Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nétí - jednoduchá technika, která je skvělou prevencí i lékem na ucpaný nos

24.10.2006, Doris Danielová, článek
Nikoho neudiví, že je dobré čistit si zuby každý den. Proč podobně jednoduchou a několikatiminutovou péči nevěnujeme i jnosu? Ten je vstupní branou do dechových cest a plic.

Proč je péče o nos tak důležitá?


Je to vlastně něco jako otužování. Denní proplachování nosu, technika "nétí", převzatá z jógy, prokazatelně zvyšuje imunitu čili odolnost vůči různým virům, bakteriím a plísním, které mohou způsobovat nejen katary nosu a přilehlých dechových cest, ale mohou se usídlit i v jiných orgánech. Vzduch, který vdechujeme - zvláště ve městech - je plný prachových částic, smogu, mikroorganismů a na neošetřovaných rumištních plochách a neposekaných lukách se přímo hemží alergeny. Tím, že nos denně řádně pročistíme, zlepšíme nejen jeho stav, ale podpoříme na základě reflexních spojů obranyschopnost celého organismu.


Co je nétí ?


Nétí je jedna z očistných jogínských technik, které se nazývají krije (kromě nosu se například provádí očista tlustého střeva apod.) Jak známo, jedním ze základních jógových principů je čistota, a to jak duchovní, tak tělesná. Jogín ráno po probuzení zahájí den osprchováním, provede očistu nosu a pak si krátce zacvičí. Teprve potom následuje snídaně a odchod do práce.


Jak nétí provádět


Nejobvyklejší je proplachování nosu slanou vodou. Nejprve si řekneme, jak "nétí" provádět s náčiním k tomu určeným, ale nebojte, jde to i zcela bez pomůcek.

Do speciálně zhotovené nádoby, zvané "konvička na nétí", se nalije teplá voda (asi 38-40 stupňů), na 1 litr vody se dá 1 čajová lžička soli. Konvička na nétí je vlastně hrníček o obsahu asi 2 deci, který je opatřen "hubičkou", podobně jako menší konvice na čaj či nádoba na popíjení lázeňské vody (těmito nádobkami je v nejhorším možno konvičku na nétí nahradit, měla by ale být běžně k sehnání přes internetové obchody s ayurvédským zbožím).


Konvička "nétí". © Foto: Nadia Ivanova | Agency: Dreamstime.com

Důležité je, že zakončení "hubičky" konvičky je uzpůsobeno tak, že přesně ucpe nosní otvor, do něhož se zavede. Skloníte se nad umyvadlo a zastrčíte zobáček konvičky do pravé nosní dírky, čímž tuto nosní dírku uzavřete. Nakloníte hlavu mírně vpřed a doleva. Voda pak vtéká do levé nosní dírky (anatomie nosní dutiny umožňuje komunikaci mezi oběma nosními dírkami). Když proteče nosem asi polovina obsahu konvičky, konvičku vyndáte a vyfrknete veškerou vodu z nosu nejdříve pravou a pak levou nosní dírkou.

Pak zasunete hubičku konvičky do levé nosní dírky, nakloníte hlavu mírně doprava, takže voda může volně téci do pravé nosní dírky. Zbylá voda se nakonec zase vyfrkne z nosu ven. Po celou dobu nétí máme otevřená ústa, protože jinak by se přes Eustachovu trubici, která spojuje ústní dutinu se středouším, mohla voda dostat do uší.


Lze nétí nahradit nějakým jednodušším způsobem?


Nétí je pro ošetření nosu a podporu imunity nejúčinnější, ale nahradit je lze aspoň tak, že si koupíte obyčejnou Vincentku a po ranní hygieně ji nakapete do nosu, zakloníte hlavu a řádně vykloktáte. Vincentku nepolykejte (obsahuje příliš mnoho soli, která neprospívá ledvinám), ale vyplivněte. Vincentku lze též nalít do dlaně a "vsrknout" nosními dírkami, pak vyplivnout. Existuje i příjemnější, ale dražší varianta - sprej z Vincentky, který se jednoduše vstříkne do nosu, a nyní jsou poměrně novinkou spreje do nosu připravené z mořské vody (rovněž jsou velmi kvalitní a účinné, leč dražší).

Slanou vodu lze nasát i z obyčejné misky - je ale nutné jednu dírku ucpat, vodu nasát, dírku povolit a nechat vodu vytéct, a stejně pokračovat i u druhé nosní dírky.


Co se suchým nosem?


Někteří jedinci trpí nepříjemným pocitem sucha v nose. Doporučuji proto ráno po provedení nosní hygieny vetřít do nosu trochu homeopatického gelu Homeoplasmin (k dostání v lékárnách bez předpisu), případně stačí i obyčejná levná vazelína z lékárny (bez přísad!). Promazat si nosní dírky vřele doporučuji všem, kteří trpí alergickou rýmou.


© Foto: Radu Razvan | Agency: Dreamstime.com

Prokázalo se totiž, že na takto promazanou sliznici nosu nasedá jen velmi málo prachu a pylových částic či jiných nepříjemných alergenů. Kdo nesnese vazelínu ani Homeoplasmin, může zkusit čistý panenský za studena lisovaný olivový olejíček, případně jinou homeopatickou mastičku na podrážděnou kůži a sliznice Cicaderma.


A co když se nos ucpe?


Pokud se vyloučí vážnější problém, vyžadující chirurgickou léčbu (např. velké nosní polypy), dobrý efekt mají různé balzámy na bázi čínské či indické (ayurvédské) medicíny, které obsahují kafr, mentol a další léčivé esence. Stačí malinké množství do každé nosní dírky.


Když obtěžuje rýma


Pokud se jedná o celoroční "tečení" z nosu, kdy vytéká čirý vodnatý sekret, jde nejpravděpodobněji o rýmu alergickou. V takovém případě doporučuji kromě nétí ještě použít homeopatický nosní sprej Lufeel (léčbu lze doplnit i tabletovou formou). Dobrý efekt má též nosní sprej Euphorbium compositum (5x denně stříkat do nosu).

Je-li rýma "z nastuzení", pak pomohou horké nožní koupele, které reflexně ošetří dechové cesty. Trvá-li rýma déle než týden a je hnisavá (tj. výtok je hustý, zapáchá, má žlutou nebo zelenou barvu) a navíc je provázena bolestí hlavy či uší, je lépe navštívit lékaře, aby nedošlo k zanedbání např. zánětu vedlejších nosních dutin.


Na závěr něco o čištění jazyka


Tato technika nepochází z Indie, nýbrž z Číny, kde se považuje za zcela základní součást hygieny dutiny ústní. Po vyčištění zubů následuje vyčištění jazyka - již i u nás lze sehnat speciální "škrabku" na jazyk, která má tvar smyčky. Touto smyčkou se stahuje povlak z jazyka směrem od hrdla ke špičce jazyka. Podle tradiční čínské medicíny je totiž jazyk místem, kde se rády množí škodlivé látky a proto očištění jazyka od povlaku má vliv - stejně jako nétí - reflexními cestami na celý organismus. Navíc zbavuje nepříjemného zápachu z úst, který dokáže některé lidi velmi obtěžovat. Místo "čínské škrabky" lze použít k očistě jazyka od povlaku i velmi měkký kartáček na zuby (škrabka je však šetrnější, neboť cílem není jazyk "sedřít", ale velmi jemně jej zbavit nadbytečného povlaku).

Doris Danielová

Titulní foto: © Jackie Egginton | Agency: Dreamstime.com