Očistěte svůj organismus
28.1.2009, Simona Grygárková, článek
Staří jogínové již od nepaměti používali techniku dokonalé očisty celého těla, s názvem šankprakšalána. Tato procedura je složena z pití slané vody a jednoduchých pohybů, které vám zaručí silný a rychlý vyprazdňující efekt. Tak se velmi efektně organismus zbaví nahromaděných škodlivin, a vy se budete cítit naprosto jedinečně.
Čeho očistou dosáhneme?
Zlepší se vám stav pleti, projasní se vám mysl, zbavíte se veškerého napětí, posílíte jaterní činnost a upravíte zažívání. Mimo to se budete cítit velmi lehce a svěže. Očista trávicího traktu je i výborným startem při nejrůznějších očistných kúrách či redukčních dietách.
Začínáme…
Šankprakšálánu je nejlepší si naplánovat například o víkendu, kdy nemáte shon a nemusíte opouštět dům či přijímat návštěvy. Dva dny před touto detoxikací je dobré konzumovat pouze lehká, nejlépe zeleninová či obilninová jídla. Celá procedúra netrvá déle než dvě a půl hodiny. Začneme ji tím, že si připravíme dva a půl litru teplé vody (kolem 40 stupňů Celsia) a dvě a půl lžíce mořské soli, nejlépe v bio kvalitě. Vše smícháme a můžeme začít s očistou!
Vypijeme dvě sklenice slané vody a zacvičíme si postupně níže uvedené cviky. Potom zase vypijeme další dvě sklenice a cviky zopakujeme, takto pokračujeme do konečné spotřeby přichystané slané vody. Mezitím již postupně navštěvujeme toaletu až do doby, kdy z nás nezačne vycházet voda tak čistá, jakou jsme průběžně vypili. Asi dvě hodiny po této očistě je dobré sníst dvě a tři lžíce lněného semene (obalí střeva ochrannou sliznatou vrstvou), které zapijeme třemi dcl čisté neperlivé vody a následně můžeme sníst například zeleninový vývar či vařenou rýži, pohanku nebo celozrnné těstoviny. Já v tento den vždy držím celkový půst, piji pouze čistou neperlivou vodu.
Setkala jsem se i s lidmi, na které první aplikace této kúry nějak nezabrala. Doporučila jsem jim tedy tento postup zopakovat následující den, kdy již žádný nezůstal bez odezvy.
Cviky
- Postavíme se vzpřímeně, mírně rozkročíme nohy, propleteme si prsty obou rukou, dlaně otočíme směrem vzhůru a vzpažíme. Potom se mírně ukloníme doprava a následně doleva. Na každou stranu čtyřikrát. Takto provedenými pohyby otevřeme vrátník žaludku a voda se dostane i do dvanácterníku.
- Opět stojíme vzpřímeně, nohy máme rozkročené asi na čtyřicet centimetrů, levou ruku horizontálně natáhneme tak, aby se ukazováček a palec dotýkaly pravé klíční kosti. Následně otočíme trup a nataženou ruku dáme co nejdál, kam nás to pustí, očima sledujeme konečky prstů. Plynulým pohybem se vracíme a ihned se přesuneme na druhou stranu. Provádíme zase čtyřikrát na každou stranu. Musíme si dát pozor, abychom jsme se neprohýbali v křížích. Tento cvik nám nažene vodu až do tenkého střeva.
- Lehneme si na břicho a ruce si položíme strčené vedle těla, dlaně směřují k obličeji a opřeme se o ně. Chodidla máme od sebe na šířku asi patnácti centimetrů, špičkami se zaklesneme do podložky. Následně pomalu zvedáme trup (jako při pozici kobra), tudíž se dotýkáme podlahy pouze dlaněmi, koleny a špičkami prstů na nohou. Ramena tlačíme směrem dozadu. Zůstaneme v této pozici a otáčíme postupně hlavu a trup na levou a následně pravou stranu, až spatříme opačnou patu. Nezastavujeme se, pohyby plynule navazují jeden na druhý, provádíme opět čtyřikrát na každou stranu.
- Poslední cvik z této série provádíme následujícím způsobem. Pomalu se přesuneme do podřepu, nohy si položíme od sebe asi na šíři třiceti centimetrů, paty jsou u vnější strany stehen, nesmí být pod hýžděmi. Ruce si položíme na kolena, dále otočíme trupem a pravé koleno přitiskneme na podložku před levé chodidlo. Dlaně střídavě levé stehno tlačí k pravému boku a pravé stehno k levému boku tak silně, abychom vždy zatlačili půlku břicha a tlusté střevo. Opakujeme opět čtyřikrát na každou stranu. Tento cvik pomůže vodě, aby se dostala do tenkého střeva.
Tyto cviky jsou naprosto nenáročné, jsou tedy vhodné i pro méně zdatné jedince a seniory.
Tato procedura by se měla provádět alespoň dvakrát do roka, na jaře a podzim. Já osobně ji provádím každý měsíc při úplňku a musím přiznat, že se cítím skvěle. Nemám problémy s nadváhou, špatným zažíváním, kožními neduhy, dokonce se mi výrazně zlepšily projevy alergie a astmatu.
Titulní foto: www.dreamstime.com