Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pohodové těhotenství? Žádný problém

24.1.2007, Simona Grygárková, článek
Období těhotenství je bezesporu nejdůležitější období pro zdravý vývoj dítěte. Budoucí maminky se musí snažit o maximální pohodlí jak své, tak i svého potomka. Zpříjemněte si tyto perné dny aromatickou relaxací a zvyšte tak vaši imunitu.
Ingeborg Stadelmann je velmi známá porodní asistentka, která se věnuje aromaterapii a na témata těhotenství, porod a šestinedělí vydala nejednu knihu. Mezi její nejznámější patří kniha Zdravé těhotenství a přirozený porod. „Já už si svou práci bez aromaterapie neumím představit, dává mi možnost poskytovat příjemnou, radost přinášející voňavou léčbu, která skvěle doplňuje další přírodní metody. Nastávajícím maminkám umožní mít z porodu voňavý zážitek a příjemně je zbavit možných problémů a komplikací,“ poznamenává paní Ingeborg.


Myslete na své miminko


Je dobře známo, že čím jsou rodiče v okamžiku početí dítěte zdravější, čím lépe probíhá těhotenství, čím méně je matka nemocná a čím méně léků užívá, tím je větší pravděpodobnost, že dítě se narodí zdravé, silné a klidné,“ upozorňuje Ingeborg Stadelmannová. Proto je třeba snažit se o to, aby očekávání narození dítěte bylo příjemným a radostným obdobím. Každá maminka by měla mít na paměti, že všechny její emoce - jak pozitivní, tak i negativní, se přenášejí na miminko.


Aromaterapií k podpoře imunity


Aromaterapie v období těhotenství, to je seance pro dva – pro ženu a její dítě.“ Vdechování příjemných vůní může mít pozitivní psychologický účinek, navodit dobrou náladu, vnitřní harmonii, duševní klid a pohodu. Může i zpříjemnit čekání obou rodičů na svého vytouženého potomka. „Důležité je to, že může mimo jiné chránit nastávající maminku před virózami, nachlazením, zmenšit některé nepříjemné těhotenské problémy, jako například přecitlivělost na pachy,“ uvádí paní Stadelmannová.

Při provádění aromaterapie v období nitroděložního vývoje dítěte je nezbytné dodržování celé řady opatření. Se zvláštní pozorností je třeba provádět zkoušky individuální citlivosti dokonce i na vůně, které žena snášela před otěhotněním velmi dobře. „V tomto období totiž může dojít ke změně prahu čichu, citlivosti kůže a kvalitativního vztahu k vůním. Při používání éterických olejů je třeba bedlivě kontrolovat spolehlivost jejich přírodního původu a vysokou kvalitu,“ upozorňuje paní Ingeborg.


Éterické oleje, kterých se v těhotenství vyvarovat


Tyto oleje mohou zapříčinit krvácení, proto je vhodné je tuto dobu vynechat. Jsou to routa, pelyněk, zerav, yzop, máta, dobromysl, saturejka, tymián, bazalka, jalovec, petržel, rozmarýn, majoránka, kafr, šalvěj,“ radí Ingeborg Stadelmannová.


Pro budoucí maminky vhodné oleje


Tyto oleje navodí pocit klidu, pohody a štěstí z očekávání narození děťátka. Jsou to levandule, ylang-ylang, vanilka, citron, mandarinka, pomeranč, santalové dřevo, pačuli, meduňka, růže, jasmín, zázvor, neroli, heřmánek,“ doporučuje paní Stadelmannová.


Foto: Iryna Kurhan

S čím vám aromaterapie pomůže


  • Citlivost na pachy – levandule, zázvor, citron, eukalyptus – nejlépe aromatizace vzduchu.
  • Nespavost – pačuli, ylang-ylang, santalové dřevo, růže – nejlépe aromatizace vzduchu.
  • Otoky nohou – kakost, levandule, citron, pačuli – ke koupelím a obkladům nohou.
  • Podrážděnost – ylang-ylang, pačuli, levandule, santalové dřevo – nejlépe aromatizace vzduchu, aromamasáž či aromakoupel.
  • Deprese – pomerančovník, zázvor, eukalyptus, grapefruit, bergamot, růže – aromatizace vzduchu, aromamasáže, aromakoupele.
  • Bolesti v křížové oblasti zad – zázvor, levandule, santalové dřevo – ve formě potírání, obkladů, aromamasáže nebo aromakoupele.
  • Ochrana před virovými infekcemi – citron, čajovník, bergamot, zázvor – nejlépe aromatizace vzduchu.
  • Roztažení kůže v oblasti břicha a boků (strie) – měsíček, levandule, kakost, mandarinka, citron – ve formě masáží i koupelí.
  • Při zvýšeném krevním tlaku – levandule, citron, ylang-ylang – aromatizace vzduchu.
  • Při sníženém krevním tlaku – pomeranč, verbenka, grapefruit – aromatizace vzduchu.
  • Pálení žáhy – citron, mandarinka – aromatizace vzduchu nebo jemná masáž v oblasti krku, jícnu.
  • Stavy úzkosti a neklidu před porodem – levandule, santalové dřevo, jasmín – aromatizace vzduchu, aromamasáže, aromakoupele,“ radí porodní asistentka Ingeborg.


