Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pojďte si zaběhat s moderními technologiemi

30.9.2014, Tereza Bartošíková, článek
Běháte pravidelně? Chcete s tím začít? Nebo naopak nechápete, jak někdo může tuto činnost provozovat - a ještě rád? Podívejte se na pár rad a technologických pomocníků, se kterými se vám bude běhat mnohem lépe.
Kolegyně běhají, kolegové běhají, šéf běhá, kamarádka s tím před nedávnem taky začala… a všichni prohlašují, jak je to skvělé a jak si u toho vyčistí hlavu. Běhání je IN. Ale vrtá vám hlavou, co ty lidi může bavit na úmorném pohybu, při kterém člověk sotva zvedá nohy a o nějakém kochání se nemůže být ani řeč?

Pojďte vyzkoušet, jestli je na těch řečech o běhání něco pravdy. Jenže jak začít? Na otázky typu „nejsem na to moc tlustá a netrénovaná“ zapomeňte. „S běháním může začít úplně každý, kdo nemá vážné zdravotní problémy,“ říká trenér běhání Marcel Brož.

Podle něj má běhání tu výhodu, že můžete začít v jakémkoliv věku a na jakémkoliv místě. „Nepotřebujete na to žádné velké peníze ani složité vybavení. Stačí pouze odhodlání, kvalitní běžecké boty, kraťasy a triko,“ zdůrazňuje Brož, který také pracuje ve specializovaném běžeckém obchodě Runpremio.


Vědět proč a jak


Snadno se to řekne. Ale odhodlat se a vyběhnout, aniž si to hned zpočátku znechutíte, není jednoduché. Pro začátek je nutné vědět: Proč chci běhat? K nejčastějším motivacím patří zlepšení fyzické kondice a vzhledu.

Ale co třeba lepší psychická kondice? „Běháním se uvolňují hormony štěstí endorfiny a člověk pak lépe snáší stresové vypětí. Navíc běh zpomaluje stárnutí,“ vysvětluje trenér. Zároveň dodává, že jasná motivace je pro běhání nutná. Bez ní totiž u běhu vydrží jen málokdo.

Důležité také je „nepřepálit“ to hned ze začátku. „Trénink musíte přizpůsobit své kondici. Začátečníci se často chtějí dostat za hranice svých sil, což jim v lepším případě běh znechutí, v horším se mohou i zranit,“ upozorňuje Brož. Mnohem rozumnější je začít s během pozvolna a nečekat, že netrénovaný člověk hned uběhne půl hodiny v kuse.



Zdroj obrázku: Pixmac

Před začátkem by si měl každý najít co nejvíc informací, jak správně běhat. Dobré rady z praxe můžeme získat naživo třeba ve specializovaných obchodech, u trenérů, mnoho článků se dá najít na internetu. „Některé informace tam však jsou zkreslené i nepravdivé,“ varuje trenér.

Neméně důležité je také vědět, v čem vyběhnu. Není přitom nutné, aby vám značkový top ladil s růžovými teniskami a nátepníky. Hlavní jsou totiž kvalitní boty. „Třeba v našem obchodě provádíme diagnostiku došlapu a chodidla, můžeme tak vybrat nejvhodnější boty pro daného člověka i pro terén, jakým bude běhat,“ říká Brož. Odborníci také poradí, po jak dlouhé době se sníží tlumící vlastnosti daných bot a kdy je tedy vhodné pořídit nové.


Když už běhat, tak chytře


Velmi dobrým pomocníkem jsou moderní technologie. Běhat za vás sice nebudou, ale mohou být fajn trenérem. Podívejte se na pár neplacených možností.

Pokud nechcete nic složitého a stačí vám jen mp3 trénink do uší, skvělým začátkem je program Couch to 5K. Na anglicky psaném webu je spousta informací a především možnost stáhnout nahrávky na 9 týdnů (budete-li běhat 3× týdně). Přímo web nabízí možnost stáhnout podcast z iTunes, ale pokud vám to nevyhovuje, stažené soubory lze převést do jiného formátu nebo rovnou na internetu najít třeba v mp3.





