Meduňka lékařská
31.5.2006, Kateřina Samuelová, článek
Meduňka vás omámí příjemnou citrónovou vůní a koupele vám pomohou zbavit se stresu. Meduňka vám pomůže i na problémy se špatným usínáním.
Charakteristika
Meduňka je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až osmdesáti cm. Rostlinka vyrůstá ze šupinatého oddenku, má řapíkaté, tenké lístky a světle růžové kvítky. Květenství je uspořádané v lichopřeslenu. Její původ se váže k Středomoří, ale rychle se dostala i do vnitrozemí a cítí se u nás jako doma.
Pěstování
Meduňce svědčí slunná místa, která jsou bohatá na živiny. Rozmnožuje se pomocí semínek nebo dělením trsů. Semena se vysévají v dubnu, případně v květnu, do pařeniště nebo volné půdy. Na podzim či příští rok se rostlinky rozsazují do vzdáleností 40 x 35 cm. Meduňka nám za dobrých podmínek a v hluboké půdě vydrží okolo čtyř let.
Účinky
Meduňka je již od dávných dob oblíbená pro své léčebné účinky. Naši předkové věřili, že je obdařena mocí, která posiluje srdce i mozek a obveseluje naši mysl. Dokonce měla tato rostlinka pomáhat proti otravě z hub a zahánět strašidla.
Každopádně dnes sbíráme listy v červnu a v červenci, kdy se rostlinka chystá ke květu. Ke sběru je nejlepší čas, kdy je venku chladněji, neboť přílišné horko by mohlo zapříčinit ztrátu silice. Listy meduňky se suší ve stínu a dále se uchovávají v uzavřených nádobách. Rostlinka by si měla zachovat svou typickou lehce citrónovou vůni.
Meduňka obsahuje silice, třísloviny a triterpenické kyseliny. Vnitřně se užívá „čaj“, který se připravuje z jedné čajové lžičky meduňky a vody, pijí se dva až tři šálky denně. Rostlinka uklidňuje, působí proti nadýmání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest a podporuje tvorbu žluče.
Tip: Pokud máte problémy s usínáním, uvařte si na noc šálek meduňkového čaje. Bude se vám tak usínam mnohem snáze.
Použití
V léčitelství se meduňka používá při srdečních neurózách nebo psychoneurotických obtížích. Připravují se z ní i koupele a pěny k tomuto účelu. Další alternativou využití je koření. Můžeme ji aplikovat tam, kde se přidává citrón nebo citrónová kůra. Její lístky se používají čerstvé i sušené. Hodí se do bowlí, salátů i omáček. Vyvarujte se ovšem vaření lístků, protože pak ztrácejí své vlastnosti. Jinak ji lze použít i jako ozdobu nápojů či jogurtových pamlsků.