Péče o pleť v zimě
9.2.2009, Simona Grygárková, článek
V zimním období je kůže úplně jiná na pohled i dotek. Ačkoliv si myslíme, že je kolem nás dosti vlhkosti, ve skutečnosti je v tomto období ve vzduchu méně vody než v létě. Suchý zimní vzduch vysává z pleti vodu. Dalším „žroutem“ tekutin z pokožky je topení. Naší kůži je tedy třeba dodávat tekutiny a vybírat správnou kosmetickou péči.
Chraňte, co je vám drahé
Pokožka pokrývá celý povrch našeho těla a snaží se nás co nejlépe chránit. Je to největší orgán našeho těla. Také hranice mezi našim organismem a okolním světem. Má mnoho funkcí – vylučuje škodliviny, přijímá živiny a chrání. Má celistvou strukturu s různými vrstvami, které jsou plné nervů, žil, pórů, potních žláz, mízních cév, svalů, vaziva a tuku. Pokožka je vedle ledvin, jater, plic a střev také velmi důležitá pro zbavování se toxinů z organismu. Kvalita pleti je obvykle dědičná, stejně jako její zabarvení a citlivost na sluneční záření.
Typy pleti
Kosmetika rozlišuje čtyři základní typy pleti. Pojďme si je rozlišit a charakterizovat.
Normální pleť
Má krásně růžovou barvu, je dobře prokrvená a svěží. Nemá nijak zvýšené nároky na péči.
Suchá pleť
Tento typ pleti trpí častým podrážděním a je obvykle dosti přecitlivělá. Má sklon k tvorbě drobných šupinek. V obličeji jsou většinou postiženy oblasti očí a čela. Této pokožce chybí pružnost. Citlivé kůži je nutné dodat vlhkost a tuk. Kůže potřebuje vodu jak zevnitř, tak i zvnějšku. Tudíž je důležitý dostatečný přísun tekutin a dvakrát denně si oplachovat obličej a dekolt čistou vodou, kterou neotíráme, nýbrž ji necháme vsáknout do kůže a potom ošetříme krémem nebo olejem. Tělo si můžeme hydratovat a vyživit velmi jednoduše - po sprše si vmasírujeme olej do vlhké pokožky.
Mastná pleť
Tento typ se vyznačuje lesklou a nečistou pokožkou. Působí jako špatně prokrvená a má sklon k tvorbě rozšířených pórů a pupínků. Mastné pleti se často doporučují kosmetické přípravky, které vysoušejí. Zprvu sice pomůžou snížit výskyt akné, ale při dlouhodobém používání se dosáhne pravý opak. Mazové žlázky začnou reagovat na vysoušení, tedy odběr tuku jeho zesílenou produkcí, což situaci mnohem zhorší. Tento typ kůže potřebuje velmi jemnou péči,
aby se vylučování mazových žláz normalizovalo. Pitný režim je nezbytný.
Smíšená pleť
Tento typ pleti se vyskytuje pouze v obličeji. Obvykle je pokožka čela, nosu a brady chová jako mastná a zbývající část obličeje je spíše suchá a citlivá. Tento typ pleti potřebuje péči podobnou mastné pleti.
Rostlinné oleje napomohou rovnováze pleti
Pro péči o pokožku celého těla bychom měly používat především čisté rostlinné oleje. Jejich složení je podobné kožnímu tuku, který vytvářejí mazové žlázy a obsahují také velmi cenné látky. Většina komerčně vyráběných kosmetických prostředků je vyrobena na základě minerálních olejů, vazelíny či parafínu. Tyto produkty se získávají z ropy, a ta vznikla odumíráním v hlubinách Země z odumírajícího rostlinného materiálu. Proto se minerální oleje neodvozují z tvořivých životních procesů přírody, respektive rostlin, ale z procesů odbourávání a tuto informaci si v sobě tento olej nese napořád. Produkty z ropných produktů kůži dusí, narušují její rovnováhu - schopnost vstřebávat a vylučovat. Kvalitní rostlinné oleje jsou nabité vitaminy a minerálními látkami, navíc obsahují zdraví velmi prospěšné nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-9, které chrání celý organismus. Rostlinné oleje můžeme užívat vnitřně, v množství jedné až dvou čajových lžiček denně po dobu šesti týdnů a pak zkusíme zase jiný.
Kvalita rostlinných olejů je různá, proto je nutné je s velkou s rozvahou vybírat. Vždy by mělo být na etiketě uvedeno, že je olej lisovaný za studena a ještě lépe v bio kvalitě.
Olivový olej
Tento olej je velmi prospěšný našemu organismu. Pomáhá chránit srdce, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Je součástí středozemní diety. Už si ani neumím představit, že bych při vaření používala jiný olej než z oliv. Já i moje rodina milujeme jeho barvu, vůni i konzistenci. Také k pokožce je velmi jemný, ošetřuje ji a pomáhá obnovit její pružnost a vitalitu. Olivový olej je výborným kosmetickým přípravkem k ošetřování celého těla.
Sezamový olej
Podporuje látkovou výměnu a pomáhá organismus netoxikovat. Obsahuje hodně vápníku a hořčíku. Hodí se k ošetřování všech druhů pleti. Pokožku zjemní, vyhladí vrásky a poskytne jí i přirozenou ochranu před slunečním zářením.
Mandlový olej
Mám asi ze všech nejraději. Je velmi bohatý na vápník, hořčík a vitamin E. Dále zmírňuje podráždění, uklidňuje a zjemňuje kůži. Je vhodný pro všechny typy pleti i pro novorozeňata.
Olej z lískových oříšků
Lískové oříšky jsou bohaté na vitamin E, vápník, hořčík a další minerály. Dále regulují činnost mazových žláz, starší pleti vrací pružnost a jiskrný vzhled. Tento olej je vhodný pro všechny typy pokožky.
Pupalkový a brutnákový olej
Tyto dva oleje jsou si velmi podobné. Jsou nesmírně bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Pomáhají hlavně podrážděné přecitlivělé pokožce, hodí se tedy k ošetření všech kožních chorob. Tyto rostlinné oleje jsou velmi vhodné pro vnitřní užívání.
Olej z makadamových oříšků
Je také nutričně velmi hodnotný. Pokožku regeneruje, vyhlazuje a celkově pěstí a zároveň ji poskytuje přirozenou ochranu před sluncem. Také je vhodný pro všechny typy pleti.
Lněný olej
Lněného oleje si velmi vážím, protože poskytuje silnou ochranu našemu srdci a celému kardiovaskulárnímu systému. Navíc ošetřuje střeva a pomáhá dobrému trávení. Lněný olej tvoří na pokožce ochranou vrstvu, je vhodný spíše k masážím.
Bambucké máslo
Je to velmi jemný rostlinný tuk, který ošetřuje hlavně velmi citlivou pokožku, je vhodný i pro novorozence a batolata. Regeneruje, zjemňuje a ochraňuje kůži. Tento velmi cenný rostlinný tuk se používá i jako stabilizátor pro krémy.
Kakaové máslo
Tento tuk pokožka velmi dobře snáší. Jemně jí promazává, hydratuje, celkově regeneruje a k tomu ještě nádherně voní. Je to také dobrý podklad pro krémy, poněvadž se téměř vůbec nekazí.
Titulní foto: Edgard Rodriguez