Tyto nahrávky jsou opravdu pro úplné „couch potato“ – tedy gaučové povaleče. Začíná se střídáním minutového běhu a minutu a půl trvající chůze, trenérka v nahrávce hlídá čas za vás. Po devíti týdnech tréninku budete schopni běžet v kuse 30 minut.

Pokud se bojíte složitých instrukcí v angličtině, můžete být v klidu. Slovní zásoba „warm-up walk“, „running“ a „walking“ postačí. Můžete také využít mobilní aplikaci Couch to 5K, které nabízí kromě nahrávek i možnost vést si deník nebo si do tréninku zvolit hudbu podle svého.


Zajímavé aplikace


O něco sofistikovanější je pak třeba aplikace Endomondo, která existuje i v češtině. Aplikace přehledně zobrazuje uběhnuté kilometry, průměrné tempo, čas a rychlost. Pokud chcete, může vám i hlásit průběžné výsledky, aniž byste se museli koukat do telefonu. Navíc se díky velkým tlačítkům snadno ovládá i za běhu. Endomondo můžete používat pro sledování uběhnuté trasy nebo si předem nastavit délku okruhu a aplikace sama upozorní, že jste ji už uběhli. Součástí je také spousta vychytávek jako výzvy, možnost využít cizí trasy a podobně.





Šikovným rozšířením je pak webové rozhraní, ve kterém můžete podrobněji prozkoumat, jaký měl váš okruh převýšení nebo co právě dělají vaši přátelé používající aplikaci. Můžete tak snadno sledovat své pokroky. A stejně jako níže zmíněné aplikace, Endomondo nemusíte využívat pouze pro běh.

Další populární (a užitečnou) aplikací je Sports Tracker. Ten kromě klasických údajů jako rychlost či vzdálenost umí také měřit tep. Pokud si zakoupíte hrudní pás Sports Tracker, bude s aplikací a mobilem dobře spolupracovat. Obecně by však aplikace měla spolupracovat se všemi hrudními pásy podporující Bluetooth rozhraní.





Sports Tracker sice není v češtině, ale jeho ovládání je velice jednoduché a srozumitelné. Velmi užitečnou funkcí aplikace je automatická pauza. Díky ní si můžete nastavit, že pokud vaše rychlost klesne pod určitou hranici nebo se zastavíte, přestane se čas započítávat. Na webu si pak můžete podrobněji prohlédnout své běžecké statistiky. A stejně jako u aplikace Endomondo, se Sports Trackerem si můžete záznamy o svých bězích exportovat a uchovat.

Vyzkoušet můžete také další aplikaci v anglickém znění RunKeeper. Umí hlásit tempo i uběhnutou vzdálenost a ovládání je velmi jednoduché. Zdarma můžete využít i tréninkové plány nad 5 kilometrů. Také u této aplikace se dají nastavit různá zvuková upozornění, abyste nemuseli na mobil každou chvíli koukat.





RunKeeper má svou webovou verzi, která je rozšířením mobilní aplikace. Podobně jako u předchozích programů nabízí možnosti sdílení a porovnání výsledků. Navíc tam můžete editovat svou trasu (ne vždy se to totiž GPS úplně povede).


Co tedy vybrat?


Pokud jste opravdu gaučový povaleč, osobně doporučuji začít ve stylu Coach to 5K. Můžete si třeba připravit tréninky sami a postupně prodlužovat intervaly běhu a intervaly chůze. A až budete schopni běžet v kuse aspoň 20 minut, začněte zkoumat aplikace. V textu jsou vyjmenovány tři, existuje jich však celá řada a je jen na vás, co od aplikace čekáte a v jakém prostředí se nejlépe orientujete.

A na závěr ještě jedna praktická: nepouštějte si při běhu hudbu do sluchátek zbytečně nahlas, ať případně nepřeslechnete blížící se vlak, auto nebo násilníka.