Pomerančový tymián
4.7.2014, Jana Běhalová, článek
Pomerančový tymián zaručeně provoní vaši kuchyni letními tóny Středomoří. Bylinka zvýrazní chuť i vůni všech pečínek, grilovaného masa i zeleniny. Navíc má jako všechny druhy tymiánu blahodárné léčivé účinky.
Charakteristika
Tymián má svůj domov na stálozelených pláních Španělska, Itálie, Francie a Řecka. Keříky dorůstají výšky 30 až 50 centimetrů, zpracovávají se stonky s drobnými lístky a květy. Existuje velké množství různých druhů, které se liší vůní a obsahem silic. Nejčastěji seženete tymián obecný nebo drhnutý, z ovocných kultivací pak pomerančový nebo citrónový.
Pěstování
Nejjednodušší možností je zakoupit si vzrostlou rostlinku přímo v zahradnictví. Semínka jsou na vyklíčení hodně choulostivá, nejrychleji se proto tymián množí vegetativně, kořenovými řízky. Rostlině vyhovují sušší a slunná místa se závětřím. Přes léto ji můžete zasadit do zahrady nebo na terasu, na zimu pak přesaďte do květináče, přímo na kuchyňský parapet. Pokud chcete zachovat výrazné aroma tymiánu, nepřehánějte to se zálivkou.
Použití
Ideální spojení pikantní nahořklé chuti tymiánu a vůně citrusových plodů se hodí především pro úpravu masa, je ideální ingrediencí pro zvýraznění chuti do marinád, kachních nebo králičích paštik i různých druhů slaných a sladkých omáček. Snítky tymiánu můžete hojně přidávat také do tučných jídel, protože bylinka podporuje rychlejší trávení. Můžete jimi ochutit také ocet nebo olivový olej.
Zdroj obrázku: Pixmac
Účinky
Tymián proslul především svými silnými antibiotickými účinky, které jsou známy už tisíce let. Staří Egypťané využívali tymián pro balzamování, Římané zase aromatickou bylinu používali jako deodorant a desinfekci. Ve Francii se této bylince dodnes přezdívá „penicilin chudých“. Odvary a tinktury z tymiánu můžete použít jako desinfekci při léčení dýchacích cest a kašle. Pomáhá také při infekcích trávicího ústrojí nebo močového měchýře a dokonce povzbuzuje sexuální apetit.