Polárium: zmrzlá cesta k obranyschopnosti
30.11.2007, Adriana Dosedělová, článek
Chcete být mladí, krásní a zdraví? Není nic snazšího, nechte se zmrazit. Nechtěli byste se dát zmrazit? Alespoň na dvě minuty? Že vám mráz za okny stačí? Škoda, protože kryoterapie je nová moderní metoda s mnoha blahodárnými účinky.
Čí je to nápad?
Poprvé vyzkoušel tuto terapii před 30 lety japonský profesor Toshimo Yamauchi, který dokonce vyzkoušel pobyt i v mínus 175 stupni Celsia. Dnes je už tato metoda známá po celém světě a k nám se dostala z Německa. V České republice je několik kryocenter, nejstarší je v Čeladné a další naleznete v Teplicích nad Bečvou, v Praze a nově i v Teplicích.
V čem spočívá její úspěch
Nemůžeme tam zmrznout? Vždyť je tam mráz větší než na Měsíci. Záhy mi bylo vysvětleno, že nikoliv, protože vzduch v kabině je technicky suchý, zbavený veškeré vlhkosti, a proto nemůže ublížit. Dá se říci, že je to vlastně taková obrácená sauna. V sauně se však suchý technický vzduch místo mrazení zahřívá. Základem procedury je náhlé ochlazení povrchu těla - pokožky, kdy její teplota na chvíli výrazně klesne, přičemž však vnitřní teplota zůstává stejná.
Než vstoupíme do mrazničky
Před vstupem do kabiny se převlečete do speciálního bavlněného oblečení. Dostanete tričko, šortky, čelenku, rukavice, roušku a je dobré mít sebou pár tlustých ponožek. Ještě předtím, než si dole nazujete dřeváky, vás ještě prohlédne lékař, změří vám tlak a vy potvrdíte dokument, že netrpíte žádnou vážnou nemocí. Nakonec ještě pár dobrých rad a můžete se jít mrazit.
Začátečník má v komoře strávit maximálně dvě minuty, ale výhodou polária je skutečnost, že můžete odtud kdykoliv vyběhnout. Ono se to nezdá, ale teplota mínus sto osm až mínus sto šedesát je pěkná síla a i dvě minuty se mohou zdát nekonečné.
Co všechno nám mráz způsobí
Po odchodu z kabiny je nutné tělo postupně zahřát, a právě k tomu je určena dvaceti až třicetiminutová jízda na rotopedu. Již během krátkého šlapání do pedálů ucítíte příval energie a síly, které tělo doslova zaplavují. Váš organismus je prokrvený, zrychluje se celý metabolismus, dochází k vyplavování hormonů (endorfinů – hormonů štěstí) a nastartování hojivých a obranyschopných reakcí.
Léčba mrazem je skvělá k regeneraci pokožky, jak zdravé, kterou omlazuje, tak i nemocné, postižené třeba s akné, celulitidou či lupenkou. Mrazivé objetí si oblíbili i mnozí sportovci, protože vědí, že mráz působí blahodárně na kloubní onemocnění - jako jsou revmatitidy, artritidy, degenerativní onemocnění kloubů i plotének.
Kryoterapií si zvyšujete obranyschopnost organismu, což je při momentálním počasí velmi potřebné. Touto metodou bojujete nejen proti stárnutí, ale obrňujete si tělo proti únavě, posilujte si vaše vlasy, zvyšujete si libido i potenci a bojujete proti obezitě. Kryoterapie funguje jako prevence proti rýmě, chřipce či nachlazení, urychluje rekonvalescenci a pečuje o vaši psychickou rovnováhu, přičemž působí preventivně i proti vzniku depresí a psychickému přetížení.
Třešinka na dortu
To vše pak už jen završí příjemná relaxace v solné jeskyni. Po takto prodělaném triptychu procedur odejdete jako znovuzrození, avšak i zde je jistá podobnost se saunováním, pokud chcete vidět důkladný efekt, doporučuje se tuto procházku mrazem absolvovat aspoň sedmkrát až desetkrát.
Bohužel i kryoterapie má svá ale. Kontraindikací této procedury jsou onemocnění srdce, hypertenze, stav po infarktu či mrtvici, onkologická onemocnění, alergie na mráz, tuberkulóza plic a klaustrofobie (komora je velká asi dva krát dva metry). Pokud se vám mezi dvěmi kryoterapiemi změní zdravotní stav, je nutné jej nahlásit lékaři, aby následně rozhodl, zda je terapie možná, či nikoliv.
Několik malých doporučení
- Vezměte si se sebou pár tlustých ponožek.
- V den, kdy se chystáte absolvovat polárium vyhněte se alkoholu i kofeinovým nápojům, zkreslují totiž účinek procedury.
- Před vstupem do polárka sejměte veškeré kovové ozdoby či doplňky, aby vás zmrzlý kov nespálil.
- Před vstupem do mrazu je nutné se zbavit veškeré vlhkosti pokožky, tedy osušit si pot z kožních záhybů.
- A poslední - v kabině se vám bude lépe dýchat při mělkém dýchání, než při hlubokém a mráz vás sám donutí k pohybu, jen se pokuste netřít a vyvarujte se doteků s ostatními, opětně z důvodu možného spálení (ale myslím si, že při všemožném soustřední na prožitek, na něco takového nebudete mít ani pomyšlení).
Tato moderní dobrodružná metoda, vás možná zpočátku odrazuje představou, jak zvládnete tu zimu, když už teď se klepete chladem, avšak suchá zima je vskutku jiná než klasická. Navíc, ten následný efekt, ten rozhodně stojí za to, aby se nechal člověk dobrovolně zmrazit i příště.
Titulní foto: Andrejs Pidjass