Modeling - svět modelek bez růžových brýlí
18.6.2007, Jana Charvátová, článek
Kate Moss, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford… vídáte je v prestižních časopisech, na billboardech a módních přehlídkách. Působí bezstarostně a étericky, jakoby jejich jediným smyslem bylo usmívat se, vrtět boky a vydělávat miliony dolarů. Omyl - za tímto pozlátkem se skrývá spousta dřiny, disciplíny a sebekázně. Stát se slavnou modelkou či miss je sen spousty dívek, ale jen některým se splní a stane se skutečností.
Modelingové agentury
Po celém světě existuje mnoho modelingových agentur. Přihlásit se do solidní agentury je prvním krokem na cestě, jak se stát úspěšnou modelkou. Spousty dívek se o to pokusí, ale většina jich odchází domů s tím, že nejsou typem dívek, které jsou v současné době žádané a jejich sen zůstává jen snem.
Co všechno musí modelka splňovat
V současné době si agentury hodně vybírají, problém je v tom, že modelek je o mnoho víc, než práce pro ně. Mezi požadavky agentur patří výška nad sto sedmdesát tři centimetrů, zajímavá tvář, štíhlá postava, zdravé vlasy, nehty a pleť. Měla by být přirozeně krásná, ale krásná tvářička a štíhlá postava nezaručí modelce úspěch. Důležité je, aby měla přitažlivý vzhled a vlastnosti, které jsou pro modeling důležité: flexibilita, komunikační schopnosti (výhodou je znalost cizích jazyků), přizpůsobivost a nadšení učit se nové věci.
Trendy se mění
Kdysi byly žádané „extrémní modelky“, které měly tetování a krátký funky účes. Dnes je trend vypadat normálně a zdravě. Pro každou modelku je důležité vlastnit portfolio profesionálních fotografií – book. Tato kolekce obrázků je pro ně něčím jako vizitkou. V naší republice existuje mnoho větších i menších agentur, ale jen u těch větších a známějších se může dívka dopracovat k tomu, že bude cestovat po světě a následovat slavné české top modelky, jako je Karolina Kurková, Simona Krainová, Hana Soukupová, Petra Němcová, Tereza Maxová, Daniela Peštová, Veronika Vařeková a mnoho dalších.
Ale jak tedy poznat solidní agenturu?
Nejdřív by si měla dívka ověřit jednoduché věci, jako je stálá adresa, telefon…, poté si zmapovat, jak dlouho je na trhu a které úspěšné modelky agenturu reprezentují a hodně se také pozná z toho, jak se k ní lidé v agentuře chovají. Dívky mladší osmnácti let by měly první návštěvu absolvovat s rodiči. Mezi solidní agentury v České republice patří například Elite models, Nova models, Bohemia models, Czechoslovak models, Studio 91, 7th management, Glamour models, Company models, Boss models nebo Scouteen.
“Covergirl“ v časopise
Kariéra modelek se také odvíjí od focení do časopisů. Vogue, Elle, Harper´s Bazaar, Cosmopolitan, Sports Illustrated – časopisy, které mají v módním světě zvuk. Pokud se modelce podaří dostat na jejich titulní stránku, má vyhráno. Dostane se do rukou nejlepších fotografů, vizážistů a stylistů. Její tvář se automaticky stává populární a zakázky na další focení se už jenom hrnou. Bohužel dostat se na tyto titulky není lehké, některé krásky na to čekají klidně i pět let.
První schůzka v modelingové agentuře
Při první schůzce v agentuře by měla dívka přijít nenalíčená (maximálně použít řasenku a lesk na rty) a vlasy si nechat rozpuštěné. Do tašky by si měla přibalit plavky, boty na podpatku, popřípadě profesionální i amatérské fotografie. Odborníci si s dívkou popovídají o jejích představách a motivaci, nafotí takzvané snapshots (polaroidy) obličeje a celé postavy a odhadnou její možnosti. Pokud se jim zalíbí, uzavřou s ní exkluzivní smlouvu (tou se zavazuje, že bude pracovat výhradně pro ně, a za to se jí budou maximálně věnovat).
