Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Mariánské Lázně: minerální prameny, krásná příroda

20.1.2006, Patrik Steiner, článek
Mariánské lázně leží v malebném údolí uprostřed krásné přírody. Minerální prameny a léčivý Mariin pramen přispívají k léčbě mnohých nemocí a k celkové regeneraci organismu.
Kapitoly článku:
  1. Mariánské Lázně: minerální prameny, krásná příroda
  2. Historie
  3. Volný čas

Lázeňské procedury


Čistý vzduch, lázeňské lesy, skvostná architektura, bohatý kulturní, sportovní a společenský život vytvářejí jedinečnou atmosféru tohoto vyhledávaného lázeňského města. Svou návštěvou je poctili mezi jinými i takoví velikáni jako Johann Wolfgang Goethe, Friderich Chopin a anglický král Edward VII., který se léčil v lázeňském hotelu Nové Lázně celkem devětkrát (1897 - 1909).


Pitná léčba


Množství vypité minerální vody se pohybuje podle diagnózy a stavu nemocného. Obyčejně od 3/4 litru denně rozdělených do několika dávek U nemocných s močovými kameny a chronickými záněty močových cest je snaha naučit je pít tak, aby ve zvýšeném příjmu tekutin, který je významným preventivním faktorem u těchto chorob, pokračovali také doma. Z přírodních léčivých kyselek vyvěrajících v mariánských lázních a okolí se jen malá část vypije nebo stočí do lahví. Větší část minerálních vod slouží pro uhličité koupele.


Uhličité koupele


Podávají se vzhledem ke značné korozi materiálu ve speciálních kovových vanách. Teplota vody je 32 – 36 stupňů Celsia. Využívá se zde skutečnosti, že oxid uhličitý se vstřebává do kůže a způsobuje rozšíření kožních cév, vedoucí ke změně rozložení krevního řečiště i k poklesu periferního cévního odporu. Uhličité koupele se předepisují především u chorob ledvin, vegetativních dystonií, u srdečně cévních chorob a jiných nemocí. Koupele mají regenerační účinek na organismus, stabilizující krevní oběh. Jsou základem hydroterapie v Mariánských Lázních.


Plynové koupele


Je pro ně využíván oxid uhličitý z Mariina pramene. Mariin plyn je tvořen 99% CO2, inertními plyny a H2S. Při plynových koupelích se pacienti ponořují do zřídelního plynu. V této formě je plyn vstřebáván kůží, přičemž nedochází k ovlivnění pacienta hydrostatickým tlakem vany naplněné vodou.


Plynové injekce


Jsou vhodné k léčení například některých kožních nemocí. Použití plynových injekcí (lépe insulfací) oxidu uhličitého se v Mariánských Lázních rozšířilo po 2. světové válce.


Peloidy


Patří mezi klasické přírodní léčivé zdroje. Jsou to upravená bahna, slatiny, rašeliny, které se po určité úpravě a ohřevu podávají ve formě zábalů nebo obkladů. Původně se slatina těžila přímo u Mariina pramene.


Prameny a pavilony pramenů


V okolí Mariánských Lázní vyvěrá přes sto minerálních pramenů, ve městě jich najdeme kolem čtyřiceti. Těsná blízkost velmi rozdílných pramenů je balneologickou raritou. Teplota všech pramenů se pohybuje od 7° do 10°C, jsou to tedy studené kyselky. Při naordinovaných pitných kúrách se zpravidla pije tři čtvrtě litru denně. Minerální prameny slouží také k inhalacím a minerálním koupelím.

zdroj: Lázně Karlovy Vary,