Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Opary. Jak na ně?

17.1.2008, Jana Schmiedtová, článek
Většina lidí se o opary nezajímá. Proč? Jednoduše proto, že jimi netrpí. A patřila jsem k nim i já. Ovšem pouze do té doby, než jsem se jedno lednového rána před dvěma lety probudila a zjistila, že virus herpes nenávratně vstoupil do mého života. Nikdo ho nezval. A byl tu! Co jsou vlastně opary? Kde se berou? A jak proti nim bojovat?
Bolest hlavy možná potlačíte, nachlazení přeléčíte za dva dny, horečka se srazí dobrými léky a s kašlem se do práce jít dá. Ale co s oparem? Když ho včas nepodchytíte a nezničíte, hnisavý puchýřek vám zkazí několik dní. Nepříjemně bolí a i po svém vyhojení do strupu je vysoce nakažlivý a jednoduše se přenáší. A co hůř, neobjevuje se pouze na rtech. Herpes viry, které vedou k vytváření oparů, postihují veškeré sliznice lidského těla, a tak můžete mít opar v nose, v blízkosti oka a dokonce i v oblasti genitálií. Opary se mohou také vyskytnout v místech okolo sliznic a známý je i pásový opar (ten je ovšem jiného virového původu).

Nejde sice o žádné nebezpečné onemocnění, ale stále je to dost nepříjemná zkušenost. Opar se totiž lehce získá, ale velice těžko se ho zbavuje. S nadsázkou lze říci, že jde o přítele na celý život.


Opar na rtech


Virus herpes simplex typ I (neboli opar prostý), který vytváří hnisavé boláčky na rtu, je přítomen v těle okolo devadesáti procent lidí, kde nečinně čeká na svou aktivaci. Ta nemusí, ale může přijít – a také zhruba v deseti procentech přichází – v mnoha představitelných i nepředstavitelných podobách:

Nejjednodušší a velmi častá je aktivace viru mechanická, kdy se dostanete do styku s člověkem, který opar má nebo ho v nedávné době měl. K nakažení dochází například polibkem, použitím stejné skleničky nebo příboru, ručníku, kapesníku, kartáčku na zuby, lesku na rty či jeleního loje. K přenosu oparu na ostatní sliznice nebo druhé může přispět i sám postižený, a to častým dotykem nemocného místa. Této aktivaci zabráníte pouze přísnou hygienou a jejím dodržováním. Zvláště v rodinném prostředí je tato hygiena velmi nutná, abyste před nakažením uchránili své blízké.

Další z možných aktivací je účinek silného UV záření společně se silným větrem, a to například na horách (speciálně na ledovci) nebo u moře. Zde se dá zabránit vzniku oparu použitím ochranné krému na rty s vysokým faktorem (více než patnáct). Aktivaci viru může dokonce u některých jedinců vyvolat pouhý styk s mořskou vodou.

Opar se také může vyskytnout při rychlé změně počasí nebo při náhlém onemocnění. Při prochladnutí organismu nebo naopak při vysokých teplotách.

Psychický stres nebo silný vnitřní odpor mohou též aktivovat herpes vir ve vašem těle. Velký pracovní nátlak, celková únava, vytížení nebo tíživá rodinná situace. U žen je v tomto směru krizové období menstruace, kdy tělo prochází hormonální změnou. Ze stejného důvodu jsou časté opary i v těhotenství. To vše totiž oslabuje imunitu vašeho těla, opar pak dostane příležitost k projevení se.

Dále i to, že spíte v posteli, používáte koupelnu nebo nádobí, kterého se štítíte. Též nucené přijímání intimnosti od člověka, který je vám nepříjemný, a neumíte to říct nahlas nebo obyčejný nevyjádřený vztek. Zkrátka vnitřní potlačované napětí.

K propuknutí viru oparu může dojít i pro nedostatek vitamínů či jiných – pro tělo důležitých – látek nebo nevyvážená, jednostranná strava.

Retní opar je malá a nepříjemná, avšak neškodná nemoc, kterou můžete bez problémů léčit doma. Pokud ale dojde k velkému oslabení obranyschopnosti, tedy poklesu imunity člověka, může se vir rozšířit po celém obličeji a ohrozit tak funkci očí. Pak je nutné navštívit lékaře. U lidí trpících chronickými chorobami kůže je možné, aby se opary rozšířili po celé pokožce a vytvořily takzvaný herpetický ekzém. Kromě toho existuje nepříjemná řetězová reakce, kdy se vám po čase opary v oblasti úst nebudou tvořit po jednom, ale hned po několika najednou, a zasáhnou tak celý spodní nebo horní ret.


