličkovou koupel, masážní vany, finskou a bio saunu i parní lázně. Okolí města je vhodné pro pěší turistiku i cyklistiku
Opravdu krásným zážitkem je pohled na velkou zářivě bílou solnou homoli nad lázněmi, která působí jako ojedinělý přírodní úkaz v kontrastu s tmavým vše obklopujícím borovicovým lesem. Vznikala a vzniká postupem času na úbočí kopce po stranách potoka vinoucího se od termálního pramene, a to díky postupnému usazování se ve vodě obsažené soli.
Co je to finská sauna a bio sauna? A jaký je v nich rozdíl?
Zaráží vás dělení typu saunování? Zde je malé vysvětlení: slovo sauna pochází z finského slova, které označovalo místnost nebo malý domek, který se vytopí za účelem relaxačního a léčivého prohřívání se, které blahodárně působí na psychiku člověka. Sauna musí být vyložená dřevem, jde o dobře izolovaný prostor od okolí. Nutným vybavením jsou kamna, která místnost vyhřívají. V takzvané finské sauně jsou na nich umístěny kameny. Ty se čas od času pokrápí vodou, aby vznikla pára a zvýšila se tak vlhkost vzduchu. Účinky finské sauny jsou zdravé pocení (na rozdíl od například potu způsobeného stresem), čistění a posilování organismu i jeho imunity. Pravidelné saunování pomáhá dosáhnout přirozené rovnováhy člověka, zvyšuje jeho odolnost vůči stresu a pečuje o jeho pleť.
Bio sauna je chytrou alternativou pro ty, kteří nemohou ze zdravotních důvodů chodit do obyčejné sauny parní nebo sauny finské. Prostor je vyhřátý na pouhých 60 °C a vlhkost vzduchu uvnitř je šedesát procent – tím se bio sauna podobá sauně parní. Tento způsob saunování je vhodný i pro kardiaky, protože se místnost vyhřívá do menších teplot. Bio sauna účinně pomáhá při léčbě a regeneraci horních cest dýchacích.
Recept na závěr
Maďaři si potrpí na dezerty, zvláště pak na všechny druhy těch pečených a s ovocem. Třešňový koláč patří do tradičních delikates, které byste si během své cesty rozhodně neměli nechat ujít. Většinou je servírován s šálkem kvalitní silné černé kávy, pro děti se nabízí čerstvé šťávy ze sezónního ovoce. Následující jednoduchý recept je pro čtyři osoby.
Ingredience
230 gramů másla
8 kusů vajec
330 gramů mouky
zhruba 0,5 kila třešní (může být použit i jiný druh ovoce – jahody, borůvky atp.)
100 gramů moučkového cukru
Postup
Nechte máslo asi dvacet minut volně ležet v misce, aby jeho teplota odpovídala pokojové teplotě a bylo snadno roztíratelné. Rozklepněte vejce a opatrně oddělte žloutky od bílků. Žloutky přidejte k máslu a utřete směs dřevěnou vařečkou do hladka. Přidejte postupně mouku. Rozšlehejte bílky na tuhý sníh, ten vmíchejte do směsi, kterou pak nechte chvilku odstát. Vymažte formu a vlijte do ní připravené těsto. Na něj naklaďte do jedné vrstvy vypeckované třešně. Pečte ve středně vyhřáté troubě asi patnáct až dvacet minut. Horký koláč nakrájejte a podávejte jemně pocukrovaný. Čerstvý bývá nejlepší!
Hezký den! Jó napot!
Titulní foto: marksquires.com