Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Myslete na jaro

22.1.2009, Vladimíra Bohatová, článek
Jste bez ustání tak trochu unavení? Bolí vás často hlava a klouby? Chytí se vás každý bacil? Trápí vás zácpa či nadýmání? Snad každá z nás alespoň na jednu otázku odpoví kladně. Máme proto nejvyšší čas se sebou něco udělat.
Podívejme se nejdříve, co všechno děláme špatně. Jíme mastné, sladké, smažené, chemicky upravované a konzervované potraviny, dopřáváme si příliš mnoho kofeinu a v mrazivých dnech i něco alkoholického na zahřátí. Na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu nemáme čas, pijeme málo tekutin, v zimě totiž netrpíme tolik žízní jako v parném létě. A když už pijeme, jsou to nápoje plné barviva, cukrů a konzervačních látek. Prakticky vše, co naše kultura (na rozdíl od našeho zažívacího traktu) považuje za poživatelné. Myslíte si, že to, co tělo nechce, vyloučí? Bohužel, není na takový „frontální útok" připravené, prostě na to nestačí. A tak dochází k tomu, že v našich střevech zůstává natrávená, postupně zahnívající potrava. Ta způsobuje na stěně tlustého střeva nevratné procesy, které mohou vést až ke zhoubnému bujení – rakovině tlustého střeva. Rakovina tlustého střeva je v celém světě velkým strašákem, pro Čechy dokonce dvojnásobným, protože se v počtu onemocnění stále držíme v popředí světových tabulek.


Jak poznáme, že nejsme zcela fit?


Varovnými signály toxického střeva jsou jazyk s povlakem, zapáchající dech, abnormální tělesný zápach, tmavé kruhy pod očima, studené ruce a nohy, křehké, třepivé a lámavé vlasy, vyčerpanost, špatné trávení, chronické bolesti hlavy, nervozita, deprese a bolesti zad,“ říká MUDr. Pavla Liptáková z léčebného centra Cherubín v Praze.

Existují různé druhy očisty: půsty nebo klystýry. Vždyť i v Haškově Švejkovi se prý po těchto procedurách simulanti cítili jako rybičky a mazali na frontu. „My jsme však mnohem dále a jako nejdůležitější pomoc se nabízí metoda zvaná colonhydroterapie (CHT). Také se jí říká pračka na střeva; to proto, že používá speciální přístroj, který vhání do střeva střídavě teplou a studenou vodu. Během procedury dochází nejen k důkladnému průplachu (střevem projde cca 50 litrů vody), ale i obnovení přirozené peristaltiky. Po skončení ozdravné kůry sestávající z 3 – 4 výplachů dojde k obnovení správné funkce tlustého střeva. A to včetně posílení obranyschopnosti,“ vysvětluje MUDr. Josef Jonáš, vedoucí lékař Institutu celostní medicíny v Praze. Domníváte se, že nepotřebujete CHT, když jíte dostatek vlákniny, pravidelně cvičíte, vyhýbáte se chemickým toxinům, alkoholu a tabáku, znečištěnému vzduchu a chemicky upravovaným potravinám? V prostředí, ve kterém denně pohybujeme, je prakticky nemožné vést „nekontaminovaný“ život. Toxiny a nečistoty jsou totiž všude kolem nás. Stačí, že jsme vystaveni pasivnímu kouření, zplodinám z aut, pesticidům v jídlech, která jíme, jedovatým látkám v čistících prostředcích, antibiotikům, která jsme kdy užívali – to vše jsou neviditelní vetřelci, kteří narušují přirozené procesy v našem těle.


Žádný strach před hydrocolonem


Tak se nazývá onen přístroj, kterému i lékaři přezdívají „pračka na střevo“. Nic bolestivého vás ovšem nečeká. Přijdete do ordinace a pohodlně se natáhnete na lůžko na levý bok. Speciálně vyškolená zdravotní sestra vám zavede do konečníku tzv. zavaděč, vzdáleně připomínající plastikovou injekční stříkačku. K němu je připojena o poznání užší trubička, přivádějící do těla filtrovanou vodu předehřátou na třicet sedm stupňů. Ke konci zavaděče se pak připojí široká hadice, sloužící k odvádění zředěné stolice z těla do kanalizace. Aparát Hydrocolon vytváří cirkulační okruh s nepatrným tlakem tak, aby - a to doktor Jonáš zdůrazňuje - bylo celé tlusté střevo důkladně propláchnuto. Celá procedura trvá zhruba čtyřicet minut.

