Pilates - cvičební metoda, která Vás neunaví, zato osvěží!
8.6.2006, Eliška Tlustá, článek
Máte sedavé zaměstnání? Potřebujete relaxovat? Pilates účinně pomáhá kompenzovat negativa častého sezení při práci a pomůže Vám vyrovnat se s každodenním stresem!
Chcete dobře vypadat?
Když budete cvičit pilates, můžete se těšit na dlouhé, štíhlé svaly, zejména štíhlý pas a ploché břicho. „Jedná se o metodu, kde se snoubí protahování s posilováním“, říká cvičitelka Pilates, Jana Hlaďová, „U pilates nedochází k jednostrannému nárůstu svalové hmoty, ale naopak tato ideální kombinace vede k získání štíhlé postavy.“ Jelikož cvičení je velmi intenzivní, vypracujete si pevné a pružné tělo. Tipem na zhubnutí je kombinace pilates a aerobní aktivity, jako je například jízda na kole nebo běh. Pilates je cvičební metoda, která zažívá velký boom v Americe, nicméně se s ní můžeme setkat i v našich fitness centrech a cvičebních zařízeních.
Základ metody Pilates
Pilates vás, na rozdíl od aerobních aktivit, neunaví a nevyčerpá tak poslední zbytek vaší energie. Naopak - energii dodá a po cvičení se cítíte příjemně osvěženi a relaxováni. Pro pilates je specifické, že se zaměřuje na posílení jádra našeho těla, tak zvaný „Gürtel“ neboli „Power house”. Cílem cviků je tedy posílit zádové, břišní a hýžďové svalstvo. Jsou to svaly, které tvoří střed těla a vytváří základ správného držení pohybového aparátu.
Dýcháním k relaxaci
Dalším určujícím prvkem je dýchání. Při každém pohybu je důležité koncentrované dýchání a soustředěnost na daný pohyb. Je důležité provádět cviky plynule a kontinuálně, protože tak prohlubujete pocit relaxace a stav uvolnění.
Kvalita či kvantita?
Při cvičení je důležitější kvalita prováděných cviků, nikoliv jejich množství. A tak i zde se potvrzuje, že méně, znamená více. Pomalu a pečlivě prováděné cviky cíleně posilují klíčové svalstvo těla.
Pro koho je tato metoda vhodná?
Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, není vyhrazeno pro méně či více aktivní jedince. „Cvičit pilates se může v každém věku," dodává Hlaďová. Nevyžaduje totiž extrémně velké nároky na fyzickou zdatnost a čas.
Tato metoda se doporučuje jako pokračování rehabilitační léčby a také slouží jako skvělá prevence při sedavém zaměstnání a při vadném držení těla, které je v dnešní době tak rozšířené.
Kdo tuto metodu vytvořil?
Joseph Hubertus Pilates (1880 - 1967), který se narodil v Německu, již od dětství trpěl zdravotními problémy, avšak navzdory tomu se začal se zabývat zdravým životním stylem a pohybovými aktivitami. Studoval východní i západní formy cvičení a životosprávu, a tak postupně rozvinul cvičební metodu, v níž propojil východní cvičební systémy, jako je jóga, tai-chi, chi-kung, ale i filosofii západu a klasické rehabilitační cvičení. Proto se o Pilatově metodě hovoří v tom smyslu, že využívá spolupráci mysli a těla. Po emigraci do Ameriky, v roce 1926, založil v New Yorku se svou ženou vlastní pohybové studio, kde mohl již tak započatou metodu rozvinout a získat širší okruh zájemců. K jeho příznivcům patří známé osobnosti ze světa tanečního, sportovního, pěveckého, filmového i divadelního - například Sharon Stone, Patrick Swayze, Julia Roberts nebo Madonna.
Jak začít?
Optimální je cvičit dvakrát týdně. Podmínkou ovšem je cviky provádět v celém rozsahu a technicky správně. Minimálně na prvních pár lekcí je vhodné si zajít na hodinu pilates do fitness centra, kde se naučíte základní cviky.
Jak samotné cvičení vypadá?
Cvičení je prováděno z velké části na podložce a využívá hmotnosti vlastního těla. Při vyšší pokročilosti cvičenců a pro zpestření lekcí se používá jednoduchých pomůcek - Magic Circle (kruh), Fitball (velký gymnastický míč) nebo Flex-Band (pružné gumy).
Pilates tedy přispívá k větší ohebnosti a pružnosti svalů, zlepšuje držení těla, odstraňuje svalové disbalance, zvyšuje svalovou sílu a svalovou vytrvalost, zpevňuje a zároveň protahuje tělo, redukuje chronickou únavu, zlepšuje flexibilitu, rovnováhu a koordinaci pohybů.
Takže - pokud máte sedavé zaměstnání, nebo vás snad bolí záda, nemáte chuť si jít zacvičit?