Léčení retních oparů


Opar na ústech lze léčit mastmi, které jsou bez problémů dostupné v lékárnách, a to bez lékařského předpisu. Nejčastěji jde o Zovirax, Herpesin nebo Vecatvir, které obsahují látky, jenž zabraňují, aby se vir nadále rozšiřoval. Když tyto masti použijete a nanesete je již v době svědění, kdy ještě není opar vidět, zastaví během několika hodin jeho růst. Ovšem i potom budete několik dní cítit tlak a ret vám jakoby zkornatí. Pak ho doporučuji promazávat obyčejným jelením lojem, aby bolestivě nepopraskal. Kupte si ovšem ten nejlevnější jelení lůj, abyste ho mohli bez výčitek vyhodit, v žádném případě si ho neschovávejte „na příště“. To samé udělejte i se zubním kartáčkem! Zbavte se zkrátka všeho, co přišlo do přímého kontaktu s vaším oparem (tím ale samozřejmě nemyslím manžela nebo přítele).

Virus po prvotní nákaze přežívá celý život v nervových gangliích a při oslabení organismu se může bohužel opět reaktivovat. Jako velmi dobrá prevence proti tomuto reaktivování viru je užívání vitamínu B (nejlépe B-komplexu) v obdobích, která jsou příznivá pro znovuvytvoření oparu. Zvláště tedy při změně ročních období, stresu, únavě nebo cestování.

Při opakovaném objevení se oparu může také účinně pomoci konstituční homeopatická léčba. Ta posílí imunitní systém a obranyschopnost organismu a pomůže vám přijmout a vyrovnat se s nevyřešenými vnitřními psychickými konflikty.


Dobré rady nad zlato


Mezi studenty hudebních fakult, kteří hrají na dechové nástroje, koluje recept týkající se rychlého zničení ještě neviditelného, ale už svědícího oparu. Zde je: pokud objevíte začínající opar na rtu – a všechny lékárny jsou zavřené a nebo jste příliš daleko od civilizace – použijte tea tree olej, anebo obyčejnou voňavku s obsahem alkoholu. Naneste tekutinu na prst a silně přitlačte na několik vteřin na postižené místo. To zopakujte asi třikrát za sebou. Zničíte tak opar. Nutno ovšem dodat, že váš ret bude i tak poškozen a bude potřebovat časté promazávaní jelením lojem. V případě tea tree oleje nanášejte po troškách každé zhruba dvě hodiny, jako protivirový lék je totiž tento výrobek velmi účinný.

Trpíte-li opary při vypjatých stresových situacích, zkuste do svého harmonogramu zařadit alespoň jednou týdně meditaci, jógu a jiné formy relaxace a odreagování se (plavání, jízdu na kole, cvičení, pravidelné procházky). Snížíte tak celkové napětí ve vašem těle.


Co jíst a co ne?


Pokud se váš herpes vir aktivoval, vynechejte ze svého jídelníčku ořechy, čokoládu, želatinu a celozrnné obilniny. A naopak zvyšte příjem pivovarských kvasnic, hnědé rýže, česneku, syrového ovoce a zeleniny (nejlépe paprik). Zvláště účinná je mořská řasa a včelí pyl pro tlumení účinku viru. U včelího pylu dejte pozor na častou alergii. Dále se doporučuje používat multivitamínové a minerální doplňky stravy a k celkovému vyléčení a prevenci oparů se hodí i třezalka a zinek (například v podobě zinkové masti).

Dobu uzdravení a zmizení oparu zkrátíte také jedením potravin s vysokým obsahem vitamínu C nebo užíváním meduňkového čaje ve formě hojivých obkladů nanášených vatou na boláček zhruba třikrát denně.


Virus herpes simplex typ II


Další typem viru je herpes genitalis, tedy opary objevující se v oblasti genitálií a hýždí. Důvody aktivace tohoto viru jsou velmi podobné jako u oparu na rtu, jen lze ještě doplnit další možnosti přenosu. Ty jsou: orální, anální nebo vaginální styk s nakaženou osobou, u které došlo k aktivaci viru. Dotykem infikovaných míst (úst, penisu, pochvy, konečníku) a následným dotykem vlastních úst nebo genitálií.


Symptomy aktivace viru


Pokud se u vás objeví herpes v oblasti genitálií, můžete pocítit palčivou bolest, svědění nebo pálení v oblasti genitálií či konečníku. Také jsou časté bolesti ve stehnech, nohách a v tříslech a dále malé puchýře naplněné čirou tekutinou, které při prasknutí zanechávají bolestivé červené vředy - tyto puchýře se mohou objevit v pochvě, na děložním hrdle (zvláště rodidlech) nebo v konečníku. Pokud se u vás projeví tento virus, navštivte svého gynekologa. Předepíše vám léky zabraňující šíření viru a tlumící bolest.


Závěrem


Oba dva mnou v tomto článku popsané druhy oparu se někdy vyskytují společně. Častěji virus herpes simplex typ II aktivuje Virus herpes simplex typ I. Naopak to bývá jen výjimečně. Ovšem v tu chvilku, kdy je virus ve vašem těle aktivován, začíná dlouhý a možná nekonečný boj s jeho zastavením a nebo alespoň maximálním utlumením.

Možná vás to nikdy nepotká, možná patříte mezi těch deset procent lidí, kteří si neaktivovaný vir v těle nenesou. Ať tak či tak, nikdo nic neví určitě, a proto je nejlepší prevence. Vyvážená strava i životní styl, ve kterém se vedle práce myslí i na relaxaci a odpočinek.

Titulní foto: www.dreamstime.com