Fotomodeling neexistuje
Ne každá dívka se po neúspěchu v agentuře hned vzdává. Řekne si „když nejsem vysoká, můžu alespoň fotit“ , ale fotomodeling a agentury zaměřené jen na focení neexistují. Některé agentury si pro tyto dívky vytvoří databázi hostesek, ale to není ono, každá touží po tom, být na titulní straně časopisu. Ale pokud to v agenturách nevyjde, není všechno ztracené. Na internetu existuje několik modelingových serverů pro modelky a fotografy, kde fotografové dávají modelkám různé nabídky na focení.
Kam zabrouzdat na internetu
I já jsem tak začínala a díky tomu jsem se dostala do několika časopisů, reklam nebo na billboard. Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat, vložit fotografie a co nejdřív se domluvit s některým z fotografů na nafocení prezentačních fotografií, protože s amatérskými fotografiemi málokdy někoho dívka zaujme. Rozumné je zaregistrovat se nejdříve na bezplatných serverech, jako je fotopatracka.cz, missonline.cz, inspirovanikrasou.cz, katalogmodelek.cz, missnet.cz, modelingway.com, a jestliže bude dívka úspěšná, může se zaregistrovat i na placených serverech, jako je například svetmodelek.cz.
Ale tímto způsobem se může focení stát pouze jen koníčkem či přivýdělkem. Fotografové většinou nabízejí focení formou TFP, což znamená, že modelka dostane fotografie a může s nimi naložit, jak bude chtít. A pokud fotograf nabídne honorář, jsou to spíš jen symbolické sumy kolem tisíce korun (ale jsou i výjimky). Pokud některé dívky kromě focení láká natáčení reklam, komparsy, castingy na role ve filmech, je dobré zaregistrovat se v castingových agenturách, ty nejlepší jsou v TOP 20 na castingoveagentury.cz.
Workshop – pomoc začínajícím modelkám
Existují i takzvané fotoworkshopy, které jsou pro začínající modelky určitě velmi užitečné. Ideální je workshop s Evou Aichmajerovou, na který se mohou modelky přihlásit přes server fotopatracka.cz, kde má Eva i svojí on-line poradnu pro modelky. A jak takový workshop vypadá? V programu je teoretická a praktická část. V teoretické části se proberou například tipy na dobré modelingové či castingové agentury, informace ze zákulisí fotomodelingu a modelingu, castingy (k čemu jsou, jak se na ně připravit), reklama (jak to chodí při přípravě a natáčení reklamy), honoráře (jejich obvyklá výše, na co si dát pozor při uzavírání smluv).
V praktické části budou dívky nalíčeny vizážistkou a pod dozorem Evy se naučí některé pózy pro fotografování a vyzkouší si ateliérové i exteriérové focení, z něhož dostanou modelky fotografie. Tyto workshopy stojí sice kolem tisícikoruny, ale určitě to začínajícím modelkám hodně dá.
Modeling je dřina
Každá dívka by si měla zjistit, co práce úspěšné modelky obnáší. Bude muset o sebe hodně pečovat, pokud její míry nejsou ideální, bude muset držet diety a udržovat si váhu. Ale to není to nejhorší. Pokud agentura vyšle modelku do zahraničí, pojede sama, bude se muset dostat na konkrétní místo, bude se muset umět domluvit, bude mít třeba tři přehlídky za den, a to nemluvím o nacvičování atd. Je to hodně o psychice a spousta dívek se domů vrací s pláčem hlavně proto, že jsou ještě moc mladé na to, aby byly tak daleko samy v cizí zemi odloučené od rodiny.
Soutěže Miss – další krok za úspěchem
Je pravda, že spousta českých modelek je známá jen díky soutěžím, které je proslavily. Řadových modelek je spousta a je těžké mezi nimi vyniknout, proto se ty odvážnější účastní těchto soutěží krásy. U nás je nejznámější Miss ČR a Česká miss. Tyto dvě soutěže zajistí modelkám takový mediální zájem, jako je o slavné herečky či zpěvačky. Povedlo se to miskám jako je Alena Šeredová, Iva Kubelková, Klára Medková, Kateřina Průšová ,Helena Houdová, Renata Langmanová, Taťána Kuchařová, která se v roce 2006 stala Miss World a mnoho dalších.
A nakonec pět přikázání pro modelky
- Chodit všude včas.
- Být přátelská a komunikativní.
- Vyhnout se zbytečné kritice.
- Nemít extrémní nároky.
- Respektovat kulturu země, ve které fotí.