Využijte aromalampu


Aromatizovat vzduch si můžeme například aromalampou. Dáváme tři kapky éterického oleje na dvě až tři lžíce vody, zapálíme čajovou svíčku a necháme třicet minut působit. Dá se použít i obyčejný rozprašovač, do kterého nakapeme tři kapky éterického oleje a rozprášíme po místnosti, ale účinek není tak silný.


Aromamasáž proti stresu


Masáž je jedním z nejúčinnějších druhů aromaterapie. Zabezpečuje pronikání aromatických látek do lymfatického a krevního řečiště. Kontaktem s nervovým zakončením v kůži vyvolává rychlou reakci nervové soustavy, což se projevuje tím, že pacient už v průběhu procedury relaxuje a zbavuje se napětí.“

Aromamasáž v sobě spojuje dvě metody – samotnou masáž jako významný způsob léčení mnohých onemocnění a aromatickou proceduru – pronikání éterických látek do kůže. Kromě toho vůně přítomné v místnosti působí pozitivně na čich. „K masáži používáme buďto již koupené namíchané směsi nebo si je můžeme připravit doma sami, a to následujícím způsobem: do dvou lžic rostlinného oleje (mandlového, sezamového, třezalkového, olivového) nakapeme jednu až dvě kapky příslušného éterického oleje,“ dodává paní Stadelmannová.


Připravte si svou aromakoupel


Aromakoupele mohou být celkové, nebo jen místní. Můžeme používat buďto koupené namíchané koupelové směsi nebo si můžeme éterickou směs připravit doma sami. „Důležité je vědět, že do aromakoupele se nesmějí používat čisté éterické oleje, ale musí být smíchané s nějakým emulgátorem – mlékem, medem, smetanou, otrubami, olejem nebo mořskou solí. Čisté oleje se totiž nerozpouštějí ve vodě a mohly by se dostat do očí,či ústní dutiny. Domácí koupelovou směs si připravíme: do jedné polévkové lžíce výše uvedeného emulgátoru nakapeme dvě kapky příslušného éterického oleje. Potom přidáme do koupele,“ upozorňuje paní Stadelmannová.


Když se den D blíží…


Pět až sedm dní před předpokládaným datem porodu je vhodné jedenkrát až dvakrát denně provádět jemné masáže břicha a oblasti kříží směsí dvou kapek levandulového oleje a dvou kapek jasmínového oleje na jednu lžíci rostlinného oleje (mandlový, sezamový, olivový, třezalkový). Nastávající maminka si tím připraví hladké svalstvo dělohy k porodu.“


Foto: Kati Neudert

Během porodu se s cílem omezit pocity bolesti doporučuje používat k masážím či k vdechování – jasmín, heřmánek, levanduli. Aktivizovat porodní činnost zvýšením kontrakcí dokáže – verbenka, jasmín, majoránka a šalvěj.

Bezprostředně po porodu se doporučuje provádět jemnou masáž břicha jasmínovým olejem. Dále porodní rány rychle zacelí koupele v levanduli a čajovníku (tea tree oil). Objeví-li se příznaky poporodní deprese, je možné účinně použít pomeranč, kakost, ylang-ylang, santalové dřevo, jasmín, růži či meduňku, radí ze svých bohatých mnoholetých zkušeností paní Ingeborg.


Aromaterapie u kojících žen


Aromaterapie u kojících žen je bezpečná v případě následujících éterických olejů – heřmánek, cedr, bergamot, levandule, kakost, grapefruit, jasmín, neroli, růže, santal, ylang-ylang, čajovník. Je nezbytné zdůraznit, že kojící žena nesmí používat česnekový éterický olej. Jestliže používá žena ke zmírnění obtíží obklady nebo si dělá masáže ze směsi éterických olejů, musí si důkladně umýt prsa před přikládáním dítěte. Zbytky oleje by se mohly dostat do úst miminka a způsobit podráždění a nebo by miminko mohlo prso odmítat.


Jak si poradit při těchto obtížích:


  • Stimulace tvorby mléka – patří sem bazalka, verbenka, kakost, jasmín, heřmánek, fenykl, kmín, kopr – používáme k aromatizace vzduchu nebo ke koupelím či obkladům prsa.
  • Mastitida – pomáhá kakost, šípek, růže, fenykl – obklady.
  • Ragády bradavek – zmizí po použití jedné lžíce mandlového oleje, do kterého se přidá po jedné kapce levandule a jedné kapce čajovník.
  • Snížení laktace – pomáhají koupele prsou s přidáním máty peprné nebo šalvěje,“ dodává Ingeborg Stadelmann.

Titulní foto: Lev Dolgachov