První kůra by se měla asi třikrát opakovat s odstupy, které stanoví lékař. I když se to může zdát tak trochu fantasmagorické, někdy zůstává rozum stát nad tím, co Hydrocolon z lidského těla dokáže vydolovat. Běžné jsou kousky igelitu, které hltavci spolkli spolu se salámem nebo šunkou. Nechybějí ani tzv. »kameny«, jakési měkké bulky různé velikosti, které mají být právě oněmi opouzdřenými ložisky infekčních mikroorganismů.

Raritou je případ jisté dámy, ze které vyšel téměř třícentimetrový proužek alobalu. Dlouho přemýšlela o jeho původu („věřte mi, že čokoládu se staniolem nepolykám,“ tvrdila), a nakonec si vzpomněla, že vloni v létě poseděla s přáteli u zahradního grilu. Maso bylo v alobalu a jeho kousek zůstal v těle tak dlouho,“ s úsměvem vzpomíná doktor Jonáš.

Američané měli pro posádku svého Apolla zkonstruovánu palubní toaletu – přístroj k proplachování tlustého střeva vodou. Zajímavé na tom bylo, že astronauti po použití tohoto zařízení nejen pociťovali úlevu, ale cítili se dynamičtěji a aktivněji než před použitím,“ dodává MUDr. Liptáková.


Výsledek rozhodně stojí za to


Celá terapie se většinou skládá z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je pak vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce. A výsledek? Po absolvování hydrocolonterapie významně vzrůstá obranyschopnost organismu, celková vitalita, ustupují návaly migrén, čistí se pleť. Mezi další běžné efekty patří zlepšení hybnosti, zpevnění pokožky, úleva od bolestí, menší únava, zlepšení funkce střeva; břišní partie jsou měkčí a menší a srovnává se držení těla.

Není však vhodná pro těhotné, osoby trpící Cronovou chorobou a pacienty s žaludečními vředy,“ upozorňuje doktorka Liptáková. Dobrým pomocníkem je však při onemocněních, jakými jsou například: alergie, revmatická onemocnění, chronická onemocnění kůže, migréna, střevní nečinnost, imunitní deficit nebo ztráta vitality po těžkém onemocnění. Použití vody má následující efekty: studené/teplé dráždění podobné pocitům štípání, spustí se normální pohyb střeva a posílí se svaly tlustého střeva, dochází k vegetativnímu uvolnění, čištění a obnově organismu.

Odpůrci colonhydroterapie jsou přesvědčeni, že díky tomuto postupu se z těla vyplavují minerální látky - jako například hořčík a draslík. Podle uskutečněných výzkumů se naopak prokázalo, že pročištěná střevní sliznice lépe přijímá minerální látky než sliznice nečistá. Imunologická šetření prováděná během a po terapii ukázala, že imunitní systém lépe reaguje – bezprostředně po provedené colonhydroterapii stoupl měřitelný počet mrtvých buněk v krvi.


Kde a za kolik?


Má-li být terapie opravdu účinná, abyste nevyhazovali zbytečně peníze, je třeba na ni organismus vhodně připravit. Odborníci radí, že alespoň jeden den před prvním plánovaným výplachem jezte lehčí, nenadýmavá jídla, například kaše, dušenou nenadýmavou zeleninu jako jsou mrkev, petržel, pórek nebo zeleninové polévky. Bílkoviny nahraďte tradičními sojovými výrobky, jako je tepelně upravený sojový sýr tofu nebo sojové jogurty. Vyhněte se pečivu, masu, syrovému ovoci a zelenině, většímu množství luštěnin.

Při výběru léčebného zařízení, buďte obezřetní. Léčba Hydrocolonem je účinná a moderní. A tak ve snaze rychle zbohatnout, se i v tomto oboru se vyrojili zlatokopové, kteří pod záminkou, že vás zbaví všech nemocí, pouze z vás vytáhnou peníze. Nakoupili nejlevnější přístroje, nemají často potřebnou kvalifikaci, a pokud vás přímo nepoškodí, zcela jistě nepomohou. Sázkou na jistotu jsou proto lázně. Podle ohlasů klientů se můžete spolehnout na Mariánské lázně – Hotel Grand Spa, Františkovy Lázně – hotel Francis Palace nebo Lázně Bludov.

Titulní foto: www.dreamstime.com