Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Muži za to nemůžou, ale ženy také ne

26.10.2006, Jiří Hamerský, článek
Dělejte pro svého muže první poslední. Brzy ho začnete nudit a najde si milenku. Chovejte se ke své ženě jako k bohyni. Ocení, že má vedle sebe tak milého psíka. takto o tajemství vztahů píše ve své knize Zina Rajnochová.
Spisovatelka a malířka Zina Rajnochová popisuje ve své knize Muži za to nemůžou, ale ženy také ne základní typy mužů a žen tak, jak je ona chápe, a píše o kombinacích těchto typů. Popisuje tři nejčastější modely vztahů a způsob, jak na sobě a svém vztahu zapracovat, si přiblížíme v tomto článku.


Mužský a ženský princip


Mužská a ženská energie tvoří protiklady, které se vzájemně doplňují. Ženskému principu odpovídá pravá mozková hemisféra, k níž patří intuice, kreativita, citlivost, fantazie a originalita. Oproti tomu levou hemisféru zastupuje především logické uvažování, rozhodnost a rozum. Bývá dominantnější u mužů.


Ve vztahu hledáme svou doplňující polovinu


Zina Rajnochová proto v knize hovoří o levostranné (mužské) a pravostranné (ženské) osobnosti. V každém z nás jsou pochopitelně zastoupeny obě formy energie. Jedna však většinou převládá a na základě té, které máme míň, si hledáme své partnery.


Proč muž někdy zleniví a žena se cítí bezbranná


(vztah levostranného muže s pravostrannou ženou)


Titulní foto: Dreamstime.com

Levostranný muž přistupuje k pravostranné ženě s úmyslem ji vlastnit. Rád s ní manipuluje, nepřipouští žádné kompromisy, o správnosti svých názorů nepochybuje. Čím víc mu žena vyhovuje, tím víc se jeho převaha a moc ve vztahu ještě prohlubuje. Muž se začíná nudit a touží po povyražení jinde.

Když se mu přestane dařit v práci, může se navíc stát pěkně nevrlým. Ohleduplná žena se pak začne trápit, že neví, co udělat, aby byl zase spokojený. Začne se ještě více snažit, což muže znervózní ještě víc. Jak z toho ven? Na konci každé kapitoly přichází autorka s radou:
  • Zlatá rada pravostranné ženě: Stále něco zajišťujete pro druhé. Věnujte čas pouze své osobě! Odpočiňte si a dopřejte si nějakou radost. Vyrovnejte se svému partnerovi, přejte si mít větší sebevědomí a jistotu. Proměňte se v člověka, na kterého všichni vzhlíží s úctou a s obdivem.
  • Zlatá rada levostrannému muži: Važte si své ženy, která toho pro vás tolik dělá. Staňte se jejím rádcem a opravdovou oporou. Nechte jí prostor a nabádejte jí k tvůrčí činnosti. Buďte k ní víc empatičtí, radí Zina Rajnochová.


Proč hodnému muži uniká jeho žena jako pstruh nešikovnému rybáři


(vztah pravostranného muže s levostrannou ženou)

Pravostranný muž svou levostrannou ženu bezmezně zbožňuje a snaží se jí všemi způsoby dokázat svou přízeň. Když však nastane večer a on od ní začne očekávat trochu víc vřelosti, setká se často s chladným odmítnutím. Ona se totiž cítí ve vztahu nesvobodná – muž ji sice obskakuje, ale nechápe její citlivou duši. Proto mu začíná unikat. Nejprve ve fantazii a pak i v realitě.
  • Zlatá rada pravostrannému muži: Uvědomte si, že i vy máte svou cenu, sílu a přednosti. Chovejte se k ní čestně a spravedlivě, ale sundejte si růžové brýle z očí. Vizaualizujte si, že jste energeticky stále větší a větší. Představte si, že vaše žena klesá na kolena a s úctou k vám vzhlíží jako k bohu, podobně jako jste vy kdysi vzhlížel k ní!
  • Zlatá rada levostranné ženě: Snažte se svého muže pochopit a ocenit. Vnímejte ho srdcem. Nenakládejte mu na záda tolik povinností. Neunikejte stále jinam za představou něčeho lepšího a dokonalejšího. Važte si svého hodného a pracovitého muže a nehledejte na něm chyby, radí Zina Rajnochová.


