Pelyněk
29.5.2006, Kateřina Samuelová, článek
Hořký jako pelyněk, neříká se nadarmo... Pelyněk léčí třeba nechutenství, ale setkáte se s ním i ve sklence absintu nebo vermutu...
Charakteristika
Pelyněk pravý, latinským názvem Arthemisia absinthium, je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Najdeme ji však i v Asii a Americe. Rostlinka může dorůstat až výšky jednoho metru, její spodní část ovšem dřevnatí. Rozkvétá v červenci, jejími plody jsou nažky. Celá bylinka má peřenodílné listy a celkově šedavý nádech.
Pěstování
Pelyněk rostě volně, ale můžeme si jej i vypěstovat. Rozmnožuje se trsy i za pomocí semen. Tato rostlinka je na pěstování nenáročná, nicméně dávejte pozor, protože působí negativně na okolní rostliny vypouštěním toxických látek do půdy.
Vysazuje se na vzdálenost 50 x 50 cm. Daří se mu na slunných místech nebo na stráních. Jeho nať se sbírá v době kvetu. Sklizeň probíhá dvakrát nebo třikrát do roka. Suší se ve stínu. Pokud chcete rostlinku omladit, stačí ji lehce ořezat.
Účinky
Léčivé vlastnosti pelyňku objevili již ve starověku Egypťané, kteří zajistili její věhlas i v dalších zemích Středomoří. Vyhledávaným se stal, neboť podporuje trávení a působí proti nechutenství, a tak jej užívali při dlouhých hostinách i Římané. Postupem času získala svou funkci a váženost i při oslavách vítězství a náboženských událostech.
Pelyněk je aromatický a má hořkou chuť. Obsahuje silice a hořčiny. Tato rostlinka se ovšem nemá používat dlouhodobě, protože by mohla mít i nežádoucí vedlejší účinky. Vyhýbat se mu mají i těhotné ženy.
Použití
Pelyněk našel své uplatnění v mnoha oborech. Používá se ve farmacii, likérnictví, kosmetice i při přípravě čajů. Je součástí vermutu nebo absintu a používá se i při koupelích. V kuchyni se jako koření příliš nepoužívá. Pokud ano, tak jen v malém množství, kdy se jím zpestří například palačinky nebo pečeně. Jeho lístky však zdobí alkoholické nápoje.