Proč v manželství někdy létají talíře


(vztah levostranného muže s levostrannou ženou)

I když si ten silnější hledá většinou toho slabšího a naopak, někdy se ve vztahu sejdou dva silní jedinci. Pak začíná pravý boj o moc.

Muž se snaží ochočit si svou šelmu v přítulné koťátko. Když je kočička snaživá a hodná, nešetří krotitel pochvalami a pamlsky. Ale také dobře ví, kdy má přijít varovné šlehnutí biče.

Žena se naproti tomu chová jako pavouk – spřádá sítě a vyčkává, až bude moci do těla oběti vstříknout ochromující tekutiny. Když oba zjistí, že toho druhého nikdy neovládnou, u rozvodových klání často vypukne boj o společně získaný majetek.
  • Zlatá rada Ziny Rajnochové pro oba: Buďte upřímní, tolerantní, mějte pochopení pro chyby a nedokonalost toho druhého. Angažujte se pro ostatní. Přestaňte být podezíraví a ostražití, važte si toho, co máte, žijte a nechejte druhé žít. Nekalkulujte a používejte své srdce!


© Foto: Rebecca Abell | Agency: Dreamstime.com

Čtvrtý typ vztahu, tedy vztah mezi dvěma pravostrannými jedinci, se vyskytuje jen zřídka. Je to vztah převážně kamarádský, založený na vytrvalosti a zvyku. Postupem času v něm dochází k přesmyku osobnosti a jeden z parterů zaujme více dominantní, levostrannou roli.


Co dělat pro zlepšení vztahu


V jakémkoliv vztahu platí, že optimální propojení mezi dvěma lidmi může vzniknout, jen pokud obětujete část svého osobního pohodlí a svobody. Naslouchejte jeden druhému a navzájem se podporujte. Nemějte přehnaná očekávání, neklaďte si podmínky a nemějte potřebu někoho měnit. Na začátku si stanovte hranice, z nichž neustupujte, ani je nepřekračujte. Důležité je mít také svou vlastní stabilitu a žít i ve vztahu svůj vlastní život.


Staňte se silným a vyrovnaným člověkem


Změňte sebe a změní se i váš vztah,“ říká Zina Rajnochová. Svým klientům proto doporučuje vkládat do svého podvědomí ráno a večer nová, pozitivní prohlášení.

Příklad:
Žena, která si připadá nehezká, obyčejná a nepřitažlivá, může pracovat s programem: „Jsem krásná, atraktivní a přitažlivá žena.“ Podvědomí postupně nové informace akceptuje a zpětně zapůsobí na její psychický stav. Velmi dobré výsledky shledává člověk podle autorky knížky Muži za to nemůžou, ale ženy také ne už po 1 až 2 měsících.


Jak efektivně programovat


1) Program by měl být formulován pozitivně: „Překonal jsem závislost na cigaretách.“ Nevhodné jsou naopak zápory typu „Už nekouřím.
2) Program by měl být co nejpřesnější: „Přicházejí mi konkrétní nabídky zaměstnání a realizují se,“ je lepší než pouhé „přicházejí mi nabídky zaměstnání“.
3) Představíme si, že vstupní branou do našeho podvědomí je místo mezi obočím. Dvěma krátkými tahy palcem pravé ruky se ho dvakrát dotkneme a program „uložíme“.
4) Nevkládáme víc jak šest programů najednou – podvědomí by se zahltilo informacemi a náš „software“ by to prostě nezvládl, podobně jako počítač, když spustíte mnoho programů najednou.
5) Po určité době můžeme programy doplňovat a měnit.

Varianty programů najdete v autorčině knize. Zina Rajnochová pro Relaxuj dodává: „Myšlenky mají obrovskou sílu. Když začneme uvažovat jinak a řídit se spíše intuitivně, naše vztahy a náš život se zásadně změní.“

Použitá literatura: Rajnochová, Z. (2004): Muži za to nemůžou, ale ženy také ne. Praha: Lika Klub.

Titulní foto: Dreamstime.com